שתף קטע נבחר

צפו: סגן מפקד מרחב גליל סוטר לעו"ד ערבייה

סטודנטים ערבים שהגיעו אתמול לאזור גבול לבנון כדי לציין את "יום הנכבה", התעמתו עם המשטרה בגלל שנאסר עליהם לקיים הפגנה. אחד מהם תיעד במצלמתו את נצ"מ בכר מכה את אחת המפגינות

גבול לבנון התחמם אתמול כשאלפי לבנונים התייצבו בכפר מרון א-ראס כדי לציין את "יום הנכבה". בעוד חיילי צה"ל נאלצו להרחיק את המפגינים מקו הגבול, לא הרחק משם, בצד הישראלי של הגבול, סמוך למושב אביבים, פרץ עימות בין ערבים ישראלים לבין כוחות המשטרה.

 

שיא העימות הגיע כאשר סגן מפקד מרחב גליל, ניצב משנה קובי בכר, סטר בחוזקה בפניה של אחת המפגינות. צפו בתיעוד. המפגינה, עו"ד מייסא ארשיד מ"הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל", הגיעה לאזור הגבול יחד עם עוד כ-25 סטודנטים ערבים ממקומות שונים בארץ, על מנת לציין את "יום הנכבה" ולהביע הזדהות עם המפגינים הלבנונים והסורים.

 

זמן קצר לפני כן הוכרז האזור כ"שטח צבאי סגור" וכוחות המשטרה ביקשו מהמפגינים להתפנות, משום שלא קיבלו אישור לקיים את ההפגנה. המפגינים סירבו והצדדים החלו להתעמת. בשלב מסוים, לאחר שהמפגינים לא שמעו להוראות המשטרה, סטר סגן מפקד מרחב גליל סוטר לארשיד בחוזקה. אחד המפגינים תיעד את אירוע בעדשת המצלמה שלו, אך לפי שעה לא ידוע בוודאות מה קדם לכך.

 

בעקבות המהומה שנוצרה במקום, נעצרה ארשיד יחד עם עוד כמה מפגינים. לטענת חבריה, היא פנתה אל השוטרים "על מנת לברר מדוע נעצרו חמישה מן המפגינים, אז סטר לה השוטר ועצר אותה תוך כדי זריקת גז מדמיע אל עבר המפגינים האחרים". הבוקר (יום ב') היא הובאה להארכת מעצר.

 

פידא שחדי מלוד, שהשתתפה בהפגנה והייתה עדה לאירוע, טענה בשיחה עם ynet כי "יצאנו להפגין באזור הגבול, האוטובוס שלנו איחר ולא הספיק להגיע, אז סגרו לנו את הדרך". היא ציינה כי לאחר שהמשטרה הציגה בפניהם את הצו שאוסר על קיום ההפגנה, אירעה תקלה באוטובוס שלהם ולכן החלו הסטודנטים להפגין במקום.

http://www.ynet.co.il/video?path=http://mediadownload.ynet.co.il/0511/1605111100_shoter.mp4?videoId=51650

 

 

"המשטרה מוכיחה ששלטון החוק זר בעיניה"

"אחרי 10 דקות הגיעו כוחות יס"מ רבים ובכר הציג את עצמו, אמר לנו שיש לנו שתי דקות לפנות את המקום ושזה לא חוקי. הוא לא השיב לשאלות, ביקשו שלא נרד מהשוליים, ושארשיד ביקשה לשאול למה אסור להפגין, הוא נתן לה סטירה בשנייה אחת ואמר לה 'אל תדברי איתי בצורה כזו', ואז היס"מ הסתער עלינו עם גז מדמיע. היא נעצרה וגם אני חטפתי מכה".

 

בעקבות האירוע, "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל" הגיש הבוקר תלונה במחלקה לחקירות שוטרים נגד נצ"מ בכר. "משטרת ישראל ממשיכה להוכיח ששלטון החוק זר בעיניה. הכאה ומעצר של עו"ד, שנגשת לקצין משטרה כדי לברר סיבת מעצר של מפגינים פסולה, לא-מוסרית ובלתי חוקית בעליל", אמר מנכ"ל הוועד ישי מנוחין, "הגיע הזמן שקציני משטרה יפעלו באופן חוקי ולא על-פי יכולתם להפעיל כוח בלתי-חוקי על עו"ד ומפגינים".

 

ממשטרת מרחב הגליל נמסר כי מאחר שבמח"ש חוקרים את האירוע לא יוכלו להתייחס לדברים. אולם במרחב הסבירו כי לאחר שהאוטובוס נעצר, החלו הנוסעים להפגין באופן בלתי חוקי וניסו לעורר פרובוקציה בכביש, "למרות שהובהר להם שמדובר בהפגנה לא חוקית, משלא נשמעו לבקשת המשטרה להתפזר מהמקום, נאלצו הכוחות להשתמש בכוח סביר ולפנותם מהמקום, כאשר במהלך האירוע נעצרו שמונה מפגינים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים