שתף קטע נבחר

ילדי השואה: מתעלמים מאיתנו, גם לנו מגיע פיצוי

עמותת "ילדות אבודה", שחבריה היו רק ילדים קטנים בשואה, יפגינו בתל אביב נגד ועידת התביעות כדי שתכיר בסבלם. "אנו דורשים פיצוי על ילדותנו שנעשקה והשלכותיה על כל חיינו"

לא מרחמים על ילדי הגן: חברי עמותת "ילדות אבודה", שהיו ילדים קטנים בתקופת השואה, יקיימו בצהריים (יום ב') ברחבת הסינמטק בתל אביב הפגנה מול משרדי ועידת התביעות בדרישה לקבל פיצויים עבור ילדותם העשוקה והסבל הרב שחוו לאורך חייהם בשל כך.

 

"אנו שהיינו ילדים רכים בשואה, אשר ילדותנו אבדה, נגזלה ונעשקה ואשר במזל שרדנו את החורבן, דורשים את עלבוננו ופיצוי על ילדותנו שנעשקה והשלכותיה על כל חיינו", הסבירו בעמותה. לדבריהם, ועידת התביעות שמייצגת את ניצולי השואה בתביעותיהם נגד ממשלת גרמניה הזניחה את נושא "פיצוי הילדות העשוקה".

 

"אנו דורשים להכיר במחויבות ובחוב אותו חבה גרמניה לנו 'ילדי השואה' על עושק וגזל ילדותנו. קולנו, הקול של הילדים והיתומים ניצולי השואה, לא נשמע. היינו צעירים, איש לא התייחס אלינו הוזנחנו ונשכחנו. איש לא היה לנו לפה ואנו היינו עסוקים בבניית חיים חדשים תוך הדחקה של הזוועות אותן חווינו".

 

הם הוסיפו: "אנו דורשים מוועידת התביעות לשתף את נציגנו, ללא דיחוי, בתביעת ילדי השואה לפיצוי מממשלת גרמניה".

 

יחזקאל אדירם, חבר העמותה, שכילד הוחבא על-ידי הפרטיזנים ביערות ליטה, סיפר: "זו הפעם הראשונה שאנו יוצאים כך להפגין. אני לא חושב שיש עוד הרבה נושאים כל כך מוצדקים כמו הנושא של ילדי השואה. משום מה, 50 הארגונים שמנהלים את העסק מטעם מדינת ישראל מתעלמים מהנושא".

 

הוא הוסיף: "הדבר הכי ציני הוא שאינם מוכנים לצרף אותנו כעמותה וכארגון מן המניין שנאבק על זכויות ניצולי שואה. בסוף ימיהם של ניצולי השואה, אנו מנסים להמתיק מעט את הזיכרונות האיומים והסבל שחווינו".

 

מוועידת התביעות נמסר, כי "לצערנו, אף על פי שדרישתם המוצדקת של

ילדי השואה הונחה על שולחנה של הוועידה לפני שנים מספר, והיא חוזרת ועולה לדיון מדי שנה, עדיין לא הסכימה ממשלת גרמניה להעניק פיצוי מיוחד בגין ילדותם האבודה של ניצולי השואה מעבר לאותו פיצוי הניתן לכל ניצול בגין רדיפות המשטר הנאצי. מדובר בדרישה לפיצוי נוסף, מעבר לפיצוי לו זכאים ואותו מקבלים ילדי השואה מעצם היותם ניצולי שואה".

 

עוד נמסר, כי "לכל ארגוני הניצולים יש ייצוג בהנהלת ועידת התביעות, כולל לארגונים היציגים של ילדי שואה בישראל ובעולם, והם שותפים למאמצי הוועידה בנושא. מדובר במאבק ארגוני פנימי אשר לא קשור לוועידת התביעות ובוודאי לא מועיל לקידום הנושא. ועידת התביעות תמשיך לעסוק בפעילות המקודשת לשמה הוקמה ולא תיגרר למאבקים פנימיים אלה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קולנו לא נשמע"
צילום: באדיבות עמותת ילדות אבודה
מומלצים