שתף קטע נבחר

מנכ"ל כללית: הרופאים צודקים, אך הנזק - מיליונים

בשיחה עם ynet, הביע מנכ"ל שירותי בריאות כללית תמיכה במאבק הרופאים, אך הסביר כי דרישותיהם המוגזמות תוקעות את המשא ומתן. לדבריו, השביתה גורמת לקופת החולים נזק של עשרות מיליוני שקלים. "גם כשאין שביתה, החולים לא מגיעים"

שביתת הרופאים המתמשכת מסבה אי נוחות לא רק לחולים שנותרים ללא טיפול - גם במערכת הבריאות מתלוננים על נזקים כלכליים כבדים. "השביתה גורמת לבתי החולים שלנו נזק של עשרות מיליוני שקלים", העריך בשיחה עם ynet מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס. בבעלות קופת החולים 11 בתי חולים והשביתה, שנמשכת לסירוגין כבר כחודש וחצי, פוגעת קשות בפעילותם.

 

"אמנם הרופאים לא מגיעים ולא משלמים להם שכר, אבל אני משלם שכר לעשרת אלפים אחיות, לעובדי מנהל ומשק ולרוקחים ואין עבודה. נותר נזק כלכלי", הסביר דפס. "בנוסף, גם בימים שבהם אין שביתה חלק מהקהל לא מגיע, כי חושבים בטעות שיש עיצומים".


"יש לרופאים זכות לשבות, חייבים לתקן העיוותים" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

בין היתר, מפעילה שירותי בריאות כללית את בית החולים סורוקה בבאר שבע, את בילינסון בפתח תקווה, את בית החולים העמק בעפולה, את מרכז שניידר לרפואת ילדים ואת המרכז השיקומי בית לוינשטיין. בימים כתיקונם מטופלים בהם עשרות אלפי בני אדם, כשקופות החולים של המבוטחים מעבירות לבתי החולים כספים למימון ההליכים. מרפאות החוץ, למשל, שקולטות אלפי חולים ביום, מהוות אחד ממקורות ההכנסה המרכזיים

של בתי החולים – וגם אחד השירותים שהרופאים מרבים להשבית.

 

חרף המחיר הכספי, דפס, השותף במשא ומתן בין הצדדים כאחד ממעסיקי הרופאים, תומך במאבק. "יש לרופאים זכות לשבות, חייבים לתקן עיוותים במערכת השכר שלהם", קבע. עם זאת, לטענתו, דווקא אופי המחאה בה נוקטים הרופאים פוגעת בסיכויי ההצלחה. "המשא ומתן לא מצליח להתקדם בגלל תגי המחיר ששמו הרופאים. מדובר במיליארדים. לדעתי הסכם כמו שהם מבקשים עלול למוטט את המשק, כי לאחריו יבקשו מגזרים אחרים, כמו האחיות, לחתום על הסכמים דומים. מתוך אחריות לאומית אני קורא להם למתן את הדרישות שלהם".

 

ארגוני חולים: "צריך לפתור כל הבעיות"

היום מושבתים חדרי הניתוח בכל בתי החולים בארץ, ויתקיימו רק ניתוחים דחופים, ניתוחים להסרת גידולים או ניתוחים שיאושרו על-ידי ועדות החריגים בבתי החולים. ביום ראשון תתקיים שביתה כללית וכל בתי החולים יעבדו במתכונת שבת, מלבד בית החולים זיו בצפת.

 

בשעות הבוקר יקיימו הרופאים הפגנה גדולה במתחם רידינג בתל-אביב, תחת הכותרת "הרופאים לא מוכנים להמשיך ולכבות שריפות". כחלק ממפגן המחאה, שיתקיים בסימן ל"ג בעומר, מתכוונים הרופאים להבעיר מדורה גדולה, שלדבריהם "תפיץ אור גדול, באופן שנוכל לשנות את סדרי העדיפויות במדינה ולהביא מזור למערכת הבריאות".

 

אתמול נפגשו נציגי ארגוני חולים עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, ומזכ"ל ההסתדרות, לאה ופנר. מידד גיסין, יו"ר עמותת צ.ב.י (צרכני בריאות ישראל), ציין כי "הפתרון היחיד לשביתה נעוץ בהתערבות מצד ראש הממשלה. אנחנו לא יכולים להסכים בכלל לשביתת רופאים, בשל הפגיעה בחולים. צריך למצוא כל דרך להיכנס למשא ומתן רציני, לפתור כל הבעיות של מערכת הבריאות, ולא רק בעיות שכר כמו שהאוצר רוצה".

 

בתום הפגישה, סיכם ד"ר אידלמן ואמר: "המאבק הזה משותף לכולנו- רופאים, מטופלים ולמעשה כל אזרחי מדינת ישראל, שזכאים למערכת בריאות ציבורית איכותית וטובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי דפס. "משלם שכר לאלפי אחיות"
צילום: מיכה קירשנר
מרפאות חוץ - מקור הכנסה מרכזי לבתי החולים
צילום: מורן מעיין
מומלצים