שתף קטע נבחר

המתנחלים: מפקירים אותנו, מחמשים אויב

אחרי הירי הקטלני לעבר המתפללים שנכנסו ללא אישור לקבר יוסף, בימין קראו לחדש בתגובה את הנוכחות הישראלית במקום. "כל שוטר פלסטיני הוא מחבל בפוטנציה"

"מי שמצדיק את הרצח הזה בטענה שהם נכנסו לשטח אסור, מצדיק את הטרור", קבל חבר הכנסת מיכאל בן-ארי, בעקבות הירי הקטלני היום (א') לעבר מתפללים יהודים שנכנסו ללא אישור למתחם קבר יוסף בשכם. בן יוסף לבנת, בן 24 ואב לארבעה מירושלים, נהרג וחמישה נפצעו.

 

"זה כמו לטעון שהנוכחות היהודית בארץ ישראל כולה היא בלתי חוקית", הוסיף הח"כ, שהגיע לבסיס החטיבה המרחבית, לשם באו חלק מהנפגעים אחרי הירי. "אני מותח ביקורת על צה"ל, שנטש את המקום הזה, שאמור להיות בשליטה שלנו על פי כל ההסכמים".

 

בן-ארי האשים את מנגוני הביטחון הפלסטיניים בירי, למרות שגרסתם אחרת, ומדברת על ידוי אבנים לעבר השוטרים. "מדובר במחבלים שירו באנשים בגב, התקרבו אל המתפללים וגם ביצעו וידוא הריגה. מי שאימן וחימש את צבא האויב, המכונה המשטרה הפלסטינית, אחראי ישיר לרצח בקבר יוסף. על ממשלת ישראל להשיב עוד היום את ישיבת עוד יוסף חי למקומה, ולאסוף את כלי הנשק מהמחבלים במדים. אסור לתת להם רובים".


"מי שאימן וחימש את הפלסטינים, אחראי לרצח" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

גם גרעין "הערים העבריות", המזוהה עם נוער הגבעות, הנוהג תדיר להיכנס לקבר יוסף ללא תיאום עם הצבא, קראו לחדש את הנוכחות הישראלית במקום בתגובה לירי. "הפקרת הקבר והנכנסים אליו לחסדי הערבים במודע על-ידי צה"ל, עלתה ועולה בחיי אדם. אנו דורשים מהממשלה: אל תפקירו אותנו, חיזרו עכשיו לקבר יוסף, לא נשלים עוד עם המציאות הזו".

 

אף שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, הצטרף לקריאה ואמר: "הרצח בקבר חושף את פניה של הרשות הפלסטינית, ואין ספק שהוא תוצאה של ההסתה המתמשכת. יש להחזיר את צה"ל לנוכחות קבועה במתחם הקבר ולא להפקיר את המתפללים לחסדי הפלסטינים". הרשקוביץ סיפר כי התפלל לאחרונה בקבר.

 

"רצח שביצעה הרשות עצמה, כמו בימי ערפאת"

עוד הבוקר ייפגשו נציגי המנגנונים הפלסטיניים וגורמי הביטחון הישראליים, ותיפתח חקירה משותפת. אולם בוועד מתיישבי השומרון טוענים: "הרצח ממחיש את הסכנה בהסתמכות על המשטר הפלסטיני. כל שוטר פלסטיני הוא מחבל בפוטנציה, השנאה משותפת לכולם".

 

"רצח מתפללים במקום קדוש, בעיצומו של חג, בידי שוטרים פלסטינים, הוא הוכחה ניצחת שמקומו של דו"ח סרי (דו"ח האו"ם שקובע כי הפלסטינים בשלים למדינה) בפח אשפה של ההיסטוריה, בסמוך לדו"ח גולדסטון", הוסיף ארגון זכויות האדם ביש"ע. "על ישראל לקחת לידיה שוב את השליטה המלאה על קבר יוסף, כך תבטיח את ביטחון אזרחיה".

 

"אם לאחרונה רצח יהודים היה תוצאה של הסתה מצד הרשות הפלסטינית, כעת מדובר ברצח שביצעה הרשות עצמה, בדיוק כמו בימי ערפאת", ציינו במועצת יש"ע בעקבות האירוע. "חומת הברזל שבנה צה"ל לפני תשע שנים נסדקה שוב, הפעם מכדוריהם של מי שיש כאלו שרוצים לתת להם מדינה. זו גם תוצאה של הפקרת קבר יוסף ברגע של חולשה ובניגוד להסכמים".

 

בני מחלב, מנכ"ל אגודת "יסוד עולם", שחבריו היו עדים לירי, הבהיר כי האירוע לא ימנע מחסידי ברסלב להמשיך ולהתפלל בקבר יוסף: "הצבא מונע לאחרונה את יכולתנו להיכנס ולהתפלל בקבר, אף שיש לציין שגם לפי הסכמי אוסלו הוא נמצא בשליטה ישראלית, אבל הכניסות האלה יימשכו ואף יתגברו".

 

Read this article in English

 

 

השתתף בהכנת הידיעה אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הירי. "אמור להיות שלנו"
צילום: אוהד צויגנברג
בן ארי. "ביצעו וידוא הריגה"
צילום: גיל יוחנן
הרשקוביץ. התפלל לאחרונה בקבר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים