שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "פרטים אישיים שמסרנו לאיכילוב הודלפו לעו"ד"

  האם המידע שלכם מוגן? שלושה צעירים שנפגעו בתאונת דרכים ונבדקו במיון באיכילוב החלו לדבריהם לקבל לביתם פניות מעורכי דין ומחברות פרטיות שהציעו להם סיוע בקבלת פיצויים. לטענתם הם מסרו פרטיהם רק לבית החולים. בעקבות פניית ynet הגיש בי"ח איכילוב תלונה למשטרה - כדי שתבדוק את הנושא

  האם הפרטים שאתם מוסרים בחדר המיון בבית החולים נשארים חסויים? אם תשאלו את רועי לטקה ושירה יוגב, סטודנטים לקרימינולוגיה שהגיעו לאחרונה לחדר המיון בבית החולים איכילוב לאחר שהיו מעורבים בתאונת דרכים - המידע האישי שלכם אינו שמור כלל ועלול בקלות להתגלגל לגורמים מסחריים ופרטיים אחרים שיעשו בו שימוש.

   

   

  "חזרנו מהלימודים בירושלים ונסענו ברכב לכיוון תל אביב", סיפר ל-ynet לטקה, בן 27. "רכב שנסע לפנינו בלם לפתע ונכנסנו בו מאחור. שירה חשה כאבים בגב בעקבות התאונה, וכיוון שההורים לחצו שניבדק נסענו לחדר המיון באיכילוב. מילאנו שם טופס פרטים אישיים, ולאחר בדיקות שוחררנו הביתה".

    

  "קיבלה מידע מהמדינה"

  ימים ספורים לאחר התאונה הגיע מכתב לבית הוריו של לטקה בירושלים מגוף בשם "מימון משפטי ישיר מקבוצת BBG", שהציע לו הלוואה בשל אובדן הכנסה לאחר התאונה, על חשבון הפיצויים העתידיים שיקבל מחברת הביטוח.

   

  "המכתב נראה מוזר", אמר לטקה, "כאילו התאימו עבורי פרסומת בגוגל. כמה ימים אחר כך התקשרה אלי עורכת דין ואמרה שהיא יודעת שעברתי תאונת דרכים ושמגיע לי לקבל כסף. שאלתי אותה איך היא הגיעה אלי, והיא אמרה שהיא שייכת לגוף שמקבל מידע מהמדינה על תאונות דרכים ושהמטרה שלהם היא ליידע את הציבור שלא מבין בתחום על כך שמגיע לו המון כסף.

   

  "היא התחילה לתחקר אותי על התאונה, ונשמע שהיא לא ידעה את כל הפרטים בצורה מדויקת. אמרתי לה שאני מרגיש בסדר ולא נפגעתי, אבל היא אמרה שזה לא משנה ועדיין מגיע לי לקבל אלפי שקלים. התקשרתי מיד לשירה וגיליתי להפתעתי שהיא קיבלה בדיוק אותו טלפון ובדיוק אותו מכתב".

   

  לטקה ויוגב מדגישים כי שום גורם אחר מלבד בית החולים איכילוב לא קיבל מהם את פרטיהם האישיים בתהליך. הגרר שהוזמן לפנות את הרכב הפגוע מהכביש היה בקשר עם יוגב בלבד, בעלת הרכב, וכך גם חברת הביטוח שלה. ניידת משטרה שנעצרה ליד מקום התאונה לא רשמה כלל את פרטיהם.

   

  מ"מימון משפטי ישיר" נמסר שהדיוור מחולק לתיבות הדואר על פי אזורים, וכי אין בידם שום פרטים על נפגעים ספציפיים בתאונות דרכים מהזמן האחרון. אם קיבל מישהו מכתב לאחר שהיה מעורב בתאונה, אמרו שם, הרי זה מקרה בלבד.

   

  לטענתם של השניים הכתובות אליהן הגיעו המכתבים הן אלו הרשומות בתעודות הזהות של לטקה ויוגב ושצוינו בטופס שמילאו בחדר המיון. המכתבים היו מיועדים אישית להם ולא להוריהם המתגוררים באותו בית, בעוד הם מתגוררים בפועל בתל אביב.  


  "המכתב נראה מוזר". ההצעה שנשלחה בדואר ללטקה וליוגב

   

  "עצוב לי על מי שהתפתה"

  א', עיתונאית בת 37, נפגעה בשבוע שעבר מרכב חולף בעת שנסעה על אופניה בתל אביב אל מקום עבודתה. "נפלתי באופן לא דרמטי", סיפרה ל-ynet, "הגעתי בכל זאת לעבודה ורק לאחר שהחברים שם גערו בי הלכתי לחדר המיון באיכילוב כדי להיבדק". 

   

  שבועיים לאחר התאונה הגיעה א' לקופת החולים שלה כדי לטפל בהחזר הכספי המגיע לה על הביקור בחדר המיון, ויום לאחר מכן התקשרה גם אליה, לטלפון הנייד הפרטי, עורכת דין שהציעה את עזרתה בקבלת פיצויים. "שאלתי אותה מאיפה היא קיבלה את המספר", אמרה א', "והיא ענתה ש'ממוסכים שהגיעו אליהם כלי רכב לאחר תאונה ומלקוחות מרוצים. כל מיני דברים שאני לא יכולה להגיד לך'". א', יש להדגיש, עברה את התאונה על אופניה, כך שלא הייתה קשורה למוסך כלשהו בשום צורה.

   

  לטענתה שלושה ימים לאחר שיחת הטלפון קיבלה א' מכתב זהה לזה שקיבלו לטקה ויוגב, מ"מימון משפטי ישיר", כשעל המעטפה שמה וכתובתה כפי שמופיעים בתעודת הזהות שלה. לאחר ארבעה ימים הגיע מכתב נוסף מאותו גורם, תחת השם "המרכז הישראלי להלוואות".

   

  "זה ערער אותי לחלוטין", סיפרה, "והסתובבתי ברצון לצרוח על מי שניצל אותי ככה ברגעים החלשים שלי. הרגשתי פגועה מהחדירה לפרטיות. גם אם הם אכן עורכי דין, יש בזה משהו מחשיד מאוד ועצוב לי על אלה שהתפתו להם. מדובר בניצול של אנשים".

   

  "שיטת פעולה חודרת לפרטיות"

  פרטיו האישיים של חולה הפונה לקבלת טיפול רפואי מוגנים במקבץ חוקים, בהם חוק זכויות החולה מ-1996, שבו נאמר: "מטפל או עובד מוסד רפואי ישמרו בסוד כל מידע הנוגע למטופל, שהגיע אליהם תוך כדי מילוי תפקידם או במהלך עבודתם". מסירת מידע רפואי לגורם אחר מותרת רק אם המקרה עומד בכמה סעיפים, כגון שהמטופל נתן את הסכמתו להעברת המידע או שחלה על המוסד הרפואי חובה על פי דין לספק אותו.

   

  לטקה ויוגב מאמינים שפרטיהם נמסרו לאותם גופים על ידי מישהו מבית החולים. "מסרתי בבית החולים הרבה פרטים אישיים, ואני לא יכול לדעת אם עברו הלאה עוד פרטים רפואיים", כועס לטקה. "זה ביזיון שגוף רפואי או אחר ממסחר את הפרטים שלי. אני במקרה אדם ספקן, אבל אני יכול לראות בקלות אחרים שהיו זורמים עם הפניות האלה ומשתפים פעולה, כי אתה סוג של קורבן במצב הזה ונורא קל להתחבר למי שמציע לך עזרה".

   

  "איכילוב הוא המקור היחיד לפרטים האישיים שלנו שנמסרו", מוסיפה יוגב, שהמכתב הממוען אליה נשלח לבית הוריה בהוד השרון, "כיוון שזאת הנקודה היחידה שבה רועי ואני היינו יחד בעניין התאונה. כל דבר אחר ניהלתי בנפרד ממנו, בלי קשר למי שהיה איתי בתאונה.

   

  "אותי לימדו שאחרי תאונה הולכים להיבדק בבית החולים, אבל שיטת הפעולה הזאת של לפנות לאנשים אחרי שהיו בבית חולים ממקורות שלא קיבלו הרשאה לכך היא חדירה טוטאלית לפרטיות. המקרה שלי לא רגיש דווקא, אבל זאת חוצפה. מה עם אנשים שעשו תאונה ולא רוצים שמישהו ידע על כך או שמכתב יגיע לבית ההורים?".

   

  מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "על פי חוקי מדינת ישראל ונוהלי בית החולים שצוות בית החולים מקפיד עליהם, אסורה העברת מידע רפואי על מטופל בבית החולים לאף גורם שאינו מוסמך לקבלו, ובכללם כמובן חברות ביטוח השונות. כמו כן, לא מועבר גם דיווח יזום למשטרה על קבלת נפגעי תאונות דרכים. במידה ומידע אודות מטופל יצא לגורם שאינו מוסמך לקבלו, הרי שהמידע הזה לא יצא מצוות בית החולים.

   

  "אנו מבקשים להדגיש כי לעתים עולות טענות מצד בני משפחות של מטופלים כי אנו 'קשוחים' יתר על המידה באי מסירת מידע בטלפון לבני משפחה לגיטימיים שרוצים רק לדעת מה שלום יקיריהם, אבל משום שאיננו יודעים מי הם באמת, אנחנו לא מוסרים אף מידע למעט עצם נוכחות החולה כאן (מידע שאיננו חסוי!).

   

  "מאחר ויש טענה שהמטופלים קיבלו מספר ימים לאחר ביקורם במיון מכתב מחברת ביטוח וכן טלפון מעו"ד, אנו מבקשים מכם וממי שפנה אליכם, למלא את חובתכם האזרחית ולסייע לנו בכך שתעבירו אלינו את מכתב חברת הביטוח ופרטי עו"ד שפנה אליהם על מנת שנוכל לבצע בירור של האירוע".

   

  בעקבות פניית ynet מסרו מאיכילוב כי מנהל מחלקת הביטחון של בית חולים יגיש תלונה למשטרה בעניין, על מנת שזו תחקור את הנושא ותמצא את המקור לדליפת הפרטים מבית החולים.

   

  "מימון משפטי ישיר" סירבו למסור תגובה לכתבה.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית החולים איכילוב. "מקפידים על החוק"
  צילום: ירון ברנר
  "אתה סוג של קורבן". רועי לטקה
  צילום: רועי לטקה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים