שתף קטע נבחר

נאס"א: מעבורות החלל הישנות יוצגו במוזיאונים

שלוש המעבורות שיוצאות משירות פעיל יוצבו בקייפ קנוורל, לוס אנג'לס וליד וושינגטון. ניו יורק תקבל מעבורת ששימשה לניסויים

יוסטון, יש לנו מעבורת. סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) הודיעה כי צי מעבורות החלל, העומד בפני פרישה סופית, יוצב במקומות שונים בארה"ב כאטרקציה לתיירים. ה"שלל" יחולק בין קייפ-קנוורל, לוס אנג'לס ווושינגטון. רכב חלל נוסף ששימש לניסויים יוצב בניו יורק.

 

ההודעה של נאס"א ניתנה אתמול (יום ג') ביום היסטורי, שבו מלאו 50 שנה לטיסת האדם הראשון לחלל.

במירוץ הזה הסוכנות הפסידה למעצמה-דאז ברה"מ, ששיגרה את יורי גגרין להקפה סביב כדור הארץ. באותו תאריך מלאו גם 30 שנה לטיסות המעבורות של ארה"ב.

 

כעת מתברר כי התחרות על מיקום הצבתן של המעבורות היתה עזה במיוחד. לנאס"א הגיעו הצעות מ-21 מוזיאונים ומרכזי מבקרים שונים להנחית בשטחם את הפלא המזדקן. כעת ניצבת בפני הזוכים משימה לא פשוטה: להקצות כ-23 מיליון דולרים רק לשם שינוע המעבורות והצבתן לתצוגה.

 

המעבורת אטלנטיס צפויה להישאר במרכז המבקרים של נאס"א בקייפ-קנוורל. אחותה אנדוור תועבר למרכז המדעי קליפורניה שבלוס אנג'לס, כ-100 ק"מ מהמפעל שבו נבנתה. המעבורת דיסקברי תועבר לאגף של ה"סמית'סוניאן", ליד נמל התעופה הבין לאומי בוושינגטון. בתמורה, המקום ימסור בחזרה את ה"אנטרפרייז", אבטיפוס של מעבורת חלל ששימש לפני כ-40 שנה לטיסות ניסוי. ה"אנטרפרייז" תוצב כעת לצד נושאת המטוסים המוצגת בנהר ההדסון במנהטן.

 

בנאס"א הסבירו כי מיקום התצוגה של כל המעבורות נקבע בכדי להגיע לכמות

מקסימלית של אנשים שיוכלו לצפות בהן. בכל אחד מהמקומות הללו מבקרים כבר כעת למעלה ממיליון בני אדם מדי שנה.

 

תוכנית המעבורות של נאס"א כללה במקור ארבעה כלי רכב חלליים. צ'אלנג'ר התפוצצה ב-1986, זמן קצר לאחר שהמריאה לאחת ממשימותיה. המעבורת אנדוור נבנתה כדי למלא את מקומה. ב-2003 התרסקה המעבורת קולומביה בעת שנכנסה לאטמוספירה בתום משימתה. בתאונה זו נהרגו שבעת אנשי הצוות, בהם גם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון ז"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקרוב על קרקע מוצקה. סופית
צילום: AFP
מומלצים