שתף קטע נבחר

למרות התולעת: הכור בבושהר החל לפעול

החברה הרוסית שמסייעת בבניית הכור האיראני הודיעה כי זהו "אחד השלבים האחרונים בהפעלתו הפיזית". לפני כמה חודשים נאלצה איראן להוציא את מוטות הדלק מהכור "מסיבות טכניות", כנראה בשל תולעת המחשבים "סטוקסנט"

האיראנים התגברו על תולעת המחשבים? יחידת הכוח בכור הגרעיני בבושהר החלה לפעול, במסגרת אחד השלבים האחרונים לקראת תחילת ייצור חשמל בכור הראשון באיראן. בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דווח כי הכור יחל לספק חשמל רק בעוד חודשיים.

 

 

החברה הרוסית שמסייעת בבניית הכור מסרה היום (ג') כי ביום ראשון החל הכור לפעול "ברמה המינימלית". לדברי ולדיסלב בוחוב, דובר חברת "אטום סטרוי אקספורט",

"זה אחד השלבים האחרונים בהפעלתו הפיזית של הכור". חבר פרלמנט באיראן אמר אתמול כי בבושהר בוצעו "המבחנים הסופיים", ובחברה הרוסית אישרו כי "החלה תגובה שרשרת גרעינית" בכור.

 

ההודעה מצד החברה הרוסית ומצד איראן מאשרת סוף סוף שהטכנאים בכור האיראני הצליחו להתגבר על התקלות בכור, שככל הנראה נגמרו בשל תולעת המחשבים "סטוקסנט" שתקפה אלפי מחשבים באיראן לפני מספר חודשים ופגעה לפי דיווחים במערב בתוכנית הגרעינית של המדינה.

 

בחודש פברואר נאלצו האיראנים להוציא מהכור את מוטות הדלק "מסיבות טכניות", ואחת ההערכות הייתה כי הסיבה לכך הייתה "סטוקסנט". באיראן הכחישו, אולם הודו שאכן נגרם נזק למחשבים אישיים של עובדים בכור,

אך לא למערכות הבקרה.

 

על פי ההערכות, מאחורי המהלך של תקיפת הווירוס עומדת מדינה המעוניינת לפגוע בפרויקט הגרעין האיראני, ככל הנראה ארה"ב או ישראל. מומחים העריכו כי ייתכן שמדובר בחלק ממתקפה כוללת על תשתיות המחשבים במדינה, שגרמה כבר לשורת תקלות טכניות שאירעו לאחרונה במתקני הגרעין. בחודש שעבר הפנתה איראן אצבע מאשימה כלפי ישראל וארצות הברית, וטענה כי הן אלה שעומדת מאחורי וירוס המחשבים שפגע בתוכנית הגרעין שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יספק חשמל. הכור בבושהר
צילום: רויטרס
מומלצים