שתף קטע נבחר

"בן לאדן צפה בטלוויזיה בנפילת מגדלי התאומים"

כל אחד מאיתנו זוכר היכן היה בעת פיגועי 11/9. כעת מתברר, באדיבות אתר ההדלפות ויקיליקס, מה עשו בכירי אל-קאעידה: צפו בשידור חי במעשה ידיהם. נעדר מהאירוע: מספר 3 בארגון, שעבר באותה שעה ניתוח להסרת שקדים ונודע במסירותו הרבה משום שנהג לקחת זריקות לדיכוי יצרו המיני "למען הג'יהאד"

איפה היו בכירי ארגון הטרור האיסלאמי בזמן שמתקפת הטרור הגדולה בהיסטוריה היכתה את ארצות הברית? מסמכי גואנטנמו עונים על השאלה: כל אחד מאיתנו זוכר היכן היה ב-11 בספטמבר 2001, אבל עד כה לא ידענו מה עשו המוחות הגדולים שעמדו מאחורי פיגועי הטרור ביום נוראי זה לאומה האמריקנית. אך כעת יש בידינו את התשובה, בחסות אתר ההדלפות ויקיליקס: בכירי אל-קאעידה צפו בשידור חי בטלוויזיה במעשה ידיהם.

 

הדלפת מסמכי גואנטנמו - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

כפי שעולה ממסמכי גואנטנמו שפורסמו אתמול על ידי העיתונים "ניו יורק טיימס" האמריקני וה"גרדיאן" הבריטי, בזמן שהאמריקנים צפו בבעתה בקריסת מגדלי התאומים, גם בכירי ארגון הטרור אל-קאעידה עשו את אותו הדבר בדיוק. רק שבניגוד לאמריקנים, אנשיו של אוסמה בן לאדן צפו בשידור בהנאה גדולה.  


בארה"ב צפו בבעתה, באל-קאעידה צפו בהנאה. מגדלי התאומים (צילום: AP)

 

שייח מוחמד צפה בקראצ'י, בן לאדן בקנדהאר

חאלד שייח מוחמד, המתכנן הראשי של הפיגועים שעצור בכלא גואנטנמו, צפה במעשה ידיו בקראצ'י בפקיסטן ביחד עם רמזי בן אל שיב, מתאם מתקפת הטרור שזעזעה את העולם כולו. "אחרי ההתקפות המוצלחות, בכירי המבצע השתטחו על הקרקע והודו לאללה", נכתב באחד המסמכים שהודלפו על ידי ויקיליקס.

 

ומי לא צפה בשידור פיגועי 11 בספטמבר? עבד אל-רחים אל-נשירי, מפקד המבצעים של אל-קאעידה במפרץ הפרסי ומתכנן הפיגוע במשחתת האמריקנית "קול" ב-2000, לא יכול היה להשתתף עם חבריו בשמחה הגדולה.

באותה עת, בעת שמגדלי התאומים בניו יורק קרסו, מטוס נוסעים התרסק על אחד מאגפי הפנטגון ומטוס נוסף התרסק אל תוך אזור חקלאי בפנסילבניה, שהה אל נשירי - בן 46 ומי שנחשב למספר 3 באל-קעאידה - בבית חולים בקראצ'י לאחר שעבר ניתוח להסרת שקדים.

 

אל נשירי היה ככל הנראה הטרוריסט המסור ביותר מכולם. מאחד המסמכים שהודלפו מחקירותיו נכתב כי "הוא סיפר שקיבל זריקות לדיכוי היצר המיני שלו כדי להקדיש את כל כולו לג'יהאד ופחות לנשים".

 

על פי מסמכי גואנטנמו, המתבססים על חקירות העצורים במתקן הכליאה באי קובה, לאחר ה-11 בספטמבר, כל בכירי הארגון שהיו מעורבים במבצע הגדול עזבו את פקיסטן כדי לפגוש את מנהיגם אוסמה בן לאדן. למי שתוהה מה עשה המיליארדר הסעודי והטרוריסט המבוקש ביותר בעולם בעת פיגועי הטרור, מהמסמכים עולה כי גם הוא צפה בטלוויזיה בפרי יצירתו מבית בקנדהאר באפגניסטן.  

הפרות רבות של זכויות אדם בכלא. גואנטנמו (צילום: AP)

 

שותפים לבריחה: בן לאדן וסגנו בדרכים

עוד עלה כי את החודשיים שעברו מאז פיגועי ה-11 בספטמבר, בילו בן לאדן וסגנו איימן אל-זוואהירי בנסיעה במכונית ברחבי אפגניסטן עד שהגיעו למקום מקלטם בהרי טורה בורה. באמצע דצמבר 2001, נעלמו עקבות השניים בסמוך לגבול עם פקיסטן.

 

המסמכים הסודיים מגואנטנמו חשפו אתמול גם גם כי רוב האסירים מבין ה-172 שעדיין מוחזקים בכלא השנוי במחלוקת, שבעבר דווח כבר על הפרות רבות של זכויות אדם בו, מוגדרים כמי שנמצאים "בסיכון גבוה" להוות איום על ארה"ב ובעלות בריתה אם ישוחררו ללא תהליך שיקום הולם ופיקוח. לפי העיתון הלונדוני "טיימס", המסמכים מצביעים על כך שכשליש מ-600 העצורים שכבר נשלחו מהכלא למדינות אחרות סווגו תחת הכותרת "סיכון גבוה" לפני ששוחררו או הועברו לחזקת ממשלות אחרות.

 

לפי המסמכים, מודיעין לא בהכרח מהימן שנאסף באזורי הלחימה הוביל למעצרם של גברים חפים מפשע למשך שנים במקרים של טעות בזיהוי. במסמכים לא מופיע מידע משמעותי על השימוש בלחץ פיזי ובהתעללויות נגד עצירים בגואנטנמו, שגרר גינוי בינלאומי.

  

כלא גואנטנמו נחנך כדי להחזיק אסירים שנעצרו במהלך המלחמה באפגניסטן, שאותה יזם נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, מיד אחרי מתקפת הטרור של 11 בספטמבר. במרוצת השנים הגיעו ממנו דיווחים רבים על התעללויות בעצירים, מעצרי שווא והימנעות משחרור חשודים בטרור אף שלא הוגשו נגדם כתבי אישום במשך שנים ארוכות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאחר הפיגועים ברח ברכב להרי טורה בורה. בן לאדן
צילום: AFP
צילום: איי פי
רצה להתמקד בג'יהאד ולא בנשים. אל-נשירי
צילום: איי פי
צילום: AP
"לאחר המתקפה המוצלחת, השתטחו על הקרקע והודו לאללה". שייח מוחמד
צילום: AP
מומלצים