שתף קטע נבחר

יוצא למילואים? מישהו יתקן במקומך את הבית

בשורה לחיילי המילואים: אתם לא בבית? מישהו ידאג במקומכם למטלות שאתם מבצעים בשגרה ויעניק סיוע לבני הבית בהיעדרותכם. בנוסף, שונתה הגדרת "משרת מילואים פעיל" והורחבה למי ששירת 20 יום במהלך 3 שנים

דלת הבית ננעלה? הניאגרה דולפת? הילד עם חום גבוה באמצע הלילה? שירות חדש נועד לתת מענה לבני המשפחה של חייל המילואים הנמצא בשירות פעיל. שירות "משלים למילואים" שנכנס לתוקפו בימים אלו, בהשקעה של מאות אלפי שקלים, מציע לבני המשפחה תיקון תקלות אינסטלציה ודודים בבית, פריצת דלתות, הזמנת רופא, עזרה ראשונה לכאב שיניים, שירותי חירום למכונית כגון החלפת גלגל במקרה של תקר ועוד.

 

 

"היציאה למילואים גורמת לנטל לבני המשפחה בגלל מטלות שהיו מבוצעות על ידי משרת המילואים בשגרה ומותירה את המשפחה ללא סיוע", נכתב באגרת שנשלחה בשבועות האחרונים לחיילי המילואים.  

 

השירות החדש, יינתן ללא תשלום לבני משפחתם של חיילי מילואים העומדים בהגדרה של "משרת מילואים פעיל", חברים במועדון "בהצדעה" ומבצעים שירות בפועל בזמן הקריאה. יש לציין כי מי שיזמין את השירות יצטרך להשאיר את פרטי כרטיס האשראי לביטחון עד שיתבצע בירור של ספק השירות מול שלטונות הצבא, במטרה לוודא כי המילואמניק אכן נמצא בשירות פעיל בזמן הקריאה.

 

20 יום במהלך 3 שנים: הלחץ עזר

בחודש האחרון הודיע אגף כח אדם בצה"ל על שורה של שינויים בהגדרות משרת מילואים פעיל ובמתן ההטבות הנגזרות מכך.

 

על פי ההגדרות החדשות "משרת מילואים פעיל" הינו חייל מילואים המבצע שירות של 20 ימים ומעלה במצטבר בשלוש שנים רצופות או חלק מהן. השנה, יהיה זכאי לכך חייל מילואים שסך ימי השירות המצטברים שלו בשנים 2010-2008 הינו 20 ימים ומעלה. תוקף תעודת משרת מילואים פעיל שנשלחה בסוף החודש האחרון לזכאים, יהיה עד מאי 2014.

 

יש לציין כי ההחלטה לשנות את ההגדרה באה בעקבות ביקורת רבה שנשמעה כלפי המדיניות שהיתה נהוגה עד כה, בין היתר גם במספר כתבות שפורסמו ב-ynet. עד כה, על פי הקריטריונים, משרת מילואים פעיל היה מי ששירת בשנה קלנדרית (1 בינואר עד 31 בדצמבר) 10 ימים לפחות.

 

הטענה המרכזית כנגד הגדרה זו היתה כי ברוב המקרים, אימון אינו עולה על 8-7 ימים בשנה לכל היותר וכן על פי חוק המילואים החדש, לא ניתן לקרוא לחייל (שאינו מפקד) יותר מ-26 יום תעסוקה מבצעית במהלך שלוש שנים. כך יצא, שרוב מוחלט של חיילי המילואים הקרביים ישרתו פחות מ-10 ימים במהלך אחת מ-3 השנים (כשיש אימון למשל), למרות שמדובר בחיילים שמתייצבים לאורך שנים למילואים באופן קבוע והם חלק בלתי נפרד מהמערך הלוחם.

 

יש לציין כי למרות השינוי האחרון, החליטו בצה"ל באופן חריג, כי גם מי שביצעו 10 ימי שירות מילואים לפחות בשנת 2010, יוכלו לקבל לקבל זכאות למשרת מילואים פעיל למשך שנה אחת בלבד ולפיכך זכאותם תהא החל מ-1 במאי 2011 ועד אפריל 2012.

 

נכון להיום, חברים במועדון "בהצדעה", שהושק לפני שנה ומעניק הטבות שונות לחיילי המילואים הפעילים, כ-70 אלף איש.

 

שינוי בתגמול הנוסף ובהחזר ההוצאות

מלבד שינוי ההגדרות , שונתה גם שיטת התגמול שהוענק בתחילת חודש מאי, עבור חיילים ששירתו במהלך שנת 2010.

 

על פי הנוהל החדש, לתגמול נוסף זכאי כל מי שביצע לפחות 10 ימי מילואים בשנת 2010 במצטבר, זאת לעומת מינימום של 16 יום שנדרשו בשנת 2009. סך התגמולים נע בין 1,254 שקל ועד 5,016 שקל - למי ששירת מעל 37 יום במצטבר.

 

בנוסף חל שינוי בהשתתפות בהוצאות לחייל המשרת עד 9.5 ימי מילואים ואינו זכאי לתגמול הנוסף או התגמול המיוחד. על פי הנוהל החדש, מי ששירת החל מ-5 ימים רצופים ועד 9.5 ימים, יהיה זכאי לחזר של 200 שקל עבור הוצאות (נסיעות טלפון וכו'). עד כה חיילים ששירתו מעל 6 ימים ברציפות ועד 10.5 ימים, קיבלו 150 שקל ומי ששירת בין 11 ל-15.5 יום ברציפות קיבל 300 שקל השתתפות בהוצאות.

 

בתגמול המיוחד, המוענק למי ששירת מעל 32 יום, במהלך שנה, לא חל שינוי. יש לציין כי לפני מספר ימים, בעקבות פניה של מיליאומניקים, פורסם בחדשות ערוץ 2 כי עקב תקלה במחשבי צה"ל, אלפי חיילים לא קיבלו את התגמולים הנוספים בתחילת חודש מאי כמתחייב. בצה"ל ציינו בתגובה כי עד אמצע החודש הבא צפויים כל החיילים לקבל את התגמולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אימון מילואים
צילום: הרצל יוסף
מומלצים