שתף קטע נבחר

משכילים ביום העצמאות: החרדים לומדים בחג

בזמן שהמוני ישראל יחגגו 63 שנות עצמאות, בחינוך החרדי יתקיימו לימודים כרגיל - למרות שאפילו הערבים לא לומדים. "מחנכים ציבור גדול של ילדים לא להכיר במדינה", אמרו אנשי חינוך על המוסדות החרדיים, שמתוקצבים על ידי המדינה

עם ישראל יצפה בחידון התנ"ך ובהענקת פרס ישראל, יראה את המשט והמטס ויפשוט על הפארקים ועל שמורות הטבע, אבל לעשרות אלפי תלמידים יום העצמאות יהיה בדיוק כמו כל יום אחר. הם ילמדו כרגיל. קרוב ל-50 אלף תלמידי מוסדות הפטור החרדיים ילמדו בחג, על אף שהמדינה הכריזה על יום העצמאות כיום חג ושבתון לאומי, ולמרות שאפילו במגזר הערבי לא מתקיימים לימודים.  

 

מוסדות הפטור החרדיים, בהם לומדים תלמידים מכיתות א' עד ח', זכאים ל- 55% מימון מתקציב המדינה, והחלטתם לקיים לימודים כרגיל ביום העצמאות ה-63 מעוררת זעם בקרב גורמי חינוך רבים, שרואים בקיום הלימודים ביום חגה של המדינה מהתרסה נגד עצמאותה. 

 

"אפילו מערכת החינוך במגזר הערבי מבינה את המשמעות של החג, לא ייתכן שלא מכבדים את עצמאות המדינה", אמרו אנשי חינוך. אותה ביקורת אינה מופנה לעבר רשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס, שבה לא מתקיימים לימודים ביום העצמאות.

 

"פגם מוסרי מהמעלה הראשונה"

"לא ייתכן שמערכת החינוך הישראלית מחנכת ציבור גדול של ילדים לא להכיר במדינה ולהתעלם ממוסדותיה", אמר גורם במערכת החינוך. "אנחנו כל הזמן מדברים על חשיבות הסובלנות ועל קירוב לבבות בין החילוניים לחרדים, אבל כל עוד החרדים ימשיכו להתעלם בבוטות מקיומה של המדינה, לא ניתן יהיה לעולם לגשר על הפערים".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא למשרד החינוך להבהיר למוסדות החינוך החרדי את חובת השבתון ביום העצמאות ולהפסיק את ההקצבות למוסדות חינוך שאינם מכבדים את יום השבתון הלאומי. "ההתעלמות מיום העצמאות מדגימה הן את השקפת העולם האנטי-ציונית של היהדות החרדית והן את זלזולה בחוקי המדינה. המנהיגות החרדית, שדורשת שנכבד את רגשותיהם ואמנותם בכל דבר ועניין, רומסת ברגל גסה את יום העצמאות".

 

אורן יהי-שלום, מנכל עמותת "חינוך ישראלי", הוסיף: "אין סיבה שתלמיד שמוסד החינוך שלו מקבל ולו שקל אחד מתקציב המדינה, יתנכר למדינה ויתעלם מיום עצמאותה. יש פה פגם מוסרי ממעלה ראשונה, שמשמעותו דור שלם של ילדים שגדלים בבדלנות מוחלטת ממוסדות המדינה. מצב זה הוא סימפטום נוסף לקריסה של החינוך הציבורי הישראלי, שמאפשר להקים במימונו מסגרות חינוך שמפנות לו עורף ואינן מכירות בערכיה של המדינה". במשרד החינוך סירבו להתייחס לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש מי שינופף במנגל
צילום: AFP
ויש מי שיישאר בישיבה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים