שתף קטע נבחר

מושל שכם: הירי בגלל המתפללים, המשיכו לבוא

ג'יברין אל-בכרי עדיין בטוח שפרובקציות מצד הישראלים שנכנסו שלשום לקבר יוסף גרמו לשוטרים הפלסטינים לירות למוות בבן-יוסף לבנת, ומתעקש שבעיר מקבלים בברכה יהודים: "תבואו גם ביום, לא רק בלילה". לדבריו, מאז כבר באו ישראלים בתיאום

יומיים אחרי ששוטרים פלסטינים ירו למוות בקבר יוסף בבן-יוסף לבנת, אחיינה של השרה לימור לבנת, חוזרת העיר שכם לשגרה. מושל שכם, ג'יברין אל-בכרי, התעקש היום (ג') בשיחה עם ynet כי האירוע היה נמנע אם המתפללים היו מגיעים למתחם הקבר בתיאום עם כוחות הביטחון, וסיפר כי מאז כבר ביקרו בקבר ישראלים נוספים, הפעם לפי הנהלים: "אנחנו מברכים על כניסה של בני כל הדתות לשכם, כולל יהודים כמובן, אבל אנחנו רוצים שהם ייכנסו בתיאום עם ישראל".

 

 

בכניסה לקבר יוסף עמדה היום ניידת סיור של המשטרה הפלסטינית, ואת המתחם הסגור הקיפו שישה שוטרים פלסטינים. בימים כתיקונם ניצבים שם שני שוטרים בלבד, שמשגיחים על המקום סביב השעון. אל-בכרי הביע צער על האירוע, אך הדגיש שכשכניסת ישראלים לעיר מתואמת עם צה"ל, יש להם ביטחון מלא. "אני עדיין לא מבין למה הם לא תיאמו את הכניסה עם הצבא הישראלי. כבר אירחנו כאן בכירים ישראלים ואנשי דת יהודים. אפילו הרמטכ"ל הישראלי הגיע לביקור במתחם, וקיבלנו את כולם בברכה".

 

דובר מחוז שכם ברשות הפלסטינית, זיאד עות'מאן, הוסיף: "אם אני מגיע לבקר אצלכם בתל-אביב, אני מבקש אישור, אז למה הם לא ביקשו אישור כשהם נכנסו לשטח פלסטיני?". הוא אמר כי מחוז שכם מעוניין ששקט ישרור באזור, וכי מדובר באינטרס פלסטיני מובהק. גם היום המשיך המושל אל-בכרי לטעון כי קבוצת המתפללים שנכנסה ביום ראשון בבוקר לקבר יוסף, עשתה פרובוקציות לאנשי הביטחון ששהו במתחם הקבר.

 

"הם הסירו את המחסום שנמצא בכניסה למתחם, וחלקם החל ליידות אבנים לעבר השוטרים שהיו מוצבים במקום, ואף ניסה לחטוף את נשקו של אחד מאנשי המשמר", טען המושל, "החיילים ניסו לעצור אותם, וירו באוויר כדי להזהירם. אז הם נכנסו למכוניות שלהם וברחו. הם התנגשו באחד ממחסומי הפלסטיק במקום".

 

ישראלים כבר ביקרו מאז הירי

אירוע הירי בקבר יוסף התרחש שלשום בסביבות השעה 06:00 בבוקר. לפי גורמי ביטחון ישראלים, כ-15 מתפללים מקרב חסידי ברסלב נכנסו לפנות בוקר לתפילה בקבר ללא התיאום הנדרש עם גורמי הביטחון הישראליים, ובדרך חזרה הם נתקלו במחסום פתע ונורו על-ידי שוטרים פלסטינים. מהאש נהרג אחיינה של השרה לבנת, תושב ירושלים בן 24, ועוד ארבעה נפצעו - אחד קשה, אחד בינוני ושניים קל.

 

אל-בכרי הביע ביטחון בכך שהשוטרים לא התכוונו לפגוע במתפללים או להרוג אותם, ושהם ירו לעברם רק משום שחשו בסכנת חיים: "רק אחרי שנמלטו מהמקום, עדכנו אותנו מהתיאום והקישור הישראלי שאחד מהם נהרג ושלושה נפצעו". הוא הוסיף שהוקמה ועדת חקירה שבוחנת את הנושא, ולדבריו השוטרים אשר היו מעורבים בתקרית עדיין מעוכבים ונמצאים בחקירה. מושל שכם העריך עוד כי החקירה תסתיים "כבר בשעות הקרובות".

 

אל-בכרי חזר והדגיש את העובדה שהרשות מקדמת בברכה את המתפללים בקבר. הוא אף ציין כי ברשות הפלסטינית מעוניינים שהביקורים יתקיימו גם ביום ולא רק באישון לילה. לדבריו, מאז שיפוץ קבר יוסף נכנסו למתחם אלפים

רבים של מתפללים, בלי שום אירוע חריג. לראיה הוא טוען כי מאז התקרית לפני יומיים, כבר הגיעו לקבר מבקרים ישראלים שבאו בתיאום עם הצבא.

 

בארגון "רבנים לזכויות אדם" קראו למצות את חקירת התקרית, והפצירו בכוחות הביטחון במחסומים - הן הפלסטיניים והן הישראליים - לגלות רגישות וזהירות יתר לחייהם של אזרחים. הארגון גם קרא לכוחות הביטחון הישראליים לאכוף את איסור הכניסה לשטחים פלסטיניים ללא תיאום, והדגיש כי "האי-אכיפה מאיצה את הזלזול בחובה בתיאום בעת כנסה לשטחים פולסטיניים, ומולידה תקריות טראגיות כמו בקבר יוסף".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן יוסף לבנת במסע אל קבר יוסף. "מקבלים פה את כולם"
צילום: עקיבא נוביק
מומלצים