שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

הרבה נשים, מעט אהבה. בנות הזוג של אוסמה

על אף שחייו הפרטיים של בן-לאדן לוטים בערפל, ניתן לשרטט קווים כלליים לדמות הבעל שהכריז כי פוליגמיה היא הדרך, אך כמעט שלא דיבר עם נשותיו ונהג להכות את ילדיו. "למרות שהיה לצדי, לרוב הרגשתי בודדה", אמרה בעבר אשתו

חמש נשים, 12-24 ילדים – ומעט מאד אהבה. כך ניתן לסכם ככל הנראה את חיי המשפחה של מנהיג אל-קאעידה, אוסמה בן-לאדן. "אבי שנא את אויביו יותר מאשר אהב את בניו", כתב בנו עומר בספר שכתב עם אמו, "לגדול כבן-לאדן". סופו הוא גם כן טרגדיה משפחתית - גורם מודיעין פקיסטני מסר אתמול (יום ג') לרויטרס כי אחת מבנותיו של בן-לאדן, כבת 12, חזתה באביה נורה למוות בידי הכוחות האמריקניים והייתה בין אלה שאישרו כי אכן מדובר במנהיג אל-קאעידה.

 

סופו של טרוריסט, כותרות אחרונות

כל הכתבות והסרטים על החיסול - עמוד מיוחד ב-ynet

איך ייראה העולם בלי בן לאדן? תנו דעתכם בפייסבוק

 

חייו האישיים של בן-לאדן לוטים בערפל, אולם אתר ה"דיילי ביסט" ניסה למפות את הידוע עד כה. בן-לאדן נישא לראשונה כשהיה בן 17, לבת דודתו הסורית, נג'ווה גאנם, אך השניים התרחקו במרוצת השנים. היא זו שכתבה עם בנה את ספר זיכרונותיהם שפורסם ב-2009. לטענתה, לא הייתה איתו בקשר לאחר מתקפת ה-11 בספטמבר.

 

על פי ספרו של זוכה פרס הפוליצר לורנס רייט, "המגדל המאיים", שמתאר את ההיסטוריה של אל-קאעידה, בן-לאדן החליט כי פוליגמיה היא הדרך הראויה, ואמר כי הרכב של ארבע נשים הוא האופטימלי. עוד כותב רייט כי בן-לאדן נשבע לעולם לא לבקש גט, אך אפשר לנשותיו לעשות זאת.

 

וככל הנראה היו להן סיבות טובות לרצות לשים סוף לנישואים, גם אם רק אחת או שתיים מהן עשו זאת. "הוא לא אהב כשדיברו איתו", אמרה אחת מנשותיו בראיון ל"גרדיאן" הבריטי בעבר, "הוא היה מתרגז כשניסיתי לדבר איתו ולכן הנחתי לו לנפשו". היא סיפרה כי נהג ללכת לישון בשעות מאוחרות, ולא ישן יותר משעה או שעתיים. "הוא נהג לשבת ולחשוב זמן ממושך. למרות שהיה לצדי, לפעמים חשתי בודדה".

 

נשותיו הנוספות של בן-לאדן והפרטים הידועים עליהן: אמאל א-סאדה, נישאה לו ב-2001, כשהייתה בת 15; אום-עלי, התגרשה ממנו ב-1996; אום-חמזה, נישאה לו ב-1982; אום-חאלד, מורה לערבית.

 

צילום: AP

 

בספרו, תיאר עומר בן-לאדן אב שאפתן, חסר סבלנות למשפחתו, שנהג להכות את בניו במטה שהפך לסמלו המובהק. הוא סיפר כי הרגע המכריע ביחסיו עם אביו היה כשסירב לדרישתו להפוך למחבל מתאבד. לדבריו, כאשר שאל את אביו כיצד הוא מסוגל לבקש זאת מבנו, השיב האב: "אין לך מקום מיוחד בלבי יותר מלכל איש או ילד אחר במדינה".

 

בן-לאדן עצמו נולד במשפחה בעייתית. אמו הסורית עליה הייתה אשתו הרביעית של אביו, והנשים האחרות נהגו לכנותה "האישה השפחה". היא הייתה רק בת 14 כשנישאה. אביו מוחמד היה מרוחק ונסע לעתים קרובות לרגל עסקיו. כשאוסמה היה בן ארבע, אביו התגרש מאמו והשיא אותה לאחד המנהלים הבכירים בחברת הבנייה שלו.

 

"בני המשפחה לא יוסגרו לארה"ב"

פקיסטן אישרה אמש כי בני משפחתו של בן-לאדן שנתפסו במתחם נמצאים במעצר. גורם מודיעין בכיר בפקיסטן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם ייחקרו וככל הנראה יוחזרו לארצותיהם לאחר מכן ולא יוסגרו לארה"ב. הוא טען כי הם הושארו מאחור לאחר שהתגלתה בעיה מכנית באחד מהמסוקים האמריקנים שהשתתפו במבצע, והוא פוצץ באופן מבוקר.

 

הגורם הודה כי העובדה שבן-לאדן הסתתר בפקיסטן עלולה לפגוע ביחסיה עם ארה"ב. "זה נראה רע", אמר האיש שביקש ששמו לא יפורסם, "זה גורם לנו להיראות אידיוטים, זה די מביך". עם זאת, הוא הכחיש כי איסלמבאד ידעה היכן מסתתר מנהיג אל-קאעידה וטען: "לו ידענו היכן הוא נמצא, היינו תופסים אותו בעצמנו".

 

הוא הכחיש כי פקיסטן הייתה שותפה בצורה כלשהי למבצע, אך ציין כי ייתכן שחלק מכלי הטיס שהשתתפו בפשיטה המריאו מבסיס פקיסטני בע'אזי, 54 קילומטרים מאבוטבאד, בעוד שחלק מהמסוקים הגיעו מאפגניסטן. הבסיס בע'אזי שימש את ארה"ב למטרות סיוע הומניטרי בזמן השטפונות שפקדו את פקיסטן ב-2010. עם זאת, משרד החוץ הפקיסטני הכחיש בתוקף כי נעשה שימוש בבסיסי המדינה במסגרת המבצע.

 

הצוואה של בן לאדן לבניו? "אל תלכו בדרכי"

יומיים לאחר חיסולו של בן לאדן, דיווח עיתון כווייתי כי בן לאדן ציווה על בניו שלא ללכת בדרכו. העיתון "אל-אנבא" פרסם מסמך בן ארבעה עמודים שלטענתו נכתב

לאחר תחילת המתקפה האמריקנית באפגניסטן ב- 2001, הודפס על מחשב ונושא את חתימתו של בן לאדן. המסמך נושא את התאריך 14 בדצמבר 2001.

 

במסמך עצמו קורא כביכול בן לאדן לבניו שלא ללכת בדרכו ולהצטרף לארגון בו פעל. "סלחו לי על שהקדשתי לכם רק מעט מזמני מאז נעניתי לצרכי הג'יהאד", נכתב במסמך. "מאז טיפלתי בענייניהם של המוסלמים ובעיותיהם. בחרתי בדרך רוויית סכנות. אני מצווה עליכם לדבוק באללה, זוהי הדרך הטובה ביותר בחיים. אני מצווה עליכם שלא לפעול באל-קאעידה ולא בחזית". מהמסמך גם עולה כביכול כי בן לאדן צפה בצוואתו שיוסגר בידי "בוגדים" המקורבים אליו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. "לא ישן יותר משעתיים בלילה"
צילום: AFP
עומר בן-לאדן. "לא היה לו מקום מיוחד בלב"
צילום: AFP
מומלצים