שתף קטע נבחר

פואד חגג: ריחפתי בשמיים וחשבתי על מופלטה

בבתים רבים של יוצאי מרוקו בישראל חגגו את המימונה, שזכתה לכינוי "חג הפוליטיקאים". החגיגה בגן יבנה היתה השנה מיוחדת - אחרי אשפוז ממושך הגיע ח"כ בן-אליעזר והודה שכעת הוא מבין את טעם החיים: "מאושר שאלוהים זיכה אותי להגיע לערב הזה"

בעשרות בתים ברחבי הארץ הניחו אמש (יום ב') את המצות בצד ופתחו בחגיגות המימונה. כבכל שנה, פוליטיקאים רבים לא ויתרו על התענוג והמטעמים של יוצאי מרוקו, אולם חגיגה אחת - בגן יבנה - היתה מיוחדת במינה: ח"כ בנימין בן-אליעזר, שחלה והיה על סף מוות, בא לחגוג בבית חברו משה משה אלקסלסי, שהרעיף עליו חום ואהבה.

 

זאת היתה הפעם ה-14 שבן אליעזר מופיע למימונה בביתו של משה אלקסלסי ורעייתו רבקה. השר לשעבר, שהשיל קילוגרמים רבים ממשקלו בעקבות האשפוז הממושך, פיזר חיוכים לכל עבר ואמר: "כשהייתי שם בשמיים מרחף, חשבתי על המופלטה של רבקה ואז חזרתי לעצמי".

 

הוא התייחס לתקופת האשפוז ואמר: "אני מודה לכולם על גילויי האהבה וההזדהות. לשמוע שאלפים התפללו לשלומי, זה היה מרגש. אני יהודי מאמין וכשחזרתי לחיים התחלתי להבין את טעם החיים, להבדיל בין עיקר לטפל ואני יודע שהעם הזה הוא העם הכי יקר".


בן-אליעזר והמופלטה. חזר לחיים (צילום: אוהד צויגנברג) 

  

ברגע של גילוי לב אמר בן-אליעזר, כי "אני מאושר שאלוהים זיכה אותי להגיע לערב הזה. החלום שלי זה לראות את מפלגת העבודה חוזרת לעצמה. האנשים האלה פה הם שלך וזה הבית שלך. אני מקווה שבעתיד הקרוב אחזור לפעילות ציבורית".

 

הוא הוסיף, כי "אני הולך לשרת כל כולי, בלי שום דרישות, את הבית שלי - המפלגה שלי - כדי להמשיך ולתת לילדים שלנו טעם לחיים. יש בשביל מה להילחם ובשביל מה להיאבק. יש לי סיפוק גדול לראות את כל החברים שמלווים אותי וכל יום אני מופתע מחדש".

 

בן-אליעזר התכבד לטעום ראשון מהמופלטה, ויצחק (בוז'י) הרצוג אמר: "אנו שמחים שפואד איתנו בכל הכוח. בפסח יצאנו מעבדות לחירות ועכשיו מחירות לאחדות". לאחר לחיצת יד קרירה ביניהם, הצטרפו השניים לשירת "עושה שלום" יחד עם הזמר אבי טולדנו.

 

השר לשעבר, חבר קרוב של הנשיא המצרי המודח, חוסני מובארק, סירב להתייחס ישירות למצבו, אולם הביע צער מהתקופה הקשה שעוברת עליו. "ישראל היא אי של שפיות בתוך כל מה שקורה מסביב פה", אמר.

 

"ימי השמחה שלנו מהולים בעצב"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתתף בחגיגות המימונה בבית משפחת ביטון באור עקיבא. "אנו חוגגים חג של אחת העדות החשובות בישראל, שהביאה הרבה יהודים לארץ ישראל. הביאה הרבה חום, נועם, אהבת אדם וסוכר ומתיקות. זה הפך להיות חג של העם כולו", אמר נתניהו.


פרס טועם ממאכלי העדות (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

הוא התייחס לתקרית שבה נהרג בן יוסף לבנת מירי שוטרים פלסטינים בקבר יוסף ושני חסידים נוספים נפצעו באורח קשה ובינוני. "ימי השמחה שלנו מהולים בעצב. אנו שולחים תנחומים למשפחת לבנת, שאחד מבניה נקטל בצורה אכזרית", אמר. "אנו פועלים ומתאמצים להשיב את נעדרינו והשבויים".

 

ראש הממשלה אמר עוד, כי "אנו רואים הטלטלות סביבנו, ורואים מקום אחד שונה, כי העם הזה שונה. העם הזה הקים מדינה. לא היה פה כלום אלא חול. העם בנה כאן ארץ לתפארת... אנו בונים את הארץ הזו לאלפי שנים, ובונים הלכידות של העם הזה. יש לנו את כל הכוחות לעמוד מול כל האתגרים".


לבני נותנת ביס במופלטה (צילום: הרצל יוסף) 

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, היה אורח הכבוד במימונה המרכזית של ירושלים.

הוא טעם מהמופלטות ובירך את העדה המרוקאית ואת עם ישראל עם סיום חג הפסח. "מצב הרוח בחג היה נהדר, העם יצא לטייל והיתה תחושה של שמחה ואחדות. זה אחד החגים היותר נעימים ומשמחים שאני זוכר, חג חגיגי באמת", אמר.

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הגיעה למימונה בבאר-שבע. "המילה שאנחנו צריכים לאמץ במדינת ישראל היא כבוד", אמרה. "אם כל החלקים בחברה הישראלית יידעו לתת כבוד למסורות השונות שהגיעו לכאן מכל רחבי העולם ולקחת את הטוב והיפה מכל אחת מהן, במקום להתווכח איזה טובה יותר, אז נדע לקיים כאן חברה שהיא חברה שנותנת כבוד".


פורסם לראשונה 25/04/2011 22:24

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החגיגות בגן יבנה
צילום: אוהד צויגנברג
חגיגות המימונה
צילום: גיל יוחנן
המימונה בבית משפחת לוי במבשרת ציון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים