שתף קטע נבחר

האם סן פרנסיסקו תאסור קיום ברית מילה?

בנובמבר יחליטו תושבי העיר שבקליפורניה האם לאפשר להורים למול את ילדיהם או לאסור את המנהג הקדום והפופולרי. האיסור יהפוך את המעשה לעבירה הגוררת קנס גבוה או שנת מאסר

הצלחה לקבוצת פעילים המנסה לשים קץ למילה בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. בשבוע שעבר אישרו גורמים המעורבים במערכת הבחירות בעיר כי הסוגייה תובא להכרעת התושבים במסגרת הבחירות שייערכו בנובמבר. על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", תומכי היוזמה אספו די חתימות כדי להעלות את הנושא בקלפיות.

 

חופש דתי או הטלת מום? בואו לדבר על זה בפייסבוק של ynet

 

הפעילים נגד המנהג הצליחו לאסוף למעלה מ-7,700 חתימות תקפות של תושבי העיר. על פי החוק המקומי, יש לגייס 7,168 חתימות לפחות כדי להעלות יוזמות למשאל העם. בחודש שעבר מסרו יוזמי המהלך, המכנים את עצמם "intactivists" (שילוב של המילים "פעילים" ו"שלם"), 12,000 חתימות לוועדת הבחירות.


ברית מילה בסן פרנסיסקו. "הורים אמורים להגן על ילדיהם" (AP)

 

הדיון האמריקני הכללי סביב יתרונותיה הבריאותיים של המילה מתנהל כבר שנים רבות, אולם זוהי הפעם הראשונה שיוזמה מסוג זה מצליחה להגיע לשלב הכרעת הבוחר. אם הצעת החוק תעבור, תיאסר מילת גברים מתחת לגיל 18. המנהג מעורר המחלוקת יהפוך לעבירה שעלולה לגרור קנס של 1,000 דולרים או שנת מאסר. לא יהיו יוצאי דופן על בסיס דתי.

 

אחד מהדוברים הבולטים של התנועה נגד מילה, לויד שופילד, בן 59, אמר בחודש שעבר כי אין לאפשר להורים לבצע את המנהג, המקובל בקרב דתות ואמונות שונות, והוא מהצורות השכיחות בעולם והמקובלות של פגיעה מכוונת באיברי מין. "ההורים הם המגנים על התינוק", אמר שופילד לסוכנות הידיעות הצרפתית, "הם לא אמורים לפגוע בילדיהם. מילה היא מזיקה וכואבת מאד".

 

ארגונים יהודיים הודיעו כבר כי ינקטו בצעדים נגד המהלך, אם הוא יעלה למשאל. "מילה מתנהלת באופן בטוח כבר אלפי שנים",

אמר מנהל הליגה נגד השמצה, דניאל סנדמן. לדבריו, הצעד פוגע בזכויות דתיות, בזכויות הורים ובזכות לפרטיות.

 

המאבק בהצעת החוק עשוי להביא לאיחוד בין יהודים למוסלמים, הנוהגים גם כן למול גברים. דובר המועצה ליחסים אמריקניים-איסלאמיים, איברהים הופר, אמר בחודש שעבר כי ארגונו יצטרף ליהודים בהגנה על החירויות הדתיות. "האיסור הזה הוא פיתרון שמחפש בעיה", אמר הופר, "אני לא מבין מה הסוגייה שיש לפתור כאן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה בסן פרנסיסקו, בשבוע שעבר. המאבק באיסור עשוי לאחד בין יהודים למוסלמים
צילום: AP
מומלצים