שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קנון SX30 IS - מצלמה עם זרוע ארוכה

  למי שרק נכנס לעולם הצילום, הקנון SX30 IS היא מצלמה טובה, עם זום מפלצתי של X35 ותמונה ברזולוציה של 14 מגהפיקסל, וצילום וידאו ב-HD

  << עוד בdtown: רמקול נייד, אלחוטי ומעוצב Jawbone Jambox

   

  היתרון במצלמות דמויות SLR מצוי בכמות, שפע של מגה פיקסלים וזום ארוך טווח בדרך כלל. הכינוי אגב- "דמוי" הוא שגוי ומשתמשים בו רק בשל היותו נפוץ בקרב צרכני המצלמות. מבחינת חיישן ויכולות, מדובר במצלמות קומפקטיות בעלות 'סופר-זום'. ידוע שבקנון מאוד אוהבים את גזרת מצלמות הסופר-זום ולכן החברה נשארת נאמנה במשך השנים לליין ה-S ששודרג לשם 'SX' לפני כמה שנים.

   

  בכל מצלמה שרכשתי בחלוף השנים, נשאלתי את אותן השאלות: "כמה זום?", "כמה מגה פיקסל?"- כי ככה זה. בקרב הצרכן הממוצע מצלמה טובה היא מצלמה שמסוגלת "לראות רחוק" והיא בעלת רזולוציה גבוהה מאוד. האם זה נכון? 


  צילומים: dtown

   

  יורשת לסדרה מפוארת

  קנון החלה סדרה שקיימת עד היום עם הכרזתה על ה-S1 is ב-2004. משם נמשכה הסדרה ל-S2, S3, S5 והתחדשה עם מראה משודרג ב2008 עם ה-SX1 וה-SX10, כל אחת ממוצבת בפני עצמה. הממשיכה כבר הייתה ה-SX20 בעוד שהיא שומרת על המראה של שתי קודמותיה.

   

  הפעם החליטו בקנון לבצע שינוי בעיצוב ומבנה המצלמה, כשהם בונים את גוף ה-SX30 באופן דומה מאוד למצלמות הכניסה מעולם ה-DSLR, כמו ה-EOS 550D למשל.

   

  להיות בלי אבל להרגיש עם

  המשמעות של השינוי בפועל של המצלמה יוצר מבנה דבשתי (שיא גובהה של המצלמה- 108 מ"מ) כשהחלק הגבוה במצלמה הוא זה של העדשה. בצידה הימני של המצלמה נמצא את הגריפ הצידי - קטן מאוד וקצר מאוד – לא לכל יד. חבל מאוד שבהשוואה למצלמות קודמות בסדרה, הוחלט להקטין את הגריפ, במיוחד כשמדובר במצלמה רחבת מידות באופן יחסי - 123 מ"מ.

   

   


  תמונות שצולמו ב-SX30. צילומים: dtown

   

  בהשוואה למצלמות ה-SX הקודמות, כאן אין שימוש בשילוב של כמה חומרים, אלא בפלסטיק קשיח שחור לאורך כל הגוף.  העדשה עצמה יוצאת משרוול

  מסיבי מאוד וגם מוגנת בתוכו כראוי. יתכן שמדובר בסוג של פיצוי לגריפ הצידי הקטנטן - בצידה האחורי של המצלמה נמצא שקע מחוספס להנחת הבוהן בזמן הצילום.  בחלקה העליון של המצלמה נוכל למצוא את הפלאש (וכפתור ההקפצה שלו משמאל), גלגלת ברירת מצבי הצילום (עליה בהמשך), ידית הזום וכפתור ההפעלה והכיבוי.

   

  צג LCD

  למצלמה יש מסך מפרקי ברזולוצייה של 230 אלף פיקסלים ובגודל של 2.7 אינץ'. הרזולוציה הנמוכה של המסך אינה מפריעה כל כך - במקרה הכי רע אנו רואים תמונה מצויינת כטובה דרך המסך. יחד עם סוללה וכרטיס זיכרון, המצלמה מגיע למשקל של כ-601 גרם - לא קל במיוחד.

   

  תפעול - גלגלות בעיקר  

  כאן נתקל בעוד תופעה שיובאה מעולם ה-DSLR – גלגלות שליטה. ל-SX30 יש סה"כ שתיים כאלו. הראשונה היא זו שבוררת את מצבי הצילום והיא ממוקמת באופן מסורתי בחלקה העליון של המצלמה ובצידה הימני, בדומה למצלמות כניסה לחובבי צילום. לא תמצאו שום הפתעות בין מצבי הצילום שכוללים מצב אוטומטי, פורטרט, נוף, ספורט, סצינה (לצילום בלילה), עדיפות תריס, עדיפות צמצם, מצב תכנות ומצב ידני מלא.

   


   

  וידאו 

  ה-SX30 מסוגלת לצלם וידאו ב-HD וברזולוציה של 720X1280 שזו רזולוציה שצריכה להספיק היום לרוב המשתמשים, במיוחד למתחילים. קצב הצילום עומד על 30 פריימים לשנייה.

   

  מצבים ידניים

  הגלגלת השנייה, שכוללת מקש אישור, נמצאת בצידה האחורי של המצלמה ולעניות דעתי - במיקום מושלם. מעט מתחת לשקע הבוהן תוכלו למצוא את הגלגלת, וזאת תאפשר לכם גישה מהירה לשינוי ה-ISO, פיצוי חשיפה, טיימר, צילום מאקרו ופרט לדפדוף בתפריטים, תוכלו לשלוט גם על הפוקוס הידני באמצעותה.

   

  פרט לגלגלות תמצאו את לכפתור בורר מצב התצוגה, כפתור הצגת התמונות, גישה לתפריט, שינוי גודל תמונה והקלטת וידאו. פרט לכפתורים אלו, לא תזדקקו לשום דבר אחר בתפעול המצלמה.

   

  עדשה בטווח גבוה

  גשו לכל צלם מקצועי ושאלו אותו כמה ציוד היה יכול לחסוך אילו הייתה לו עדשת 24-840 מ"מ. לשם ההשוואה, בין העדשות המקצועיות של קנון (מסדרת L היוקרתית) ניתן למצוא עדשות 70-200 מ"מ ו-100-400 מ"מ. לעולם לא נמצא טווח כה גדול, גם מסיבות כלכליות - כדי לייצר עדשה שתהיה טובה מבחינה אופטית ותכלול טווח כה גדול, נדרשים משאבים רבים ותידרש גם תמורה יוצאת דופן מהקונים, כך שזה לא ריאלי. הפתרון במצלמות DSLR: יציאה לשטח עם סט של עדשות, והחלפת במידת הצורך.

   

  ל-SX 30 יש רעיון אחר לחלוטין - מצלמה אחת שמספקת את כל הטווחים הללו ואף יותר מכך. במצלמה שבה נקבל תמונות רחבות באופן יחסי, נוכל לתפוס גם ציפורים ומטוסים ללא כל בעיה. 

   

  אם נביט במפרט הטכני הספיציפי של העדשה, נראה כי מפתח הצמצם המקסימלי הינו 5.8  והמצב הפתוח ביותר של הצמצם הוא ב-2.7. במצב זה נוכל להשיג עומק שדה רדוד, עפ"י המצב בשטח. חשוב להדגיש שמפתח הצמצם משתנה בהתאם לאורך המוקד (כמה "הוצאנו" או "הכנסנו" את העדשה).

   


   

  חיישן קטן - תמונות חשוכות

  על פניו, הכל נשמע מצויין, למעט חיסרון קטן במצלמות מסוג זה (לצלם המתחיל זה לא יהווה בעיה ברוב המצבים, אך עשוי להוות מגבלה בסופו של דבר- טבעי לחלוטין). החיסרון- גודל החיישן. שלא כמו ה-G12 של קנון (שעולה בהתאם), לסדרת הסופר-זום יש חיישנים קטנים. ל-SX30 יש חיישן CCD בגודל של 1/2.3 אינץ' (לעומת 1/1.7 אינץ' ב-G12). בין היתר, המשמעות הישירה של גודל החיישן היא בעצם התמודדות המצלמה בתנאי תאורה בעייתיים.

   

  במצבים רבים מצאתי עצמי מטפס במעלה ערכי ה-ISO במצלמה, כשבערכי 800 ומעלה (כולל) התמונות התגלו כמאוד גרעיניות. דרכים להתמודדות עם החולשה יהיו בעזרת חצובה (במידה ומצלמים חפצים סטטיים) או שימוש בפלאש המובנה.  שימו ב-400 ISO היה אידאלי.

     

  צבעים טבעיים, מהירות ושקט

  כל עוד תצלמו באור יום - מצבכם יהיה מצויין. ה-SX30 מספקת טווח דינמי מאוד של צבעים, ומצב הצילום האוטומטי עושה את העבודה בצורה נאמנה. גם שלב העיבוד נעשה בתוך המצלמה, כך שאין הרבה מאוד תיקונים כשמגיעים הביתה.

   

  באמצעות המייצב השקט (בטכנולוגיית ULTRASONIC של קנון) המצלמה עובדת בצורה שקטה מאוד וכמו כן גם ה-Shutter Lag נמוך מאוד (כשנייה אחת, אף פחות). חיסרון משמעותי הוא קצב הצילום- עד 1.4 פריימים לשנייה-בלבד.

   

  זיכרון, סוללה וחיבורים

  המצלמה פועלת באמצעות סוללת ליתיום מסוג NB-7L אשר מסופקת עם מטען יחד עם המצלמה. תא הסוללה, בתחתית גוף המצלמה, כולל גם את פתח כרטיס הזיכרון, והיא תומכת במגוון נרחב של כרטיסים- SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus, HCMMCplus.  בצידה הימני של המצלמה נוכל למצוא חיפוי גומי ומאחוריו חיבורי HDMI, USB ו-AVI.

   

  סיכום

  ה-SX30 היא מצלמה חביבה מאוד ואפשר לומר שיש בה הכל. היא מצויינת לטיול בחו"ל או כל מאורע שאליו לא נרצה לסחוב ציוד כבד. בנוסף, מדובר בפתרון מעולה עבור אנשים שמבצעים את צעדיהם הראשונים בעולם הצילום וזאת בגלל מגוון של אפשרויות ידניות לתפעול המצלמה, כולל עבודה דרך העינית, במקום מסך ה-LCD המפרקי. עם זום מרשים של X35 תוכלו לצלם גם העורב שבעבר השני בפארק הירקון, כולל וידאו באיכות HD.

   

  מנגד, קיימים כמה דברים שעדיין מאוד מפריעים בדגמים מסוג זה. החיישן קטן מאוד ותואם לחיישנים שקיימים במצלמות קומפקטיות פשוטות. הרגישות לאור לוקה בחסר והגרעיניות גבוהה מאוד בערכי ISO סבירים. סימן שאלה נוסף הוא אפשרות של צילום HDR מובנה במצלמה,שלא קיים וחבל.

   

  בסופו של יום ה-SX30 מומלצת למשתמש המתחיל, אשר ימצא את השימוש בה מהנה מאוד, ויקח זמן רב עד שימצה את יכולותיו איתה. למשתמשים המתקדמים אשר מעוניינים במצלמה קומפקטית לצד הציוד הכבד, כדאי לדלג על סדרה זו ולבדוק את ה-G12 או ה-S95.

   

  הסקירה המלאה התפרסמה ב-dtown

   

  ציון:


   

  מחיר: 2,200 ש"ח

  אחריות: 3 שנים של קרט

   

  עוד ב-dtown: מיוזיקל פידליטי M3CD – נגן עם חרך למוזיקה >>

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים