שתף קטע נבחר

שביתה במרפאות חוץ: "באנו לטיפול, לא לבלות"

רק מעטים שלא שמעו על השבתת מרפאות החוץ והמכונים בחלק מבתי החולים בצפון ובמרכז, התייצבו הבוקר לתור שנקבע להם - ונותרו מאוכזבים. "הרופאים צריכים למצוא להם דרכים אחרות למחות, ולא לפגוע בחולים"

מסדרונות מרפאות החוץ בבית החולים בנהריה נותרו הבוקר שוממים, שלא כהרגלם. עיצומי הרופאים נמשכים במקביל למשא ומתן עם האוצר, והביאו היום (ה') להשבתת מרפאות החוץ והמכונים בבתי החולים הצפוניים ובבתי החולים שיבא ובילינסון שבמרכז. כך, במקום 500-600 המטופלים שלרוב מגיעים למרפאות החוץ בנהריה מדי יום, התייצבו שם הבוקר רק כ-20.

 

אותם בודדים, להם נקבע תור לטיפולי אף אוזן גרון, אלרגיה, בדיקות שמיעה, ולייעוץ מומחה, לא היו מודעים לשביתה ונותרו מאוכזבים. רק טיפולי דיאליזה וטיפולים אונקולוגיים הוענקו כסדרם בכל המרפאות בהן ננקטים עיצומים. "לצערי שביתת הרופאים הזאת רודפת אותי", סיפר פאדי נסראללה א-דין, תושב הכפר כיסרא. הוא הגיע עם בתו בת ה-3, לאחר שהשקדים בגרונה התנפחו. "יש לי אח הסובל מנכות ועיוורון, ושלוש בדיקות שנקבעו לו בתקופה האחרונה בוטלו בשל השביתה. היום השביתה הזאת גם פוגעת בבת שלי.


יש מטופלים, אין טיפול. "השביתה רודפת אותי" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

"אני חושב שהרופאים צריכים למצוא להם דרכים אחרות להפגין ולמחות, ולא לפגוע בחולים. אם עד עכשיו זה לא עזר, אולי באמת הם לא עושים את הצעדים הנכונים. אני דורש ממשרד הבריאות להתערב ואם צריך, אז גם מראש הממשלה. המצב הזה לא יכול להימשך עוד הרבה זמן", קרא א-דין. "הכעס הגדול ביותר שלי הוא שאיבדתי יום עבודה, ועל זה אף רופא לא יפצה אותי".

 

חנה רוזן מהיישוב שלומי המתינה כחודש וחצי לייעוץ רפואי, אך לא שמעה בחדשות הבוקר על השביתה. "מצד אחד אולי זה מאבק מוצדק, אבל אני אישה כמעט בת 80 וסובלת מאוד מהטלטול שנגרם לי מההגעה לחינם לבית החולים. כששאלתי בקבלה למה לא הודיעו לנו, אמרו שזו החלטה של הרופאים שפורסמה בתקשורת ולא נהוג להודיע על ביטולי תורים עקב שביתות", סיפרה. "הרופאים צריכים להבין שהשביתה הזו לא פוגעת במשפחות של השרים וחברי הכנסת, להם יש מרפאות פרטיות ורופאים פרטיים, זה פוגע בעם".

 

"מדובר פה באנשים שלא באו לבלות, אלא לקבל טיפול רפואי", הלין גם שאדי מהכפר נחף שליד כרמיאל, שהגיע לביקורת חוזרת בעקבות פציעה ברגלו. "זה תור מאוד חשוב, כי הלכתי בפעם

הקודמת עם תרופות והביקורת הייתה צריכה לקבוע אם עלי להמשיך לקחת אותן. אין לי טענה אישית לרופא שהיה אמור לטפל בי, אלא לאלה שהחליטו על ההשבתה שמונעת מאיתנו לקבל את הדבר החשוב ביותר, טיפול רפואי".

 

בתי חולים נוספים שבהם ננקטים עיצומים הם מרכז שניידר לרפואת ילדים, מאיר בכפר-סבא, הלל יפה בחדרה, רמב"ם, בני-ציון, אלישע, פלימן וכרמל בחיפה, העמק בעפולה, בית החולים בנהריה וזיו בצפת. השביתה כוללת גם בתי חולים גריאטריים שיקומיים ופסיכיאטריים בהם גהה, פרדסיה, בית לוינשטיין, שלוותה, מזרע, בית-רבקה ונוספים. הרופאים העובדים במרפאות החוץ יגיעו לעבודה, אך יעניקו ייעוץ במחלקות בית החולים בלבד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרפאות החוץ בנהריה. "השביתה פוגעת בעם"
צילום: מורן מעיין
מומלצים