שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

יום דמים בסוריה: "שישראל תכבוש, עדיף מאסד"

אסד נוקט טקטיקה חדשה לדיכוי המהומות ומזרים צלפים וטנקים למעוזי המפגינים. עשרות נפגעו, רבים נהרגו, מאות נעצרו. "הם מיקמו אפילו צלפים על המסגד", סיפר עד ראייה. אחרי דיווחים על קציני צבא שערקו, הודיע נציג הבעת' בקייב על התפטרותו

הפעולה הצבאית בדרעא תוכננה לפרטי פרטים: החשמל, המים וקווי הטלפון נותקו, אנשי ביטחון חמושים בסכינים עברו מבית לבית וערכו חיפושים, ומחסומים הוקמו בין השכונות. רק אז ניתן האות, צלפי הצבא התמקמו על גגות הבתים, טנקים כבשו את רחובות העיר והחל מבצע דיכוי המחאה עליו הכריז הנשיא, בשאר אסד. סיכום ההרוגים אתמול (יום ב') נע בין 11 ל-25 מפגינים, תלוי בדיווחים. ארגון זכויות אדם סורי טוען גם ש-500 בני אדם נעצרו.

 

 

המתקפה בדרעא נראית כמו חלק מהטקטיקה החדשה של אסד לדיכוי המהומות. לדברי עדי ראייה, חיילי הצבא הסורי פתחו באש לעבר המפגינים, ללא הבחנה, הגופות נערמו ברחובות ולא ניתן היה להושיט סיוע לפצועים. "יש להם צלפים שיורים בכל מי שזז", סיפר עד ראייה לסוכנות הידיעות AP. "הם יורים ללא הבחנה, הם מיקמו אפילו צלפים על המסגד".

 

בסרטוני וידאו שהופצו באינטרנט ניתן לראות את הטנקים של צבא סוריה ועליהם חיילים שיורים, ככל הנראה לעבר המפגינים. אלה מצדם, מיידים לעברם אבנים. בסרטונים אחרים נראים מפגינים בעיר שנפגעו ככל הנראה מירי. קולות הנפץ ושריקות הכדורים נשמעים לאורך כל הסרטונים. "תנו לאובמה לכבוש את סוריה, תנו לישראל לכבוש את סוריה, תנו ליהודים לבוא. הכל עדיף מאסד", אמר תושב העיר לסוכנות הידיעות.

 

הצבא הסורי מצדו טען שהחיילים נכנסו לדרעא בעקבות פניית תושבים שהתלוננו כי קבוצות טרור מעוררות מהומות ומפרות את השקט במקום. גורמים צבאיים מסרו לסוכנות הידיעות הממלכתית בסוריה, כי החיילים שנפרסו בעיר קיבלו הוראה "לצוד את הטרוריסטים - הרוגים או פצועים". עוד נמסר כי בפשיטות של הצבא על "מעוזי מחבלים" נעצרו כמה מהם ונתפסו כמויות גדולות של נשק ותחמושת.

 

בינתיים, בעוד ארה"ב "שוקלת" סנקציות ממוקדות נגד בכירים סורים, הממשל האמריקני הורה לעובדים לא נחוצים בשגרירות בדמשק לעזוב. מחלקת המדינה בוושינגטון הודיעה כי על הדיפלומטים לצאת מסוריה בשל "אי הוודאות וחוסר היציבות" במדינה.

 

התפטר נציג הבעת' באוקראינה

אחרי הדיווחים על עריקות בצבא הסורי ומעצר הגנרל הסורי כמאל עיאש, דיווחה רשת BBC בערבית כי חמישה קצינים נוספים ערקו מהצבא הסורי לאחר סירוב פקודה. בין אלה שערקו, שניים בדרגה המקבילה לסגן אלוף ושלושה בדרגת סרן וכן תשעה חיילים ומש"קים. כל אלה מחו על מעשי ההרג והמעצרים בדרעא.

 

בתוך כך, אתר המזוהה עם האופוזיציה הסורית מדווח כי צבא סוריה כמו גם מנגנוני ביטחון הפנים החלו לגייס את חיילי המילואים. חיילי המילואים הצטוו להגיע ליחידותיהם, כמו גם אנשי ביטחון הפנים וזאת במסגרת הכוננות העליונה להתמודדות עם המהומות.

 

רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי מזכ"ל סניף מפלגת הבעת' הסורית באוקראינה, מוחמד זידיה, התפטר מתפקידו "במחאה על כך שהיגיון הדיכוי, הדם והפתרון הביטחוני גוברים על הדיאלוג והרפורמה האמיתית בסוריה".

 

בשיחה עם הרשת אמר זידיה, כי עמדתה ותפקידה של מפלגת הבעת', מפלגת השלטון בסוריה, היא "חלשה וכמעט נעלמת, תחת המוסדות הבטחוניים אשר מבינים אך ורק את היגיון הטרור והדיכוי". לדבריו, התפטרותו היא המינימום שאותו הוא יכול להגיש לבני עמו.

 

"הדרישה לחירות אינה פשע במפלגה או לפי החוקה והחוק בסוריה, המצדיקה יחס של דיכוי ברברי חסר כל קשר לאנושיות. מה שקורה עתה בסוריה הוא מהפכה המצטיינת בכך שהיא אינה אלימה ושדרישותיה צודקות", הוא אמר.

  

הגולים הסורים: חשש ממלחמת אזרחים

מפלגת הרפורמה הסורית הגולה טוענת שכמויות גדולות של נשק זורמות דרך הגבול העיראקי והירדני לידי שבטי אופוזיציה בתוך סוריה. הם הזהירו כי מהלך כזה עלול להוביל למלחמת אזרחים ולהחלשת השלטון במדינה, דבר שאינו רצוי למדינות השכנות, לארה"ב ולאירופה. לדבריהם, הנשיא אסד פנה לירדן, עיראק ולבנון בדרישה לחסום את הגבול ולמנוע החדרת נשק לסוריה.

 

יריביו של אסד טוענים כי זה אותו אסד שטען בראיונות בשיאה של המלחמה בעיראק

כי אינו יכול לחסום הרמטית את הגבול למעבר של גורמים מיליטנטיים לעיראק. מפלגת הרפורמה טוענת באתר האינטרנט שלה, כי הזרמת הנשק החלה לאחר שבנו של שייח סלח אל פאדוס נהרג על-ידי איש כוחות הביטחון הסורים בחומס לפני חמישה ימים.

 

מפלגת הרפורמה מזהירה, כי "נשק זורם לסוריה בכמויות גדולות על-ידי מנהיגי שבטים שבאופן מסורתי קשורים לשבטים בתוך סוריה ומבחינתם זה בלתי אפשרי לא להבטיח נשק, לאחר שאסד החל לטבוח באוכלוסייה חסרת מגן. זה דוחף את סוריה לתוך מלחמת אזרחים". הגינויים בעולם נמשכים, וכמה ממדינות אירופה כבר פנו לאו"ם בבקשה לקיים דיון במועצת הביטחון ולגנות את ההרג בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנקים בדרעא
צילום: mct
מפגין מיידה אבן בטנק
צילום: MCT
חיילים רודפים אחרי מפגינים
צילום: MCT
מומלצים