שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הישג לימין בפינלנד; מכה לתומכי הסיוע לפורטוגל

  בבחירות לפרלמנט בהלסינקי התרסקה מפלגת המרכז הגדולה, אך מפלגת הימין "הפינים האמיתיים", המתנגדת להגירה ולחבילת הסיוע לפורטוגל, הכתה את הסקרים. מנהיג המפלגה טימו סויני: "אנחנו לא קיצוניים, אתם יכולים לישון בשקט"

  תוצאות הבחירות שהתקיימו אתמול (יום א') בפינלנד מציבות סימן שאלה סביב הסיוע האירופי לפורטוגל. מפלגת המרכז-ימין, הקואליציה הלאומית מובילה אמנם, אך מפלגת "הפינים האמיתיים" בימין המפה הפוליטית זינקה משישה מושבים ל-39 והיא מתנגדת עיקשת לתוכנית הסיוע לפורטוגל.

   

  לפי התוצאות, מפלגת הקואליציה הלאומית זכתה ב-44 מושבים מתוך 200 בפרלמנט הפיני, ומפלגת האופוזיציה הסוציאל דמוקרטית זכתה ב-42 מושבים. מפלגת המרכז, המפלגה הגדולה לשעבר, זכתה רק ב-35 מושבים, לאחר שבבחירות הקודמות ב-2007 זכת בלא פחות מ-51 מושבים.


  מתעדכן בטאבלט. ראש הממשלה הבא קטיינן ושר החוץ, אלכסנדר שטוב (צילום: AP)

   

  ככל הנראה, שר האוצר, ירקי קטיינן, העומד בראש המפלגה הגדולה ביותר, הקואליציה הלאומית, ירכיב את הממשלה ויחליף את ראש ממשלת פינלנד, מארי קיביניימי. באופן תיאורטי, יכולה הממשלה הבאה להטיל וטו על תוכנית הסיוע לפורטוגל, ובשונה משאר מדינות האיחוד האירופי, הפרלמנט בהלסינקי יכול להצביע אם לאשר את צעדי הסיוע.

   

  מנהיג מפלגת "הפיניים האמיתיים", טימו סויני, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי העלייה בכוחה של המפלגה תאפשר לה לכל הפחות "להתערב בשיחות" על הרכבת הממשלה החדשה. בראיון לטלויזיה הפינית אמר המנהיג הכריזמטי כי הוא רוצה לשנות את התנאים של חבילת הסיוע לפורטוגל. "אני לא מאמין שהיא תישאר כמו שהיא", אמר סויני והוסיף כי מפלגתו אינה מהווה איום כלפי שאר מדינות האיחוד: "אנחנו לא קיצוניים, אתם יכולים לישון בשקט".


  לא קיצוניים. תומכי "הפינים האמיתיים" (צילום: AP)

   

  מנהיג הקואליציה הלאומית סירב להתייחס לאפשרות שהממשלה החדשה בראשותו תגרום בעיות לגוש האירו. "פינלנד היא מדינה אחראית שפותרת בעיות, לא אחת שגורמת בעיות", אמר קטיינן. "מדובר במטרה אירופית משותפת. אחרי הבחירות, המפלגות הגדולות יחלו לחפש מכנה משותף".

   

  חלק מהבוחרים בפילנד הביעו דאגה נוכח עלייתה של מפלגת "הפינים האמיתיים". "יש להם דעות נחרצות על הכל", סיפרה

  אווי, בוחרת צעירה. "העם הפיני היה תמיד פתוח,

  אני תוהה מדוע אנחנו הולכים עכשיו אחורה ושוב מסתגרים".

   

  פרשן פוליטי מאוניברסיטת טמפרה אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי תוצאות הבחירות מדהימות. "ניצחון 'הפינים האמיתיים' היכה את התחזיות והסקרים ביום בחירות, וגם ההתרסקות של המרכז, כל המכלול זה דבר היסטורי", אמר אילקה רוסטטסרי. הסקרים צפו שמפלגת הימין תצמח אך העניקו לה רק 15 אחוז מהמושבים בפרלמנט, ולא 19. בבחירות הקודמות ב-2007 המפלגה זכתה רק ב-4 אחוז מהמושבים בפרלמנט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנהיג "הפינים האמיתיים". טימו סויני
  צילום: AP
  הולכת הביתה. ראש הממשלה קיביניימי
  צילום: AP
  מומלצים