שתף קטע נבחר

איראן נגד האינפלציה: תמחק 4 אפסים מהמטבע

טהרן רוצה להשוות ערכו של הריאל האיראני לדולר האמריקני, על רקע אינפלציה של 12%, לפי אומדנים רשמיים, ושל 20% לטענת מומחי כלכלה. מאז המהפכה האסלאמית ב-1979 צנח המטבע מ-70 ריאלים לדולר לרמה של כ-11 אלף ריאל לדולר

איראן מתכננת למחוק ארבעה אפסים מהמטבע שלה "תוך שנה או שנתיים" כך שריאל איראני אחד יהיה שווה לדולר אמריקני. כך הצהיר אתמול (ב') נגיד הבנק המרכזי במדינה, מחמוד בהמני.

 

 

"הריאל החדש יהיה שווה לדולר אמריקני אחד", צוטט בהמני בסוכנות הידיעות האיראנית, אירנ"א. הוא הוסיף כי שמו של המטבע לא ישתנה, ושהוא ייכנס למחזור בצורה הדרגתית. "חלק מהאנשים חושבים שמחיקת האפסים תחליש את המטבע הלאומי, אבל זה יוריד את האינפלציה", ציין בהמני, "זה גם יקל על המסחר".

 

השלטונות בטהרן טענו כי השינוי נועד להפחית את השפעת האינפלציה, שהסתכמה בשנה האחרונה בכ-12%, לפי הנתונים הרשמיים. עם זאת, מומחי כלכלה טענו כי האינפלציה גבוהה יותר, סביב 20%, ובתנאים מסוימים המהלך עשוי להגדיל את האינפלציה.

 

התוכנית המקורית של ממשלתו של מחמוד אחמדינג'אד היתה למחוק שלושה אפסים מהמטבע והיא הועלתה לפני כשנתיים. בחודשים האחרונים ניסה הבנק המרכזי בטהרן לשמור על שער חליפין של 11 אלף ריאל לדולר. מאז המהפכה האסלאמית ב-1979 צנח ערכו של הריאל האיראני מרמה של 70 ריאלים לדולר לרמה הזו.


פורסם לראשונה 11/04/2011 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים