שתף קטע נבחר

השחרור


ללא כותרת, הדפס, מרים צביאלי, 2011. מתוך התערוכה "אחד במאי בנירים", המוקדשת לשחרור מחנות ההשמדה על ידי הצבא האדום. אוצרת נוגה ראב"ד. התערוכה מוצגת בסדנת אמני הדפס, בקיבוץ נירים שעות ביקור הן בימי שלישי בין השעות  16:00-10:00 בתיאום טלפוני ב-08-9985589.

 

מדור מיוחד לרגל שחרור אירופה מהכיבוש הנאצי על ידי הצבא הסובייטי, 8 במאי.

 

השנים ההן / יהודית כפרי

השנים ההן

1941-1942

כשרוח אלהים היתה מוטלת

כיונה מתה

על הארץ

והיה רק חושך על פני תהום

וקו דק כחוט השערה

הפריד בין החושך ובין העולם

את היית

שם

בקו החזית

בשדה הקרב החשאי

שכלי נשקו היו

משדר

וכתב סתרים

יום ולילה

שבעים יום ושבעים לילה

היית אחד חלקי עשרות מליונים

על הקו הדק המתנודד

בין המות

ובין החיים

 

והנאציזם לא עבר

ואת לא עברת.

 

השיר "השנים ההן" נכתב לזכרה של זושה פוזננסקה, חברת "התזמורת האדומה", המחתרת האנטי נאצית שפעלה תחת הכיבוש הגרמני באירופה. זושה פוזננסקה שידרה בדירת מסתור בבריסל במשך 70 יום עד למעצרה יחד עם חבריה בדצמבר 1941.

 

כצפנית בתזמורת האדומה פעלה זושה להעברת מידע מוצפן מבריסל למרכז העצבים של המלחמה בנאצים במוסקווה. עם מעצרה היא הושלכה לכלא ונחקרה בעינויים בידי הגסטפו במשך תשעה חודשים. היא ידעה את הצופן והכירה את אנשיה הבכירים של הרשת. היא לא סיפרה לגרמנים דבר, ומקץ תשעה חודשים התאבדה בכלא. מפקד הרשת, לאופולד טרפר, אמר לימים, שאילו דיברה היתה הרשת נופלת מיד, וראה בשתיקתה אקט של גבורה עילאית.

 

השיר נכתב על ידי המשוררת יהודית כפרי במהלך כתיבת הרומן הביוגרפי "זושה – מעמק יזרעאל לתזמורת האדומה" שהופיע בהוצאת "כתר" בשנת 2003, וזכה בפרס אקו"ם להישג הספרותי של השנה.

ספר השירים "זושה" יצא לאור ב- 2006 בהוצאת ספרי "עיתון 77".

 

  • גלריית "בית העם" מציגה מדי יום שישי עבודת אמנות חברתית/פוליטית - לצד שיר המגיב למציאות כאן ועכשיו. הגלריה מתפרסמת ביוזמת עמותת "מען" ומגזין "אתגר".
  • לכל הגלריות לחצו כאן.
  • הצעות לשירים ועבודות אמנות שילחו לאימייל beithaam@gmail.com   
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים