שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תרופה גנרית זהה למקורית? תתפלאו מה הרופא חושב

  האם ישנם הבדלים בין תרופה המקורית לבין התרופה הגנרית, תרופה חליפית וזולה יותר? סקר שנערך בקרב מאות רופאים מצא כי לדעתם התרופה המקורית עדיפה הרבה יותר. שלושה מכל ארבעה רופאים יעדיפו לרשום לבן משפחתם את התרופה המקורית ויותר מ-30% סבורים כי היא בעלת פחות תופעות לוואי

  במה עדיף להשתמש, תרופת מקור (הנקראת גם תרופה פטנטית או אתית) או בתרופה חליפית וזולה יותר (תרופה גנרית), בעלת חומר פעיל זהה? אם תשאלו את הרופאים הם יעדיפו לרשום לבני המשפחה שלהם את המקור.

   

   

  סקר חדש, שנערך בקרב כ-300 רופאים באמצעות אתר האינטרנט "רשת רפואה" וחברת Pharma Quest ופורסם החודש במגזין "רפואה", מצא כי שלושה מתוך ארבעה רופאים סבורים שיש הבדל בין התרופות ומעדיפים לרשום לבני משפחתם תרופת מקור. רק 22% אחוזים מהרופאים ענו כי לדעתם אין הבדל בין התרופות. המחקר פורסם

   

  הרופאים: התרופה האתית יותר יעילה ומבוססת מחקרית 

  כדי "לפצח" את שיקולי הרופאים שאלו אותם הסוקרים איזו תרופה הם היו רושמים אם בן משפחתם היה חולה. שיעור הרופאים שאמרו כי ירשמו תרופת מקור היה גבוה פי ארבעה מאלו שאמרו שיירשמו תרופה גנרית. 43% ציינו שימליצו לקרוב משפחה על תרופת מקור, 11% ציינו שירשמו תרופה גנרית ו-37% ציינו שימליצו על שתי התרופות "באותה המידה".

   

  הסקר נועד לבדוק מהן עמדות הרופאים לגבי שימוש בתרופות גנריות לעומת תרופות אתיות ובאילו הזדמנויות הם מתעקשים שחולים ימשיכו לקבל תרופות אתיות. הרופאים ציינו כי לדעתם תרופה אתית היא בעלת פחות תופעות לוואי (30%) יותר יעילה (31%) ויותר מבוססת מחקרית (32%).

   

  כשהתבקשו הרופאים לנמק מדוע יעדיפו לרשום למטופל תרופה גנרית, ענה הרוב המכריע (61%) כי מדובר בתרופה זולה יותר או מסיבות כלכליות. 39% ענו כי אין הבדל בהשפעה של שני סוגי התרופות. רק 4% בחרו בנימוק שמדובר בתרופה "טובה יותר".

   

  ההבדל הגדול ביותר: בתרופות סותרות חומצה

  מהסקר עלה גם כי ישנו מתח בין רצון הרופא לדרישת קופות החולים להעדיף תרופות גנריות: 50% מהנשאלים ביקשו בשלושת החודשים האחרונים פעם אחת עד עשר פעמים שהמטופלים שלהם ימשיכו לקבל תרופה אתית, ולא תרופה גנרית. 17% ביקשו זאת למעלה מעשר פעמים. רק 18% מהרופאים ציינו כי בשלושת החודשים האחרונים לא ביקשו שהמטופלים שלהם יקבלו תרופה אתית במקום תרופה גנרית.

   

  הסקר בדק גם מהן התרופות שלגביהן מוצאים הרופאים כי יש הבדל בין תרופות הפטנט לתרופות הגנריות. 29% ציינו את התרופות סותרות החומצה, 28% מהרופאים ציינו את התרופות לטיפול ביתר לחץ דם, 24% ציינו את התרופות הפסיכיאטריות ו-8% ציינו שיש הבדל בסוגי האנטיביוטיקה בין תרופת מקור לתרופה גנרית.

   

  עורכי הסקר ציינו כי "אומנם תרופות גנריות מהוות פתרון טוב לחיסכון כספי קופות החולים ומערכת הבריאות, אך שלושה מכל ארבעה רופאים ציינו שיש הבדלים ביניהן לבין התרופות האתיות. ההבדלים מתמקדים בשיעור גבוה מהמקרים ביעילות ובתופעות לוואי, הנובעים כנראה מהחומרים הבלתי פעילים בתרופות הגנריות, שאינם זהים לחומרים הבלתי פעילים בתרופות האתיות".

   

  מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו ציין לאחרונה בשיחות סגורות כי סוגיית השימוש בתרופות גנריות לעומת תרופות אתיות היא "שאלה מורכבת וחשובה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לדעת הרופאים התרופה האתית בעלת פחות תופעות לוואי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים