שתף קטע נבחר

זירוז הליכים והפשרת קרקע יפתרו מצוקת הדיור

עם כל הכבוד למגבלות המשכנתא ולמשחקי הריבית של פישר, הישראלים לא יוותרו על קניית דירה בגלל תוספת כזו או אחרת בהחזר המשכנתא. לראשונה מטפלת המדינה בהיצע הדירות ולא בביקוש. זה פשוט: יותר דירות יובילו לירידת מחירים. דעה

סוף סוף יש באופק פתרון אמיתי לבעיית הנדל"ן בישראל. ראש הממשלה אני מחזק את ידך. תוכנית החירום להאצת הבנייה למגורים היא צעד מבורך שיכול סוף סוף להביא לפתרון אמיתי למצוקת הדיור בישראל. אנחנו נמצאים כיום על קו פרשת מים בתחום הנדל"ן. אנחנו על סף משבר אמיתי, שכן אין היום כמעט אף זוג צעיר במדינת ישראל שמסוגל לקנות דירה בעצמו. אם לפני 20 שנה הורי היו מבקשים מסבי וסבתי עזרה במימון הדירה זה היה נתפס כבקשה חריגה וכמעט שלא הגיונית.

 

 

היום המצב הוא הפוך, זוג שמצליח לקנות לבד את הדירה הראשונה שלו זוכה להרמת גבה - מאין היכולת לעמוד במאות אלפי השקלים שדרושים כהון העצמי לקבלת משכנתא? גם זוגות אשר חסכו הון עצמי מכובד של כ-300-200 אלף שקל נדרשים לקחת משכנתאות של קרוב למיליון שקל על מנת לרכוש דירה צנועה של 4-3 חדרים.

 

הריבית על המשכנתאות נמוכה, אך כאשר הריביות יעלו, ההחזרים החודשיים יעלו בצורה משמעותית וללווים יהיה כמעט בלתי אפשרי לעמוד בהחזרים החודשיים והם יצטרכו לשעבד את חייהם על מנת להחזיר את החוב לבנק.

 

הריבית לבד לא תעזור

הפעולות שננקטו עד עתה לא הוכיחו עצמן. הן הסנקציות של הנגיד על נוטלי המשכנתאות והן תקנות המיסוי, כל אלה טיפלו בביקוש ולכן לא הביאו לפתרון אמיתי ולא ציננו את שוק הנדל"ן. זוהי פעם ראשונה שיש ניסיון לטפל בצד של ההיצע. רק תוספת משמעותית של דירות תוביל להורדת מחירי הדירות.

 

אומנם ראש הממשלה הגיב קצת באיחור וקדמו לו אחרים שניסו להביא לצינון בשוק הנדל"ן, אבל הוא היחידי שמצביע על הפתרון האמיתי. הטלת סנקציות על ידי נגיד בנק ישראל לא תשנה את שוק הנדל"ן. תוספת של 100 שקל למשכנתא לא ימנעו מהישראלי, שגם ככה משלם אחוז נכבד מהמשכרות שלו על משכנתא לוותר על לקיחתה.

 

גם התקנות האחרונות בתחום במיסוי על דירות לרוכשי דירה (הקטנת המיסוי) ועל דירות שניות להשקעה (הגדלת המיסוי) אף הן מטפלות בצד הביקוש ועל כן לא יעילות. מדובר בשני צעדים נכונים, אך הם לא מספיק דומיננטיים כדי להביא לשינוי אמיתי.

 

דירה ללא השתעבדות - דבר אפשרי

בשנה האחרונה שוחררו לשוק כ-35 אלף יחידות דיור, בשנה הבאה צפויים להיבנות כ-50 אלף יחידות דיור, כאמור, עם הפשרת קרקעות נוספות לבנייה גם באזור המרכז והשרון ופישוט ההליך הביורוקרטי, המחירים עשויים לחזור לנורמה וכך לזוגות הצעירים או למחוסרי הדיור למיניהם, תהיה אפשרות לרכוש דירה במחיר שפוי ולעמוד בהחזרי המשכנתא בכבוד מבלי להשתעבד לארבעת הקירות.

 

ההצעה של ראש הממשלה אומנם אינה נותנת פתרון אידיאלי ומושלם וייתכן שיש להכניס בה תיקונים כאלו ואחרים, אך שילוב של זירוז התהליכים והבירוקרטיה והפשרת קרקעות לבנייה יתנו מענה אמיתי למצוקת הדיור והחזרת המחירים לנורמה.

 

ההצהרה לכשעצמה יכולה בטווח הקצר לגרום לרוכשי הדירות "לשבת על הגדר" ולבחון האם אכן מחירי הדירות ירדו, אך בסופו של דבר המבחן יהיה מבחן התוצאה ואם לא תהיה התקדמות אמיתית בהזרמת קרקעות ואישורי בניה, השוק ימשיך להיות רותח והמחירים ימשיכו לעלות.

 

בתקופה זו, כשהצעירים במדינות מסביבנו מבעירים את המזרח התיכון, מוטב לראש הממשלה שרוצה לשמור על כיסאו לטפל בנושא בדחיפות ובחשיבות הראויה. קורת גג היא אחת מזכויות היסוד של כל אזרח במדינה מתוקנת.

 

הכותב הוא מנכ"ל מת"ן החברה לייעוץ משכנתאות

פורסם לראשונה 18/05/2011 16:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה
צילום: רויטרס
ליאור איילון
מומלצים