שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

חילופי אש בגבול לוב-תוניסיה: מי מחזיק במעבר?

נאמניו של קדאפי נכנסו לעיירת הגבול דהיבה בניסיון לעצור קבוצות מורדים, ונתקלו באש חיילים תוניסאים. המורדים טוענים כי הם שולטים במעבר. נאט"ו איתר מוקשים ימיים בכניסה לנמל של מיסרטה. קדאפי: איש לא ייאלץ אותי לעזוב

חילופי אש פרצו אתמול (יום ו') בין כוחות הנאמנים לשליט לוב, מועמר קדאפי, מורדים וחיילים המשתייכים לצבא תוניסיה סמוך לגבול המשותף לשתי המדינות. מספר הנפגעים בתקרית אינו ברור. במקביל, נמשכת הלחימה סביב עיר הנפט, ובנאט"ו מאשימים את צבאו של קדאפי בניסיון להטמין מוקשים ימיים סמוך לנמל כדי למנוע הגעת משלוחי סיוע הומניטארי לעיר.

 

 

אתמול הפציצו כוחותיו של קדאפי את עיר התוניסאית דהיבה הנמצאת על גבול לוב, וכוחות רגלים אף ביצעו פשיטות ברחובותיה בחיפוש אחר מורדים. זוהי התקרית הראשונה שחורגת מגבולותיה של לוב אל שטח מדינה סמוכה, מאז פרוץ ההתקוממות העממית נגד שלטונו בן 42 השנים של קדאפי.


נאמני קדאפי במיסרטה (צילום ארכיון: רויטרס)

 

סגן שר החוץ התוניסאי, רדואן נוסייר, אמר לרשת אל-ג'זירה כי כמה מתושבי דהיבה נפגעו במתקפה, ובהם גם נערה. "זימנו את השגריר הלובי ומחינו בפניו באופן נחרץ, כיוון שלא נסבול הישנות של מקרי אלימות על אדמתנו", אמר נוסייר והוסיף: "אדמת תוניסיה היא בבחינת קו אדום, ואף אחד אינו רשאי לחצות את הגבול".

 

התקרית באה על-רקע סריקות נרחבות שעורך צבא לוב באזורים ההרריים שבמערב המדינה ובאזור העיירה וואזין, בניסיון ללכוד קבוצות המורדים המנסות לחצות את הגבול לתוניסיה כדי להתארגן שם.

 

מעבר הגבול נסגר

צלם עיתונות השוהה בדהיבה דיווח כי הבחין בשלוש גופות של חיילים לובים בשטח התקרית, אך לא ידע לספר אם הם נורו מאש המורדים או מאש חיילים תוניסאים. הצלם ציין כי אנשי משמר הגבול של תוניסיה סגרו את מעבר הגבול בדהיבה ותגברו את עמדות השמירה באזור. כתוצאה מכך נמנע מאזרחים לובים רבים המבקשים להימלט מארצם לחצות את הגבול לשטח בטוח.

 

כוחות הצבא הלובי נטשו סמוך לגבול כלי רכב צבאיים, כולל משגר רקטות נייד וכלי רכב שנשא מקלע כבד. שר ההגנה התוניסאי הודיע כי כל החיילים הלובים שפלשו לשטח ארצו, הוחזרו לשטח לוב עם תום התקרית. תוניסיה הרשמית, שבה החל גל המהומות בעולם הערבי עם הפלתו של הנשיא לשעבר, זין אל-עבאדין בן-עלי, מצדדת במורדים הלובים וקוראת לקדאפי לרדת מכסאו.

 

המורדים מצדם, הודיעו כי במהלך הלחימה בגבול תוניסיה הצליחו להשתלט על מעבר הגבול דהיבה. מדובר בנקודה אסטרטגית חשובה שכן זהו המעבר היחיד שמאפשר העברת מזון, מים, דלק ותרופות לתושבי האזורים ההרריים שבמערב לוב. "אנו פועלים להפעיל את המעבר בקרוב מאוד", סיפר אחד מהמורדים ששוהה במקום בשיחת טלפון.


מורדים במיסרטה. מגדילים שליטתם, אך מי שולט בנמל? (צילום ארכיון: AP)

 

אך עם רדת החשיכה התחדשו חילופי האש במקום, כשכוחותיו של קדאפי מנסים להשיג שליטה מחודשת על המעבר. יצויין כי מעבר הגבול הראשי בין לוב לתוניסיה, הנמצא על אם הדרך בין טריפולי לתוניס, עדיין נתון לשליטה מלאה של צבא לוב.

 

מוקשים בנמל מיסרטה

ובתוך כך נמשכת הלחימה בין המורדים וכוחות נאט"ו לבין נאמניו של קדאפי על השליטה בעיר השלישית בגדולה במדינה - מיסרטה. מפקד פעולות נאט"ו בלוב, רוב וויהיל, הודיע כי ספינות מלחמה של הברית הצפון-אטלנטית, המוצבות בים התיכון, עצרו ניסיונות כוחות קדאפי להטמין מוקשים בכניסה לנמל הנפט של העיר. זאת, כדי למנוע כניסת אוניות אספקה. 

 

"איתרנו סירות קטנות שהניחו מוקשים במים, ואנו פועלים כעת לסילוק הפצצות שמצאנו עד כה", אמר וויהיל ממפקדת מטה נאט"ו באיטליה. לדבריו, פעולת הצבא הלובי מול חופי מיסרטה מוכיחה כי קדאפי "מזלזל באופן מוחלט בחוק הבינלאומי ובכוונתו לפגוע בניסיונות הקהילה הבינלאומית להעביר שיירות אספקה של ציוד הומניטארי לתושבי העיר".

 

המידע הזורם ממיסרטה מוסיף להיות סותר ורווי בדיס-אינפורמציה. בעוד הטלוויזיה הלובית מדווחת כי הנמל אינו מתפקד ונתון תחת שליטת נאמני קדאפי, טוענים בנאט"ו כי אין כל הוכחה שהנמל נמצא בידי הצבא וכי כוחות המורדים ממשיכים להרחיב את שליטתם בעיר.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, צפויה להגיע בשבוע הבא לרומא כדי לדון עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, בהתפתחויות בלוב ובצעדים שיש לנקוט כדי להגן על אזרחי המדינה מגילויי האלימות של נאמני קדאפי, כמו גם בהגברת הלחץ על השליט הלובי לרדת מכסאו.

 

קדאפי הופיע הלילה בשידור ישיר בטלוויזיה הלובית לנשא נאום ארוך שבו הצהיר כי הוא עדיין מוכן להפסקת אש מול כוחות נאט"ו, אך הבהיר כי "לא ניתן לכבד הסכם הפסקת אש במעמד צד אחד בלבד".

 

"אנחנו היינו הראשונים להציע הפסקת אש ואנו היינו הראשונים לקבלה, אך כוחות נאט"ו הצלבנים לא הפסיקו. אני לא עוזב את ארצי, איש אינו יכול לאלץ אותי לעזוב את ארצי ואיש אינו יכול לומר לי שלא להילחם עבורה", אמר קדאפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. "מזלזל בחוק הבינלאומי"
צילום: רויטרס
מורדים בעיר מיסרטה
צילום: AP
מומלצים