שתף קטע נבחר

איראן: אחמדינג'אד "נעלם" בעקבות משבר פוליטי

על רקע הקרע המעמיק בין הנשיא למנהיג העליון בעקבות פיטורי שר המודיעין, לא הופיע אחמדינג'אד בפעם השנייה השבוע לישיבת הממשלה. באתר אופוזיציה דווח כי הוא "מתוסכל"

לאן נעלם נשיא איראן? מחמוד אחמדינג'אד לא השתתף היום (ד') בישיבת הממשלה בפעם השנייה השבוע, וכמעט שבוע שאינו נצפה בפומבי. בשבוע האחרון נפוצו שמועות במדינה כי הוא התפטר מתפקידו וחזר בו על רקע המשבר הפוליטי שנוצר בעקבות פיטורי שר המודיעין.

 

 

כלי התקשורת בטהרן דיווחו כי לאחר שביום ראשון בחר אחמדינג'אד להיעדר מישיבת הממשלה, אותה הוא נוהג בדרך כלל לנהל, גם היום הוא השאיר המלאכה לסגנו, מוחמד רזה רחימי. בדיווחים לא נמסרו פרטים נוספים או הסברים.

 

גם באתר האינטרנט הרשמי של הנשיא האיראני לא דווח על כל פעילות רשמית או הופעה פומבית מאז 22 באפריל. מדובר בהיעדרות נדירה יחסית מצדו של אחמדינג'אד, שנוהג להופיע כמעט מדי יום בכלי התקשורת הממלכתיים.

 

אתרי אינטרנט לא רשמיים באיראן דיווחו כי אחמדינג'אד השאיר את כסאו ריק במסגרת מאבק הכוחות הפנימי שמתנהל בין מחנהו למתנגדיו בצמרת השלטון האיראני. באתר האופוזיציה "ראהסבז" דווח כי מדובר בהבעת "תסכול" מצדו של הנשיא על שלא הצליח להביא לפיטורי שר המודיעין.

 

מאבק כוחות בעקבות פיטורי שר המודיעין

במסגרת מאבק הכוחות הפנימי פוטר בשבוע שעבר שר המודיעין, חיידר מוסלחי, אולם זמן קצר לאחר מכן פרסם המנהיג העליון במדינה, אייתוללה עלי חמינאי, הודעה שהוא מתנגד לפיטורים והשיב את מוסלחי לתפקידו. אחמדינג'אד שסירב לקבל זאת לא זימן את מוסלחי לישיבת הממשלה האחרונה ביום ראשון,

ובעקבות זאת קרא רוב גדול של חברי הפרלמנט בטהרן להשיבו לתפקיד.

 

בעקבות המשבר נאלץ האייתוללה חמינאי, שהוא בעל המילה האחרונה בניהול ענייני המדינה, להבהיר בתחילת השבוע כי יש בסמכותו להתערב בענייני הממשלה "בכל עת שירגיש שיש בכך צורך". בדרשה שנשא אמר חמינאי כי יתערב במקרים בהם יחוש שהממשלה אינה עושה את תפקידה כראוי.

 

ברשת "אל-ערביה" הסעודית, הנוהגת לדווח באופן מוטה על הנעשה באיראן, דווח מוקדם יותר כי אחמדינג'אד התפטר וחזר בו לאחר תיווך בינו לבין חמינאי. לדיווח לא נמצא כל אישור ממקור אחר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעלב? מתוסכל? אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
לא כדאי להרגיז אותו? חמינאי
צילום: רויטרס
מומלצים