שתף קטע נבחר

מכה לברקת: בתים בסילוואן לא ייהרסו השנה

בית המשפט דחה את בקשת עיריית ירושלים להסיר צווי מניעה מעל הריסת בתים בשכונת אל-בוסתאן שבמזרח העיר. מדובר במכה לראש העיר, ניר ברקת, שמעוניין להקים במקום גן תיירותי

מכה לראש העיר ירושלים: בתי פלסטינים בשכונת אל-בוסתאן בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים לא ייהרסו בשנה הקרובה. כך אמר בצהריים (יום ד') שופט בית המשפט המחוזי בירושלים בדיון מקדמי בנושא. התוכנית אושרה לפני כשנה, שבועיים לפני פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית, ברק אובמה, וכעת - תשעה ימים לפני פגישה נוספת בין השניים - החליט בית המשפט לדחות את בקשת העירייה להסיר צווי מניעה מעל הריסת הבתים בשכונה שבמחלוקת.

 

 

לפי תוכנית "גן המלך" שמקדם ראש העיר ברקת, ייהרסו 22 בתים אשר נבנו ללא היתר בשכונת אל-בוסתאן ובמקומם יוקם גן לאומי לכלל התושבים. על פי התוכנית, בתמורה להריסת בתיהם, יקבלו תושבי השכונה הערבים היתרים לבנות בתים חדשים בצידה השני של השכונה, על חשבונם. כמו כן, 66 הבתים הנוספים בשכונה "יולבנו", ויקבלו היתרי בנייה בדיעבד.

 

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי, אמר השופט יורם נועם כי על פי מסמכי התוכנית שהגישה העירייה, הבתים לא ייהרסו במילא בטרם יחלו להיבנות חדשים, ועל כן אין טעם להרסם בטרם תאושר התוכנית. "ניפגש כשהתוכנית תאושר בשנת 2012-2013, הדיון היום פשוט מיותר", אמר השופט במהלך הדיון.


צילום אוויר של האזור בסילוואן

 

בכירים בעיריית ירושלים העריכו כי עד שתאושר התוכנית יעברו בין שנה לשנתיים. יש לציין כי גם תושבי אל-בוסתאן הגישו הצעה לתוכנית משלהם, וכעת עובר הכדור למעשה לוועדות התכנון שיכריעו איזו תוכנית תאושר ובאילו תנאים.

 

"אנשים חולמים בלילה על דחפורים"

עו"ד זיאד קעואר, בא כוחם של תושבי השכונה, אמר בתום הדיון כי הוא מרוצה מהחלטת השופט שלא לבצע את ההריסות. "כעת הקרב עובר לוועדות התכנון", הסביר קעואר, "לפי תוכנית התושבים, מרבית הבתים יוכשרו. האזור יהפוך למקום שנעים לטייל בו, עם תשתיות, בתי קפה, מסעדות, בתי מלון, שבילים ומים זורמים". להערכתו, למרות שבעירייה מדברים על הריסת 22 בתים, ייהרסו בתים רבים נוספים, "זאת מפני שבשביל הגן הארכיאולוגי-דתי-לאומי שמבקש ניר ברקת להקים צריך להרוס הרבה יותר".

 

הוא הוסיף כי: "חבל שעיריית ירושלים מתעלמת מהסבל וההזנחה איתם מתמודדים התושבים ועם חוסר התשתיות, הכבישים ובתי הספר. זוהי מציאות בלתי מתקבלת על הדעת שאנשים חולמים בלילה על דחפורים שהורסים את בתיהם".

 

בדיון עם עשרות תושבים זועמים מאל-בוסתאן, אמר היועץ המשפטי העירוני, עו"ד אמנון מרחב כי "התוכנית שאנו מציעים טובה הרבה יותר ומבטיחה לכם איכות חיים". לדבריו, "התוכנית באה ואומרת שייהרסו 20 בתים בלבד שלמעשה לא מאושרים על פי חוק, ולכן לפי התוכנית החדשה יהיה צורך להעתיקם לצד השני של העמק".

 

באשר לטענת התושבים כי אין להם כסף להקים בתים חדשים במקום אלו שייהרסו אמר היועץ המשפטי של העירייה כי "כשנגיע לאישור התוכנית נבנה לו"ז מסודר של איך בונים את הבתים החדשים. אנחנו מזמינים את התושבים להידברות בנושא. בכל מקרה, כבר היום הם בונים בתים, אז את רוב האמצעים לבנות כנראה שיש להם", אמר עו"ד מרחב, והגדיר את הבעיה כ"היפותטית בלבד".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "במידה והתושבים יגישו בקשה לארכה במימוש צווי ההריסה בהתאם לתוכנית העירונית, תתמוך העירייה בבקשות הארכה". עוד אמרו בעירייה כי "בית המשפט קבע כי בתוך 14 ימים הצדדים יגישו הודעה לבית המשפט אם הגיעו להסכמות בנושא, ואם לא כן יידון הערעור לגופו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת אל-בוסתאן. הקלה לתושבים
צילום: נועם מושקוביץ
מתכנן גן במקום. ניר ברקת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים