שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

דנינו קיבל דרגות רב-ניצב: "שליחות לאומית"

ראש הממשלה והשר לביטחון פנים העניקו למפכ"ל הטרי את דרגותיו. "זה מחמם את הלב ויוצר תחושת מחויבות עמוקה", אמר דנינו. המפכ"ל היוצא דודי כהן רמז שיעבור לפוליטיקה. ליברמן, שעל חקירתו פיקח דנינו, לא הגיע לברך. אמו של דנינו יעצה לו בטקס במטה הארצי: "שיהיה רגוע כמו תמיד"

שלום דנינו, להתראות כהן. הבוקר (יום א') התייצב ניצב יוחנן דנינו ליומו הראשון כמפקח הכללי של משטרת ישראל. במשרד ראש הממשלה העניקו לו בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', את דרגות הרב-ניצב. בהמשך, בטקס החילופים עם דודי כהן במטה הארצי, דנינו הצטלם יחד עם בני משפחתו. "שיתמיד בעבודתו ויהיה רגוע ושליו כמו שהוא תמיד", יעצה לו אמו.


דנינו ובנו במטה הארצי. הודה למשפחה (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

לטקס במשרד ראש הממשלה הגיעו גם כל השרים הבכירים, מלבד שר החוץ, אביגדור ליברמן, ושר הפנים, אלי ישי. גם ראש השב"כ וראש המוסד הגיעו לברך. "זה מחמם את הלב שזכיתי שביום כזה עומד מולי פורום כזה. הדבר נותן לי תחושה עמוקה של מחויבות לתפקיד", אמר דנינו, ובאירוע המשטרתי הוסיף ש"אני מתכוון לעשות הכל כדי להיות ראוי למשימה ולשליחות הלאומית הזו".

 

דנינו, בן 52, היה בין השאר מפקד המחוז הדרומי וראש אגף החקירות - ופיקח גם על חקירתו של ליברמן, שלאחרונה התגבשה לכדי כתב אישום בכפוף לשימוע. בלשכת שר החוץ הסבירו שליברמן נחת בשעת לילה מאחורת מביקור מדיני בקפריסין, ולכן הגיע ישירות לישיבת הממשלה.


גאים בבן. רב-ניצב דנינו עם הוריו (צילום: נועם מושקוביץ)

 

המפכ"ל הטרי הודה בטקס כי הוא מתרגש, ואמר: "אני חש תחושה עמוקה של אחריות ושליחות. יש לי אמונה מלאה בשירות המשטרה, כאבן יסוד של חברה דמוקרטית שומרת חוק. אני רואה בתפקיד לא רק כבוד גדול וזכות גדולה, אלא גם חובה לבנות וליצור משטרה שתהיה לגאון ולתפארת המדינה כולה. אני מאמין במשטרה חזקה, יעילה, שפועלת בנחישות נגד פשיעה ואלימות, על מנת לבער שחיתות בשלטון ובחברה, ונגד תאונות דרכים".


השר והקצינים המתחלפים בטקס במטה הארצי (צילום: נועם מושקוביץ)

 

דנינו ביקש להוקיר תודה למפכ"ל היוצא, וקרא לצעירים להצטרף לשירות המשטרה: "אנחנו נמצאים במשטרה לפני ימים חדשים, ימים של שינוי. אני קורא לכם להתגייס ולהצטרף לקריירה אטרקטיבית. גם אנשי האוצר פה. זוהי לא רק בחירה אישית ומקצועית, זו בחירה לאומית".

 

"האיש הנכון, בזמן הנכון"

השר אהרונוביץ' בירך את דנינו: "אתה מוביל את הכוח ומתווה את הדרך לשנים הבאות. גדלת במשטרה, נלחמת בפשיעה ולמען מעמד וזכויות השוטר. אין לי ספק שתוכל לאותם האתגרים גם בתפקידך החדש. כמי שעוקב אחריך בסיפוק, אני יכול להגיד שאתה האיש הנכון, בזמן הנכון".


ראש השב"כ כהן וראש המוסד פרדו בהסתודדות, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

נתניהו, מצדו, התייחס לתהפוכות במזרח התיכון וציין כי ישראל היא המדינה היחידה בסביבתה הנשלטת על ידי חוק דמוקרטי, התקף לאזרחים ומנהיגים כאחד. "פה בישראל ההישג הוא כפול ומכופל. גם המעבר הגדול שעשינו, עד לכדי משילות עצמית תחת חוק, וגם העובדה שהמשטר הדמוקרטי, תחת שלטון חוק, חזק, איתן ותוסס. לצערי, עדיין רק פה".


"לגאון ולתפארת המדינה כולה" (צילום: גיל יוחנן)

 

"זהו יום גדול ויום חג למערכת החוק כולה", הוסיף המפכ"ל היוצא כהן. "החוק בישראל הוא לא גזרה אלא ביטוי לרצונו של עם. אין דבר נעלה יותר משירות למען רצונו של העם. קשה לי הפרידה ממשטרת ישראל. זו הייתה שאיפה שלי כבר מכיתה ג', זכיתי לממש אותה בצורה הטובה ביותר". רנ"צ כהן אף רמז כי רואה את עתידו בזירה הפוליטית: "אני מסיים את תפקידי בתחושה של עשייה, אני אמנם פושט מדים אך אינני מסיר את שאיפתי לעשות למען המדינה גם בהמשך".

 

בין המשימות הראשונות: מינוי מפקדי מחוזות

בשל הטקס, הורחקו מהאזור בני משפחת שליט, שמפגינים בעשרת החודשים האחרונים מדי יום ראשון מול בניין הממשלה בעת ישיבתה. בני המשפחה ו-30 מתומכיהם הפגינו במקום סמוך לצומת גבעת רם בירושלים בקריאה לממשלה לפעול לשחרורו של גלעד. 


כהן לוחץ ידיים עם מחליפו. "קשה לי הפרידה" (צילום: גיל יוחנן)

 

למפכ"ל החדש לא יהיה זמן לבזבז, והוא צפוי להכריז תוך מספר ימים על סגל פיקוד חדש במשטרת ישראל. בין היתר, יצטרך דנינו למצוא מפקדים למחוז הדרום, שהיה באחריותו עד לאחרונה, וכן למחוז הצפון, למחוז תל אביב ולמחוז ירושלים. שלושת הנציבים שעמדו עד כה בראשם, שמעון קורן, אהרון פרנקו ושחר איילון, סיימו באחרונה את תפקידם וכעת סגניהם מחליפים אותם זמנית בתפקיד.

 

הליך מינויו למפכ"ל התעכב, תחילה בעקבות החשדות נגד ניצב אורי בר-לב, שהיה מועמד לתפקיד, ולאחר מכן על רקע בדיקה שערך מבקר המדינה בנוגע לתפקודו של דנינו בפרשת רצח של שני סוכני מודיעין של המשטרה בשנת 2006.

 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הכשיר בדצמבר האחרון את מינוי דנינו, לקול מחאתו של המבקר מיכה לינדנשטראוס, שביקש להמתין עד לסיום הבדיקה. בדו"ח שפורסם בחודש שעבר, לא הטיל המבקר כל אחריות על דנינו.

 

ynet העביר בשידור חי את הטקס במטה הארצי. צילום: אבי פרץ

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנינו מקבל נשיקה מקרוב משפחה
צילום: נועם מושקוביץ
המפכ"ל הנכנס בטקס החילופים
צילום: נועם מושקוביץ
היוצא. דודי כהן
צילום: ירון ברנר
מומלצים