שתף קטע נבחר

כפר הנופש נבלם - אך הוילות בדרך לפלמחים

בית המשפט דחה עתירה של הירוקים נגד הרחבת 36 וילות על קו החוף בפלמחים, שמיועדות למפוני עזה. הירוקים זועמים: "חוק החופים הפך לפיקציה - הוא לא מצליח להגן אפילו על רצועה של 100 מטר מקו החוף"

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה הבוקר (ג') את עתירת מפלגת הירוקים בנוגע להרחבת 36 יחידות דיור בפלמחים, הנמצאות במרחק של פחות מ-100 מטר מקו החוף. בית המשפט נתן משקל מכריע לעובדה שחלק מהתוכנית היא עבור מפוני אלי-סיני, ולכך שמוסדות התכנון אישרו את התוכנית.

 

מדובר בתוכנית שיזם משרד הבינוי והשיכון בשיתוף מינהלת סל"ע, המתבססת על תוכנית שאושרה כבר ב-1987 לבנייה למגורים באזור התעשייה של פלמחים, שהגדילה את מספר יחידות הדיור בקיבוץ ל-350 באמצעות הוספת 130 קוטג'ים, תוך שינוי ייעוד של 130 דונם למגורים.

 

מתוך 130 הקוטג'ים, 100 מיועדים לבני הקיבוץ ו-30 מיועדים לתושבים לשעבר של אלי-סיני, שפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות.

 

בנוסף לבנייה בחוף, מסדירה התוכנית אפשרות להרחיב יחידות דיור קיימות בקיבוץ, שגודלן לרוב כ-70 מ"ר, לשטח של עד 160 מ"ר - ואף ל-190 מ"ר בחלק מהמקומות.

 

בשנה האחרונה אושרה התוכנית בכמה ועדות לתכנון ולבנייה, לרבות הוועדה לשמירה על החופים (הולחו"ף), שאישרה את התוכנית אף שחלק מהמבנים מרוחקים פחות מ-100 מטר מהחוף.

 

בעקבות זאת, הגישה מפלגת הירוקים ערר על האישורים לוועדת משנה לעררים במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. בין היתר, טענו הירוקים בערר כי "המטרה העיקרית של התוכנית אינה מציאת פתרון דיור לאנשי אלי-סיני, אלא הקמת שכונת וילות יוקרתית בקרבת החוף וניצול מיקום הקיבוץ למטרות רווחי נדל"ן". בדיון שקיימה ועדת הערר - המונה חמישה חברים שבראשם עומדת נציגת משרד המשפטים, היו"ר מיכל ברדנשטיין -הוחלט לדחות את הערר ברוב של ארבעה מול אחד.

 

דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים, אמר: "לצערנו, חוק החופים הפך לפיקציה. הציבור חושב שהחוק מגן על רצועת ה-300 מטר, אך מתברר שהחוק לא מצליח להביא את בית המשפט להגן אפילו על רצועת ה-100 מטר מקו החוף. החוק כנראה נכשל כאשר שוב ושוב מוסדות התכנון ובתי המשפט מוצאים אמתלות שונות ומשונות לאשר בנייה פרטית בסמוך לחוף.

 

"במידה רבה, המצב כיום גרוע יותר מאשר היה לפני חקיקת החוק. הבנייה על החוף נמשך 'כסדרה', רק שהיום ישנה ועדה שנקראת "הוועדה לשמירת הסביבה החופית", שנותנת חותמת כשרות לתוכניות הפוגעות בחוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים
צילום: אבי מועלם
מומלצים