שתף קטע נבחר

הדיפלומטיה של המזה"ת על כתפי מנחם בן ה-9

בית המשפט העליון בוושינגטון יחליט היום האם לדון בעתירת הוריו של מנחם זיבוטופסקי שמבקשים לרשום בדרכונו האמריקני כי הוא נולד בישראל - על אף שנולד בירושלים. על פי מחלקת המדינה, הדבר לא יתאפשר עד שמעמד העיר יוכרע במו"מ

באיזו מדינה נולד אזרח אמריקני שיצא לאוויר העולם בירושלים? זו השאלה העומדת בלב עתירה שתובא היום (ב') לפתחו של בית המשפט העליון בוושינגטון. מנחם זיבוטופסקי נולד בשנת 2002 בבית חולים בירושלים. הוריו, ארי ונעמי, ילידי ארה"ב, ביקשו להעניק לבנם דרכון אמריקני, אבל מחלקת המדינה האמריקנית סירבה לרשום בדרכון שמנחם נולד בישראל כיוון שמעמדה של העיר טרם הוכרע.

 

 

מדובר במדיניות ארוכת שנים של הממשל האמריקני, לפיה יש להימנע מקביעות הנוגעות למעמד הקבע של ירושלים, כל עוד הנושא לא הוכרע במשא ומתן בין ישראל והפלסטינים.

 

אילו נולד זיבוטופסקי בתל אביב, לא הייתה למחלקת המדינה כל מניעה לציין בדרכון שהוא נולד בישראל בהתאם למנהגה לכתוב את שם המדינה שבה נולד האזרח. אולם ארה"ב אינה מכירה בירושלים כבירת ישראל ולכן שגרירות ארה"ב ממוקמת אף היא בתל-אביב ולא בירושלים, כנהוג בהיותה בירת ישראל.

 

ב-1995 קבע הקונגרס, שהיה אז בשליטת הרפובליקנים, שארה"ב חייבת להכיר בירושלים כבירת ישראל. הנשיא בוש הבן חתם על החוק החדש ב-2002, אבל אפילו הוא נמנע בתקופת נשיאותו להעביר את השגרירות האמריקנית ולממש הלכה למעשה את החוק.

 

בני הזוג זיבוטופסקי פתחו במאבק משפטי שנמשך כמעט תשע שנים נגד מחלקת המדינה האמריקנית, במטרה להורות לה לרשום את מנחם הקטן כמי שנולד בישראל. הם טוענים כי החוק שנחקק בקונגרס האמריקני, המכיר בירושלים כבירה, מאפשר לציין בדרכון שמנחם נולד בישראל.

 

מדובר על פניו בהחלטה טכנית, אך מאחוריה מתנהל מאבק מדיני. בית המשפט הפדרלי דחה בעבר את העתירה של בני הזוג בנימוק שהכרה פוליטית היא בסמכותו הבלעדית של הממשל. מנגד, קבע בית המשפט לערעורים כי זכותו של מנחם שדרכונו יישא את שמה של ישראל, המדינה שבה נולד.

 

הדיון המשפטי יגיע היום לתחנתו הסופית, כבית המשפט העליון בוושינגטון יחליט האם לדון בעתירה.


פורסם לראשונה 01/05/2011 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהוג לרשום את שם המדינה בדרכון, למעט במקרה של ירושלים
צילום: shutterstock
צילום: AFP
ירושלים. על מעמדה להיות מוכרע במו"מ
צילום: AFP
בוש. חתם על החוק אך לא מימש
צילום: רויטרס
מומלצים