שתף קטע נבחר

מסתננים סורים ל-ynet: "תנו לנו להישאר"

הסורים שהצליחו לחדור למג'דל שמס סיפרו ל-ynet כי החליטו ביום הנכבה לעבור לגור בישראל. "המהומות מסכנות חיינו", ציין אחד מהם. "אם נחזור, נעדיף למות"

"נמאס לי לחיות בסוריה, נעדיף למות מאשר לראות עוד שפיכת דמים". כך אמר ל-ynet אחד המסתננים הסורים שהצליחו לחדור לכפר הדרוזי מג'דל שמס, כחלק מאירועי יום הנכבה. הוא קרא לישראל להעניק לו מקלט, אולם אחרים הכריזו: "באנו לכאן לשחרר את האדמה הפלסטינית הסורית ממחנות הפליטים הסוריים. האנשים האלה הם בני החורין של פלסטין, והארגונים הפלסטיניים לא יוותרו, בעזרת אללה".

 

אלפי סוריה הגיעו בצהריים (יום א') לאזור הגבול עם ישראל, וחלקם הצליחו להסתנן תחת אש כוחות צה"ל. לפי הדיווח ברשת "אל ערבייה", ארבעה נהרגו ועשרות נפצעו, לא ברור מאיזה צד של הגבול. לפי מד"א, בצד הישראלי יש שלושה נפגעים קל והרוג סורי אחד. בשטח הסורי יש בין 10 ל-20 נפגעים. כמו כן, במהלך יידוי אבנים במקום נפצעו שלושה חיילים באורח קל.

 

יום הנכבה - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

"הצבא הישראלי ירה עלינו, אנחנו באנו בדרכי שלום", טענו המסתננים. "אנחנו סטודנטים ואנשים משכילים. אין לנו שום נשק, באנו להעביר מסר לכל הפלסטינים". אחד הסורים שחצו את הגבול סיפר כי "החלטנו שביום הנכבה נחצה את הגבול הסורי-ישראלי כדי שנחזור לגור לגולן, אפילו אם הצעד הזה מסכן את חיינו. בזמן הזה צה"ל התחיל לירות עלינו, פצע עשרות אנשים מהקבוצה שלנו והרג מספר חברים שלנו שחצו את הגבול".


"באנו להעביר מסר לכל הפלסטינים" (צילום: אביהו שפירא)

 

מאות שוטרים ואנשי יס"מ זרמו מאז האירוע למג'דל שמס, כדי לאתר את הסורים שהצליחו להיכנס טרם הוצאו על-ידי הצבא - אך חלקם כאמור מעדיף להישאר.

מעבר לאירועי יום נכבה, סיפרו המסתננים כי החליטו לקחת סיכון גם על רקע המהומות האלימות נגד משטר הנשיא בשאר אסד. "אני תושב תרשיחא ונמאס לי לחיות בסוריה, גם בגלל המהומות שהתחילו לסכן את חיינו", גילה אחד מהם.

 

"חצינו את הגבול כדי להישאר על אדמותינו ולחיות עם המשפחות שלנו, רחוק מכל ההרג שקורה בסוריה. אנחנו מבקשים מהגופים האחראים במדינת ישראל שיעזרו לנו להישאר ולא יחזירו אותנו לסוריה ולאווירה שהפכה להיות קשה ולא נסבלת. אם נחזור, נעדיף למות מאשר לראות עוד שפיכת דמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסורים באזור הגבול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים