שתף קטע נבחר

ברבי הפסידה לבראץ בבית המשפט

חבר מושבעים בבית משפט פדראלי בקליפורניה פסק לטובת MGA יצרנית בראץ, פיצויים בגובה 88.4 מיליון דולר מחברת מאטל, יצרנית ברבי, אחרי שקבע כי MGA לא גנבה את הרעיון לבובות בראץ ממאטל או הפרה את זכויות היוצרים שלה

מסתבר שבראץ היא לא חיקוי של ברבי, רק עם עיניים יותר גדולות, כך קבע חבר מושבעים בבית-משפט פדראלי בקליפורניה.

 

חבר המושבעים הכריע לטובת MGA, יצרנית בובות בראץ, ופסק שחברת מטאל, יצרנית בובת ברבי, תשלם לה פיצויים בגובה 88.4 מיליון דולר. זאת אחרי שקבע כי MGA לא גנבה את הרעיון לבובות בראץ ממטאל או הפרה את זכויות היוצרים שלה.

 

לעומת זאת, מטאל נמצאה אשמה בגניבת סודות מסחר של יריבתה, לאחר שנציגיה השתמשו בזהויות מזויפות כדי לקבל גישה לחדרי התצוגה של MGA בירידי צעצועים.

  

המושבעים התבקשו לקבוע אם חברת MGA גנבה את סודות מסחריים של מאטל ב-2000, כשחתמו על הסכם עם מעצב שלטענת מאטל עבד עבורם ליצירת בובות הבראץ, וכן אם הבובות שמכירתן החלה ב-2001 הפרו את זכויות היוצרים של מטאל.

  

בשנה שעברה, בית-משפט לערעורים הפך פסיקה מ-2008 לטובת מאטל, והורה על קיום משפט חוזר. הטענה העיקרית הייתה שהשופט שגה כשהעניק למאטל את הזכויות למרבית מוצרי בראץ של MGA. במשפט הראשון, חבר מושבעים בריברסייד בקליפורניה העניק למאטל 100 מיליון דולר בפיצויים, לאחר שקבע שהמעצב, קרטר ברייאנט, יצר את רוב הסקיצות הראשונות שלו לבובות עוד כשעבד במאטל.

  

אולם לדברי עורך הדין של MGA, המעצב טען מההתחלה כי הגה את רעיון הבראץ ושרטט את הסקיצות הראשונות עוד ב-1998, כשהתגורר במיזורי עם הוריו, אחרי שעבד במאטל. עתה אימץ כאמור בית המשפט הפדראלי את ההחלטה.

  

"אני חושב שזהו ניצחון גדול לכל היזמים ברחבי העולם, לעובדי החברה, למשפחתי וחשוב מכל, לכל המהגרים שהגיעו למדינה הזו כדי להגשים את החלום האמריקאי", הכריז אייזק לריאן, מייסד ומנכ"ל MGA לאחר הינתן פסק-הדין. "הוא שולח מסר לחברות הבינלאומיות שהן אינן יכולות להתעמר בנו".

 

מנגד מסר מנכ"ל מאטל רוברט אקהרט, כי הם מאוכזבים מפסק הדין "אך אנחנו נשארים מחויבים להגנה על הקניין הרוחני שלנו שעומד בלב ההצלחה העסקית שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברבי מנגבת את הדמעות
צילום: Getty images imagebank
מומלצים