שתף קטע נבחר

"פרץ המרוקאי": שגרירות ארה"ב מגיבה לפרשה

בהתבטאות חריגה, אמר שגריר ארה"ב הנוכחי כי "הדברים שפורסמו לא מסתדרים עם סגנונו של הרצוג", אך הבהיר כי המסמך - בו כינה הרצוג את פרץ "אגרסיבי ומרוקאי" - לא ייבדק

סערת פרץ המרוקאי מגיעה עד לבית השגריר. בהתבטאות חריגה, התייחס היום (ד') שגריר ארצות-הברית הנוכחי, ג'יימס קאנינגהאם, למסמכי ויקיליקס - בהם נחשפו היום דבריו של ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג על המועמד המתחרה מולו לראשות העבודה, עמיר פרץ.

 

 

"זה לא נשמע לי כמו משהו שהרצוג היה אומר", טען קאנינגהאם, שלא כיהן ב-2006, אז נשלח המברק, כשגריר בישראל. "על בסיס השיחות שלי איתו, הדברים לא מסתדרים לי עם אופיו וסגנונו של הרצוג". ההתבטאות הינה חריגה מאוד, מכיוון ששגריר אמריקני כמעט ולא מתערב בפוליטיקה פנימית.

 

על פי המסמך, שתוכנו פורסם ב"הארץ", הסביר הרצוג את הירידה בתמיכה במפלגת העבודה לפני הבחירות לכנסת ה-17 ב"תפישה הציבורית של פרץ כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי". באותו מברק צוין גם כי הרצוג אופטימי, בגלל שיש "רשימה מצוינת אשר כוללת חברים אשכנזים, כדי לאזן את הרקע הספרדי של פרץ".

 

קאנינגהאם אמר כי השגרירות לא מתכוונת לבצע בדיקה של המסמך שהודלף. לדבריו, "לא נבדוק את המברק. יש הרבה טענות שיוצאות בכל העולם, אבל אנחנו לא מגיבים עליהם". הרצוג מחה בפני השגריר האמריקני על הדברים שלכאורה צוטטו מפיו, וביקש לבדוק את המסמך - אך כאמור נענה בשלילה.

 

גורמים אמריקנים אמרו ל-ynet בהתייחס למברקים כי "הם לא מייצגים את דעת ממשלת ארצות-הברית. אלה מסמכי עבודה, ואין להוציא אותם מקונטקסט. השגרירות לוקחת מידע מהרבה אנשים, מנתחת אותו ושולחת לארצות-הברית, ומשתמשים בזה לניתוח מדיניות. זה בעייתי שמוציאים את זה החוצה. השגרירות עבדה הרבה שנים עם הרצוג, ואנחנו מתייחסים אליו כאל שותף אמין. הרצוג תרם תרומה גדולה לקשרים שלנו, בלי קשר למה שאומרים עליו".

 

הרצוג הכחיש את ההתבטאות הגזענית שיוחסה לו: "זה ציטוט שקרי שלא היה ולא נברא, אני מכחיש אותו מכל וכל. מעולם לא אמרתי אותו לאף אחד. מי שמכיר אותי יודע אילו ערכים אני מכבד ומקנה למשפחתי ולסביבתי". ח"כ איתן כבל, שתומך במועמדותו של פרץ לראשות המפלגה, הביע  ציפייה שהרצוג יפרוש מהמרוץ. "הוא לא ראוי להתמודד על ראשות העבודה. מצדי שיתבע את הגורם האמריקני שלא הבין אותו. אבל הוא לא יכול להתמודד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצוג. "שותף אמין"
צילום: גיל יוחנן
פרץ. יתמודד מול הרצוג
צילום: ירון ברנר
מומלצים