שתף קטע נבחר

השביעייה תדון היום במשט הצפוי לעזה

בדיון יוצעו מספר דרכים לטפל במשט, מחשש לתקרית אלימה נוספת בלב ים. בין היתר, יוצע לאפשר לגורם בינלאומי לבדוק את הספינות ולאפשר להן להיכנס לעזה

פורום השביעייה יתכנס היום (ד') לדון במשט הבא לעזה. בדיון יוצעו מספר דרכים לטפל במשט, ובשל החשש מתקרית נוספת בלב ים שתהדהד ברחבי העולם, תועלה גם האפשרות שהספינות ייבדקו על-ידי גורמים בינלאומיים, ותותר כניסתן לעזה.

 

לנוכח מסקנות ועדת טירקל, שלא מצאה פגמים בהתנהלות צה"ל, חשים בישראל כי יש לגיטימציה חוקית לפעול בכל האמצעים נגד הספינות שינסו לשבור את הסגר הימי על הרצועה. המשט הקודם נגמר באלימות קשה שהפעילו נוסעי ה"מרמרה" נגד כוחות הקומנדו שירדו ממסוקים. החיילים השיבו אש והרגו תשעה בני אדם.

 

 

שר החוץ של טורקיה, אחמט דבוטאולו, הזהיר אתמול את ישראל "לא לחזור על אותה טעות

משנה שעברה". בראיון שפורסם בעיתון האוסטרלי "סידני מורנינג הראלד" הוסיף שר החוץ הטורקי כי "זו אחריות של ישראל שלא להטיל מצור על רצועת עזה. ועדת בדיקה של האו"ם הכריזה שזה בלתי חוקי. במשט בשנה שעברה נהרגו אנשים 116 ק"מ מהחוף, כלומר במים בינלאומיים. הים התיכון אינו שייך לאף מדינה".

 

עדיין לא ברור לגמרי מתי יתקיים המשט. בתחילת החודש הבטיח ראש ארגון IHH הטורקי, בולנט ילדרים, כי המרמרה שמזוהה יותר מכל עם פריצת המצור על רצועת עזה, תשוב לאזור בחודש הבא. לדבריו, המרמרה תפליג שוב לחופי עזה כחלק מ"משט החירות 2" שאמור להתקיים במחצית השנייה של חודש מאי יחד עם עוד 15 ספינות. עם זאת, ייתכן שהמשט יידחה עד לאחר הבחירות בטורקיה שיתקיימו ב-12 ביוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בפעם הקודמת זה נגמר רע
צילום: דובר צה"ל
מומלצים