שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תנו גז לנגב

  השנה עסקו כולם בגילויי הגז - הפלא הלאומי החדש. הרשו לי לקבוע נחרצות, לפיתוח הנגב יש משמעות דרמטית לא פחות. זו בשורת העצמאות ביובל הבא

  כמדי שנה, כמעט כמו הרפלקס הפבלובי המוכר, יום העצמאות מביא איתו שורה של סיכומים, מספרים, נתונים עובדות ואנקדוטות. כמה היינו, כמה אנחנו, שלל מספרים, אנקדוטות ישראליות מוכרות וכמובן השידורים החוזרים האינסופיים של "הלהקה", "עזית הכלבה הצנחנית" ועוד סרטי פולחן.

   

  יום שהפך להיות בעיקר יום נוסטלגיה, טפיחה נעימה על השכם הלאומי. אין רע בכך, ויש לנו בהחלט סיבות טובות להתגאות בדברים הנפלאים שיצר כאן המפעל הציוני, לצד ביקורת על נושאים שהשארנו בפינה ושדורשים תשומת לב לאומית ראויה.

   

  בכל זאת, נדמה שיום העצמאות, במתכונתו הנוכחית, זקוק נואשות ללחיצה על כפתור הרענון. הגיע הזמן שהיום הזה יוסיף לעצמו עוד אפליקצייה חשובה - יום של סימון דרך, קביעת מטרות ויעדים לאומיים - עצמאות בעידן החדש.

   

  יום העצמאות הנוכחי, מבחינתי ומבחינת רבים וטובים מאזור הנגב, שונה מבעבר. חבל ארץ הנגב, עם המרחבים האינסופיים שלו, הנוף המדברי הקסום, עתודות הקרקע ומעל הכל - ההרכב האנושי המרתק - עומד בפני הבקעה היסטורית ופריצת דרך דרמטית. מעבורת הנגב יצאה מכן השיגור, כאשר היעד שלה הוא ארץ העתיד וההזדמנויות של מדינת ישראל. כן, לא פחות, יום העצמאות הנוכחי מביא לשולחנה של ממשלת ישראל את אחת ההזדמנויות המבטיחות של מדינת ישראל - הנגב.

   

  המסכנוּת הוחלפה בהובלה

  השינוי הגדול שחל כאן, הוא בראש ובראשונה בדמות המנהיגות הדינמית והאיכותית שצמחה בו, לא רק זו הפוליטית, צעירים פורצי דרך בתחומם, סטודנטים, אנשי מדע ואקדמיה, חקלאים, אנשי חינוך תרבות ואמנות, הם הם מבשרי השינוי, יחד עם מנהיגות מלוכדת שלקחה אחריות על עצמאות הנגב. המסכנוּת הוחלפה בהובלה ובמסרים של עוצמה וחזון.

   

  די להבחין בתנועות הצעירים, שקובעים את מקומם ועתידם בבאר שבע, נתיבות, גבעות בר ובישובי נגב אחרים; בכפרי הסטודנטים התוססים; בהתפתחות התרבותית המרשימה ויוצאת הדופן שמתחוללת כאן. הוסיפו לכך התעניינות של יזמים מובילים, משקיעים בעלי מעוף, תיירים ואנשי תקשורת. ממש כמו פרי שהבשיל, הנגב כיום הוא עבור הצעירים ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. חלום ההזדמנויות של צעירים, בדרך להפוך לדבר הבא.

   

  מדורי הכלכלה, כנסת ישראל וסדר היום הציבורי, העסיקו את עצמם השנה בעיקר בתמלוגי הגז וב"פלא" הלאומי החדש. דיברו על תגלית הגז במונחים היסטוריים. הרשו לי לקבוע נחרצות, עתידה של מדינת ישראל לא תלוי בגז או בוויכוח על תמלוגי המיליארדים.

   

  להתפתחות הנגב והפיכתו לחבל ארץ מבטיח, מתקדם, קוסם ומושך יש משמעות דרמטית וחשובה לא פחות לעתיד ישראל. העתיד טמון בפארק ההיי-טק בבאר שבע, בהתיישבות צעירים בגבעות בר, במעבר יחידות העילית של צה"ל לנגב, בהפיכת יישוב כמו נתיבות למקום אטרקטיבי, בהתפתחות האנרגיה הסולרית במרחבי הערבה, בחקלאות המתקדמת, בתשתיות התחבורה המהירות והזמינות שהופכות את הנגב למרכז הגיאוגרפי האמיתי, בעשרות אלפי הסטודנטים שבחרו ללמוד כאן ובאלפים שעוד יגיעו.

   

  כל אלה חשובים עשרות מונים, מתגליות של גז או נפט. איכות האנשים, המרחבים, הנוף המדברי המדהים, החום האנושי והפוטנציאל האדיר, הם בשורת העצמאות של מדינת ישראל ביובל הבא.

   

  התשתית קיימת, הרוח והמוטיבציה בשיאן וממשלת ישראל, שצריך להודות בכנות, הרימה את הכפפה וכבר עשתה כמה מהלכים חשובים בכיוון, צריכה להמשיך, במלוא העוצמה. ממשפט החזון של דוד בן גוריון "הנגב עוד יהיה פורח" , נוריד בקרוב את המלים "עוד יהיה". 

   

  רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים