שתף קטע נבחר

עד סוף 2012: רק עוד 4 סוללות "כיפת ברזל"

בצה"ל מעריכים, כי בשנה הנוכחית ניכרת החמרה באיום הביטחוני הנשקף על ישראל. ההסתברות לעימות ביותר מזירה אחת - אחת מהנחות העבודה של צה"ל. מערכת הגנה נוספת תוצב בעוד כחצי שנה, שלוש אחרות - עד סוף השנה הבאה

אחרי ההסלמה - עוד מערכות להגנה על הדרום: בעוד כחצי שנה תצטרף לשתי סוללות "כיפת ברזל" סוללה נוספת ואילו שלוש אחרות יצטרפו בסוף שנת 2012.

 

 

במהלך ההסלמה האחרונה בדרום הארץ הצליחו מערכות "כיפת ברזל", שהוצבו באשקלון ובבאר-שבע, ליירט רקטות שנורו מרצועת עזה. המערכות יכולות להתנייד ממקום למקום, על-פי צרכי הביטחון.

 

בצה"ל מעריכים, כי בשנה הנוכחית ניכרת החמרה באיום הביטחוני הנשקף על ישראל. ההסתברות להסלמה ולעימות ביותר מזירה אחת - היא אחת מהנחות העבודה המרכזיות של צה"ל בשנת 2011, שנה שבסיומה גם תקבע תוכנית העבודה לחמש השנים הבאות. במסגרת התוכנית, חלמיש שמה, ייקבעו גם מספר נושאים משמעותיים בבניין הכוח של צה"ל ואיך ייראה צה"ל בשנים הבאות , לרבות אמצעים ופלטפורמות חדשות.

 

האיום בזירה הצפונית ממשיך להעסיק את הצבא ובמסגרת כך גם ההיערכויות וההכנות. אל מול האתגר הזה יודעים בצה"ל, כי הן לחיזבאללה והן לסוריה, עשרות אלפי רקטות וטילים וגם לטנקים שאמורים לתמרן בשטח אתגר לא קל, כשכמות טילי הנ"ט האיכותיים שנמצאים בצד השני - מגיעה לכדי מספר דו ספרתי אל מול כל משוריין ישראלי.

 

בצה"ל המשיכו לעקוב אחר מירוץ הגרעין באיראן. התחושה היא כי האירועים בחודשים האחרונים באזור כולו הוציאו במידה מסויימת את תשומת הלב בכל הקשור לסנקציות המוטלות על טהרן. בישראל המשיכו לעסוק גם בנושא הזה.

 

במקביל, טרם נפתרה אחת הבעיות המרכזיות והיא היקף ערכות המגן לחלוקה לאזרחי ישראל, כאשר דווקא בעידן שבו האיום הכימי עולה עדיין ישנם פערים תקציביים משמעותיים והיקף מסיכות המגן עומד על 60 אחוז למבוגרים ו-43 אחוז בלבד לילדים.

 

לקראת תוכנית החומש הבאה של צה"ל ייקבעו גם נושאים מהותיים לגבי הצטיידות של חיל הים בספינות טילים נוספות ואילו בחיל האוויר לפי שעה צפוי עיכוב מסויים בכל תהליך מטוסי ה-F-35. לפי הערכות הוא יידחה בכשנה וחצי עד שנתיים, דבר שייאלץ את חיל האוויר לבצע מספר התאמות ולגשר על הפער - גם נושא זה ודרכי הפתרון לו יעלו על הפרק במסגרת הדיונים לקראת תכנית חלמיש.

 

בכל נושא כוח האדם נהנים בצה"ל ממוטיבציה גבוהה מאוד לתפקידי לחימה ושיעור הלוחמים עבר את 100 האחוז, דבר שדווקא מציב בבעיה את איוש תפקידי תומכי הלחימה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל שנורה ממערכת "כיפת ברזל"
צילום: AFP
מומלצים