שתף קטע נבחר

שמחה בנגב: "ניוד הבסיסים - מנוף כלכלי לדרום"

החלטת הממשלה לתקצב את העברת בסיסי צה"ל לנגב עד 2018 התקבלה בסיפוק רב בדרום. המשמעות - הכפלת מספר חיילי החובה ושילוש מספר אנשי הקבע המשרתים בנגב. בבאר-שבע ובאופקים רואים את הפוטנציאל וכבר החלו בהיערכות

שמחה גדולה בנגב בעקבות החלטת הממשלה להקציב 19 מיליארד שקל לטובת ניוד בסיסי צה"ל לנגב עד 2018. "יהיו לכך השלכות מרחיקות לכת על הדיור, החינוך, הבריאות ותחומים נוספים" - אמר בצהריים (יום א') ראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ'. לדבריו, בירת הנגב נערכת לתחרות על לבם של רבבות אנשי קבע, וכמו רשויות אחרות בדרום, כבר החלה בתהליכי תכנון והיערכות

 

 

"אנו נערכים לכך שבעשור הקרוב יגיעו אל הנגב עשרות אלפי תושבים חדשים שיניעו את גלגלי הכלכלה", אמר דנילוביץ'.

 במסגרת החלטת הממשלה אושר ניודן של יחידות אגף המודיעין ואגף התקשוב. בסך הכל צפוי מהלך ההתכנסות אל עיר הבהד"ים להביא אל הנגב יותר מ-25 אלף אנשי צבא. לדברי שר הביטחון, אהוד ברק, משמעות המעבר היא הכפלת מספר חיילי החובה ושילוש מספר אנשי הקבע המשרתים בנגב.

 

ראש העיר אופקים, צביקה גרינגולד, הודה לראש הממשלה על החלטתו להתערב בוויכוח שהתנהל בין משרד האוצר למשרד הביטחון על מימון ניוד הבסיסים. "אופקים מצפה באופן מיוחד לתחילתו של תהליך חיובי שכזה, ורואה בו מנוף להתפתחות העיר", אמר גרינגולד. בעירייה מסרו כי הם נמצאים במגעים עם מנהלת הדיור של צה"ל והמשטרה כדי להכשיר שכונה עבור אנשי כוחות הביטחון.

 

השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, אמר כי מעבר בסיסי צה"ל דרומה "הוא פרוייקט מחולל שינוי אשר ישנה את פני האזור מבחינה דמוגרפית, כלכלית ותעסוקתית. כל עיכוב בהוצאת פרוייקט זה לפועל פוגעת מהווה בזבוז משווע של זמן וכסף". לדבריו, אנשי הקבע ייהנו מסבסוד שכר דירה בבאר-שבע, דימונה, ערד, ירוחם ואופקים, ובמקומות מסויימים ייהנו גם מסבסוד עלויות הקרקע והפיתוח.

 

החלטת הממשלה הבוקר באה פחות מחודש אחרי דו"ח קשה שפרסם מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על תופעת "צבא ההגנה לנדל"ן".

 אל ההחלטה על ניוד הבסיסים, מתווספת החלטה קודמת של הממשלה להקצאת 27 מיליארד שקלים לתוכנית "נתיבי ישראל", במסגרתה יורחבו הכבישים והרכבות לנגב. במשרד ראש הממשלה מעריכים כי מעבר יחידות המודיעין והתקשוב יאפשר יצירת אלפי מקומות עבודה חדשים ומעבר של אוכלוסיות איכותיות לנגב, שיתרמו גם לפיתוחו החברתי של האזור.

 

בנוסף מעירכים במשרד ראש הממשלה, כי העתקת הבסיסים ופינוי הקרקעות במרכז הארץ - ישחררו אלפי דונמים לבנייה באזורי הביקוש. כמו כן, יוסרו מגבלות על בנייה מסביב לבסיסים שהוטלו עד כה, דבר שיביא לשינוי משמעותי בשוק הנדל"ן במרכז הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנילוביץ'. מנוף כלכלי
צילום: הרצל יוסף
האזור המיועד לעיר הבה"דים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים