שתף קטע נבחר

משבר? בריטניה תשקיע מיליארדים בצוללות גרעין

למרות הקיצוצים הנרחבים בשירותים הציבוריים, החליטה הממשלה הבריטית להקציב 3 מיליארד ליש"ט לפיתוח הדור הבא של צוללות הטילים הגרעיניים. העלות הסופית: 20 מיליארד

ממשלת בריטניה הודיעה היום (ד') כי בחרה את הדור החדש של צוללות הטילים הגרעיניים של הממלכה המאוחדת, שתג מחיר פיתוחן עומד עד על כשלושה מיליארד ליש"ט (4.9 מיליארד דולר).

 

"המדיניות שלנו בנושא ברורה, זו תעודת הביטוח הטובה ביותר נגד ניסיונות סחיטה או התקפה מצד מדינות אחרות", אמר ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון.


צוללת מהדגם הנוכחי "ונגארד" (צילום: AP)

 

מדובר בצעד ראשוני, הכולל הזמנת הפלדה המיוחדת לייצור הצוללות ופיתוח הכורים החדשים שמניעים אותן. עלות הפיתוח הכוללת צפויה להגיע בסופו של דבר לכ-20 מיליארד ליש"ט.

 

"אישרנו את ההשקעה בשלב הראשוני ובחרנו בדגם הצוללת, שתצויד במערכת הנעה גרעינית מדור חדש. הכוח הזה יאפשר לנו לשמור בקלות על יכולת ההרתעה שלנו לתוך שנות ה-60 של שנות ה-2000", הכריז שר ההגנה הבריטי, ליאם פוקס, בפני הפרלמנט.


מחאה על ההחלטה שלא לוותר על המערך הגרעיני (צילום ארכיון: גטי אימג'ס)

 

מערך טריידנט: 4 צוללות, 58 טילים, 200 ראשי נפץ

ההחלטה היא עוד שלב בכוונתה של בריטניה לשמר את מערך "טריידנט", שכולל יותר 58 טילים בליסטיים בין-יבשתיים, הנושאים יותר מ-200 ראשי נפץ גרעיניים בעוצמות שונות. את הטילים נושאות ארבע צוללות מדגם "ונגארד". כל צוללת פועלת בתורה לתקופה של כשלושה חודשים בלב ים בסודיות מוחלטת, וגם אנשי צוותה אינם יודעים להיכן הם נשלחים.

 

המערך מהדור השני, שנהפך למבצעי ב-1994 מתוכנן לצאת משירות בעוד כשני עשורים, בשנות ה-20. פוקס הוסיף בדבריו כי מדיניות הממשלה בלונדון כלפי "טריידנט" ברורה לחלוטין: "אנו מחויבים לשמור על יכולת הרתעה גרעינית המבוססת על מערכת זו".

 

ב-2009 הודיע ראש הממשלה הבריטי הקודם, גורדון בראון, כי ארצו מוכנה לצמצום מספר הצוללות לשלוש כחלק מהקטנת מאגרי הנשק הגרעיני בעולם. ארצות הברית החליטה להאריך את חיי הצוללות שלה מהדור הנוכחי עד שנות ה-40 של המאה הנוכחית.

 

מחלוקת בקואליציה על מימון התכנית

ההחלטה מהווה גורם למתיחות בקואליציה בין השמרנים, התומכים בהחלטה, לבין הליברל-דמוקרטים, המעדיפים חלופה זולה יותר. אחד הניסיונות לגשר על חילוקי הדעות הוא הכוונה לדחות את ההחלטה על תקצוב השלב הבא בתכנית ל-2015.

 

ג'וליאן לואיס, מחוקק שמרן ואחד התומכים הבולטים בתכנית, קרא לקמרון לבנות תמיכה בין-מפלגתית סביב ההצעה. הד לדבריו נשמע בדברי ראש ממשלתו, שהביע תקווה כי הנושא יתעלה מעל לוויכוחים הפוליטיים הרגילים ויזכה לתמיכה גם מבין שורות האופוזיציה.

 

"כאשר הצבענו על קידום 'טריידנט', היתה זו הצעה של הלייבור שזכתה לתמיכה מכל חברי הפרלמנט השמרנים", טען. קמרון התייחס לאחת ההחלטות האחרונות מתקופת טוני בלייר ב-2007 על חידוש המערך, אז התנגדו למהלך לא פחות מ-95 מחוקקים מהלייבור. לבסוף, היוזמה הועברה בתמיכת האופוזיציה דאז - המפלגה השמרנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמרון. "המערכת - תעודת ביטוח"
צילום: רויטרס
מומלצים