שתף קטע נבחר

הדלק יתייקר ב-3.11% במוצ"ש בחצות

מחיר הדלק יגיע במוצ"ש לשיא של כל הזמנים: ליטר בנזין 95 אוקטן יעלה לנו 7.62 שקל בעמדת שירות עצמי ו-7.75 בעמדת מתדלק. הסיבה: התייקרות הנפט בחו"ל והעלאת המס בארץ

מחיר הדלק שוב שובר את שיא כל הזמנים: בלילה שבין שבת הקרוב, ה-30 באפריל, ל-1 במאי יתייקר בנזין 95 אוקטן ב-3.11% - 23 אגורות לליטר – כך קבעו פקידי מינהל הדלק במשרד התשתיות.

 

מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בעמדת שירות עצמי יעמוד ממוצ"ש בחצות על 7 שקלים ו-62 אגורות (כולל מע"מ). עמלת תדלוק תעמוד גם במאי על 13 אגורות לליטר, ולכן ליטר בנזין 95 אוקטן יעמוד במאי על 7 שקלים ו-75 אגורות.  

 

ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת שירות עצמי באילת, שבה יש פטור ממע"מ, יעלה 6.59 שקלים, עליה של 3.13% ושל 20 אגורות לליטר לעומת המחיר הנוכחי. ליטר בנזין 95 אוקטן בעמדת מתדלק יעלה באילת 6.71 שקלים. 

 

קדאפי התקזז עם הדולר

מחיר הבנזין 95 אוקטן - הדלק היחיד שנמצא עדיין בפיקוח - מתעדכן מדי 1 לחודש בהתאם לנוסחה מדוייקת המבוססת על מחיר הבנזין בשוק החופשי בצרפת ואיטליה בחמשת ימי העבודה הלפני-אחרונים של החודש. מחיר הבנזין באירופה עלה בכ-9%, בשל התייקרות הנפט בשוקי העולם, בגלל מלחמת האזרחים בלוב וההפגנות באיראן ובבחריין.

 

התייקרות הבנזין באירופה התקזזה מעט עם ירידה של 2.81% בשער הדולר מול השקל, כיוון שבתי הזיקוק בארץ קונים את הנפט בדולרים ומוכרים את הבנזין בשקלים.

 

מחיר הבנזין בחו"ל מהווה רק 39% ממחיר הבנזין בארץ, כיוון שכ-38% ממחיר הבנזין בארץ, כמו במדינות אחרות, הוא מס - הבלו. גם הבלו עלה בכ-1%, עקב נהלי עדכון אוטומטיים שפקידי האוצר החליטו שלא לשנות אותם. העלאת הבלו תורמת להתייקרות הדלק כ-3 אגורות לליטר.

 

9% נוספים ממחיר הדלק הם "מרווח השיווק" - הסכום שחברות הדלק אמורות להרוויח ממנו ולממן את הוצאותיהן על שיווק הדלק. מרווח השיווק אמור להיות צמוד למחיר הדלק, אבל המרווח הוקפא, כיוון שמשרד התשתיות מבצע כרגע בדיקה מקפת של הנושא, במטרה לבחון אם יש מקום להוריד את המרווח. הקפאת מרווח השיווק חסכה לצרכן כמה אגורות נוספות לליטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים