שתף קטע נבחר

מסעוד עידכן דקות לפני הפיגוע: "שותים בקפה"

היהודי שנהרג עם אשתו הישראלית בפיצוץ במרקש שוחח עם אביו זמן קצר לפני כן. הקהילה היהודית קיימה טקס זיכרון, ומקיפה את הוריו של מסעוד, שמטפלים בבנם הפעוט והיתום של בני הזוג: "אנחנו משתדלים שלא יראה הכל", סיפר רב הקהילה

בקהילה היהודית במרוקו מתאבלים על מותם של הישראלית ובעלה היהודי בפיגוע אתמול בבית קפה במרקש. מיכל ויצמן זיקרי (28) ובעלה מסעוד ויצמן (30) הגיעו למרוקו יחד עם בנם בן השלוש כדי לבלות את חג הפסח בחיק משפחה בקזבלנקה, וביקורם הקצר במרקש נקטע במוות טראגי.

 

כשלושת אלפים איש, חברי הקהילה היהודית בקזבלנקה ואף תושבים מוסלמים, השתתפו היום (ו') בטקס שנערך לזכרם בבית העלמין בעיר. ראש הקהילה היהודית במרקש, הרב ג'קי קדוש, אמר ל-ynet כי השניים יובאו לקבורה בישראל והלוויתם תתקיים כנראה בתחילת השבוע הבא בהר הזיתים בירושלים.


מיכל ומסעוד במסיבת פורים (צילום: הקונסוליה הישראלית בשנגחאי)

 

מיכל, שהייתה בחודשי הריון מתקדמים, ומסעוד התגוררו בשנים האחרונות בשנגחאי שבסין. הם הוגדרו "מעמודי התווך של הקהילה היהודית בעיר". מסעוד חגג את יום הולדתו ה-30 בביקורו במרוקו, ובדיוק שבוע אחרי היום החגיגי הוא נרצח בפיגוע, שבו נהרגו 15 בני אדם.

 

הרב קדוש סיפר כי בנם הפעוט של הנרצחים, דוד ויצמן, שנותר יתום בעקבות מתקפת הטרור נמצא כעת בחזקת משפחת האב בקזבלנקה: "הוא מקבל טיפול, ומשתדלים שהוא לא יראה את כל האירועים". בני משפחתו של מסעוד הגיעו לחזק את הוריו המתגוררים בקזבלנקה. "המשפחה, כולל האחיות של מסעוד, כולם בשוק גדול", סיפר ראש הקהילה היהודית במרקש המקורב למשפחה.


אתר הפיגוע. "בית קפה אהוב" (צילום: AP)

 

"האסון הוא ראשית כל לעם המרוקני, ובפרט לקהילה שלנו", אמר הרב קדוש. הוא סיפר כי מסעוד שוחח עם אביו דקות ספורות לפני הפיגוע. הוא ואשתו, מיכל, הגיעו למרקש לביקור קצר.

"עשר דקות לפני הפיגוע הוא התקשר לאביו וסיפר שהם יושבים ושותים בבית קפה 'ארגנה' שהוא אהב. הוא אמר שהכול בסדר וסיים את השיחה". דקות אחר כך החריב פיצוץ עז את מתחם הבילוי הפופולרי.

 

קדוש סיפר כי אביו של מסעוד שוחח עימו לאחר ששמע דיווחים על הפיגוע. "אביו טלפן למספר שלו והוא לא ענה. הוא הבין שקרה משהו ולכן שוחח איתי. אני התחלתי להתקשר לבתי החולים עד שהבנתי שלקחו אותם לחדר המתים".

 

תחילה נטען כי מחבל מתאבד התפוצץ בבית הקפה ההומה. עם זאת, שר הפנים המרוקני הודיע הערב כי מחקירת הפיגוע עולה שמטען הנפץ הופעל כנראה בשלט רחוק. לפי הערכות במרוקו, אל-קאעידה אחראי לפיגוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכל עם בנה דוד. "מוקף משפחה"
צילום: AP
בית הקפה ההרוס
צילום: AP
מומלצים