שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

הסבלנות פוקעת: "חולים משלמים מחיר לא לעניין"

הרופאים ממשיכים במחאה ובתי החולים ברחבי הארץ עובדים במתכונת שבת. אולם נראה שתמיכת החולים פוחתת. "התחושה היא שהשביתה למען האינטרסים של הרופאים ולא של החולים"

כך נראה עוד יום של שביתה: בבתי החולים ברחבי הארץ עובדים היום (ב') הרופאים במתכונת שבת, במחאה על תנאי העסקתם ומתבצעים רק ניתוחים דחופים. בהמשך השבוע צפויים שיבושים נוספים. בינתיים, החולים סובלים ולמרות תמיכתם במאבק, נראה שסבלנותם הולכת ופוקעת.

 

מיום שישי האחרון מאושפז תום בן ה-12.5 במחלקת הילדים בבית החולים שיבא בתל השומר. היום היה צריך תום לעבור בדיקה נוירולוגית, אך היא נדחתה בגלל השביתה ולכן קיים סיכוי סביר שייאלץ להישאר בבית החולים.


"הכוננית לא יכולה להתייחס לבעיות של כל ילד" (צילום: מורן מעיין)

 

"יכול להיות שהרופאים צודקים, אבל לצערי אנחנו מטופלים קבועים בבית החולים ומשלמים מחיר לא לעניין", אמרה האם שרונה בכעס.

 

לדברי האם המודאגת, "במקום שיבדקו את החולים כמו שצריך יש היום כוננית שעוברת על כל המחלקה לבד. היא לא יכולה להתייחס לבעיות הפרטניות של כל ילד".

 

שרונה סיפרה כי בתקופה האחרונה כבר נדחו לבנה שתי בדיקות במרפאות החוץ, אחת מהן היא MRI שנדחתה כתוצאה מהשביתה. "תום הוא ילד מורכב אז יצא שנפגענו מהשביתה. התחושה היא שהשביתה היא למען האינטרסים של הרופאים ולא של החולים".

 

"האוצר עדיין לא קולט מה הולך להיות בהמשך"

אולם, ישנם חולים שבני משפחותיהם מפעילים לחצים רבים כדי שיקיריהם יזכו לקבל את הטיפול. כך למשל הצליחו קרוביה של נחמה ורופאיה לגרום לכך שתעבור בדיקת אולטרסאונד, למרות השביתה.

 

"אמא שלי סובלת מנוזלים בבטן כבר שלושה ימים, היא סבלה ולא יכלה לישון", סיפרה בתה שרית, "הפקידה אמרה שאין רופאים בגלל השביתה. אני התעצבנתי ואמרתי שהיא לא יכולה להמשיך לסבול, זה מזעזע. בסוף שלחו אותה לבדיקה, עכשיו יטפלו בה ויוציאו לה את הנוזלים מהבטן".

 

מנהל מחלקה פנימית ו' בשיבא, פרופסור אבי ליבנה, סיפר שבמחלקה שלו ישנו רופא אחד שאחראי על 35 חולים. "ביום רגיל יש כ-20 בדיקות כל בוקר. היום אם נצליח להשיג בדיקה אחת או שתיים זה יהיה הישג".

 

לדבריו, "אם חולה צריך לעשות בדיקת אקו-לב לא נעשה את זה היום, זה לא יעכב את החולה והוא ישתחרר, אבל התורים בקהילה יותר ארוכים מכאן ותמיד נשאלת השאלה אם זה לא מסכן את החולה".

 

על יחס של החולים לפעולות המחאה שלו ושל עמיתיו ברחבי הארץ, אמר פרופ' ליבנה כי "עדיין יש אמפטיה, החולים מצפים לשביתה טוטאלית ומופתעים לטובה כשהם רואים מענה רפואי טוב. המאבק של הרופאים עדיין בתחילתו. האוצר עדיין לא קולט מה הולך להיות בהמשך".

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מתבצעים היום רק ניתוחים "מצילי חיים" ומרפאות החוץ נותרו סגורות. כמו כן, בדיקות הדמיה ובדיקות אחרות שאינן דחופות לא מתקיימות. בהמשך השבוע צפויה שורה של שיבושים בעבודת בתי החולים ומרפאות הקהילה. מחר וביום חמישי יתקיימו רק ניתוחים דחופים בכל בתי החולים ומחרתיים ישבתו מרפאות שירותי בריאות כללית במחוזות דן, פתח תקווה וחיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית החולים שיבא. "מזעזע"
צילום: מיטל יסעור
מומלצים