שתף קטע נבחר

הפלסטינים חוגגים: ההסכם מקדם שחרור השטחים

ברשות חגגו ברחובות את הבשורה על פיוס בין פתח לחמאס. "זה צעד שיקדם את שחרור השטחים הכבושים", אמרו תושבים. אחרים נותרו סקפטים: "רוצים הסכם אמיתי, לא רק כותרות"

חוגגים את הפיוס: בעקבות ההודעה המשותפת אתמול (יום ד') של פתח וחמאס, כי הגיעו להסכם על כינון ממשלה זמנית, יצאו פלסטינים רבים מבתיהם כדי לחגוג את הפיוס הדרמטי. פלסטינים רבים ברצועת עזה התאספו ברחובות ובכיכר החייל האלמוני, וגם בגדה נערכו אנשי הפתח לקראת יציאה לרחובות.

 

פיוס היסטורי, הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

"זה צעד חיובי מאוד למען האחדות הלאומית שלנו", אמר יוסוף לאפי, תושב רצועת עזה. "זהו צעד שמקדם אותנו לכיוון שחרור השטחים הכבושים, כי הוא יביא ללגיטימיות בינלאומית".

 

"זה מאוד משמח, מכיוון שאנחנו חיים במצב קשה", אמר גם איברהים עדאלה, תושב הרצועה. "באמת היינו זקוקים לשמוע את החדשות האלה, ואני מאוד מקווה שזה רציני".

 

אבל חלק מהתושבים מעדיפים להיות זהירים יותר. "זה לא משמעותי להודיע על הסכם פיוס כמו שמשמעותי ליישם את ההסכם הזה במציאות", אמר אללה אל-ג'ראב, תושב העיר עזה. "כבר שמענו בעבר על פיוס בין הפלגים, אבל לא ראינו תוצאות. אנחנו רוצים הסכם אמיתי, לא כזה שנשאר על כותרות העיתונים".

 

בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, חשף אמש פרטים מההסכם - ובהם הרכבת ועדה ביטחונית עליונה ושחרור אסירים פוליטיים. א-זהאר אמר כי על פי ההסכם יתקיימו בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת ולמועצה הלאומית הפלסטינית תוך שנה מיום חתימתו. בנוסף, אנשי ועדת הבחירות יהיו מוסכמים על הפלגים. תוקם ממשלת אחדות לאומית, בראשה יעמוד נציג מוסכם על הצדדים, על מנת ליצור "אקלים רגוע לקראת הבחירות".

 

הממשלה הפלסטינית הזמנית תהיה ממשלת מומחים, בה לא יכהנו נציגי מפלגות. פרט לכך, יתבצע ארגון מחדש באש"ף, כדי שחמאס יוכל להצטרף אליו. גורם בפתח אמר לאתר "בוקרה" כי השליטה הביטחונית בגדה המערבית וברצועת עזה תישאר זהה למצב הנוכחי - פתח ישלוט בגדה, חמאס ברצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגלים ברחובות
צילום: AP
הפיוס בקהיר
צילום: EPA
מומלצים