שתף קטע נבחר

הטכניון הכי טוב למילואימניקים, בר-אילן הכי פחות

בכל הקשור לקשיים שהיא מערימה על הסטודנטים היוצאים למילואים, נראה שלאוניברסיטת בר-אילן יש מה ללמוד. לפי סקר חדש, 70% נפגעו בלימודים בגלל מילואים, הריאליים סובלים יותר

כ-70% מהסטודנטים נפגעו בלימודיהם עקב שירות המילואים. כך עולה מסקר חדש "למשרת במילואים", שערך קצין מילואים ראשי בשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית לרגל שבוע המילואים שחל בימים אלה. הסקר נערך בפברואר 2011, וכלל כ-3,000 סטודנטים מ-26 מוסדות להשכלה גבוהה.

 

הסקר כלל 30 שאלות והיגדים שבחנו את היחס של המוסדות האקדמיים לשירות המילואים. הסטודנטים שהשתתפו בו נשאלו בין השאר על שביעות הרצון שלהם מהיחס של המוסד האקדמי כלפי המשרת במילואים, והאם לטעמם המוסד והמרצים אכן עושים ככל יכולתם כדי לסייע לסטודנטים. מהנתונים שנאספו עולה כי הטכניון הוא המוסד האקדמי שמיטיב יותר מכולם עם הסטודנטים המילואימניקים, ואחריו בהתאמה האוניברסיטאות הבאות: תל-אביב, חיפה, בן-גוריון, העברית בירושלים ובר-אילן סוגרת את הרשימה.
האוניברסיטאות הכי מתחשבות

האוניברסיטאות הכי מתחשבות
דירוג אוניברסיטה
1 טכניון
2 תל-אביב
3 חיפה
4 בן-גוריון
5 העברית
6 בר-אילן

 

בגזרת המכללות, המרכז הבינתחומי הרצליה מוביל את הרשימה ביחס הטוב למילואימניקים, ואחריו המרכז האוניברסיטאי אריאל ומכללת פרס ברחובות. עוד עולה מהסקר כי הנפגעים העיקריים עקב שירות המילואים הם הסטודנטים הלומדים מקצועות ריאליים - הנדסה (45% מהסטודנטים למקצוע זה הצהירו כי לימודיהם נפגעו מאוד), מדעי החיים ומדעי המחשב (42%) והמדעים המדויקים (39%).


סטודנטים בטכניון. זוכים להכי הרבה התחשבות (צילום: אלעד גרשגורן)

 

22% מהסטודנטים להנדסה ו-17.2% מהסטודנטים הלומדים מדעים מדויקים נאלצו לבטל קורס עקב היעדר יכולת להשלים את הפערים שהצטברו בשל השהות במילואים והיעדרות מהלימודים. לעומתם, רק 26% מקרב הסטודנטים למדעי הרוח הצהירו כי לימודיהם נפגעו מאוד וכ-10% בלבד הצהירו כי הדבר גרם לביטול קורסים אקדמיים.

 

רכז מילואים לכל מוסד אקדמי

התאחדות הסטודנטים וקצין המילואים הראשי העלו כמה הצעות לצמצום הפגיעה בלימודים עקב שירות מילואים. אחת ההצעות היא לייסד מערכת ממוחשבת למעקב אחר סטודנטים היוצאים למילואים וטיפול בהם, כשעם קבלת הצו ייכנס הסטודנט למערכת, ימלא פרטי זהות ואת התאריכים שבהם נקרא לשירות המילואים. בפני הסטודנט תופיע מערכת השיעורים שלו, ויהיה עליו לבחור באחת ממגוון אפשרויות להשלמת כל שיעור: סיכום שיעור, שיעור עזר ואם קיים - שיעור מצולם.
המכללות הכי מתחשבות

המכללות הכי מתחשבות
דירוג מכללה
1 המרכז הבינתחומי בהרצליה
2 המכללה האקדמית אריאל
3 פרס
4 קריית-אונו
5 רופין
6 תל-חי
7 אורנים
8 שנקר
9 מכון לב
10 אפקה
11

יפו - תל-אביב

12 המכללה למינהל
13 אחווה
14 בראודה
15 ספיר
16 עמק יזרעאל
17 עמק הירדן
18 דרבי
19 הנדסה ים

 

המלצה נוספת היא שכל מוסד ימנה רכז מילואים, אשר יהיה הכתובת המסודרת והייצוגית למשרתי המילואים. תפקידו יהיה לוודא שהסטודנט לא נפגע עקב שירותו בצבא.

 

לדברי קצין מילואים ראשי, תת-אלוף שוקי בן-ענת, "סטודנטים בישראל הם מרכיב דומיננטי בקרב אוכלוסיית הגיל העיקרית במילואים. בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת של אקדמאים בקרב משרתי המילואים, והם מהווים יותר מ-14% ממערך המילואים. בנוסף, הולך וגדל מספר הסטודנטים הבוחרים להמשיך לתארים מתקדמים, וממשיכים להיענות לצו הקריאה ולצו המצפון. מגמה חיובית זו יש לעודד ולחזק".

 

שהמוסדות המקפחים יבחנו את עצמם

תא"ל בן-ענת הוסיף: "ראויים לציון מיוחד הם הטכניון בחיפה והמרכז הבינתחומי בהרצליה, מוסדות שבהם רמת המודעות גבוהה, ויש התחשבות בצורכי הסטודנטים המילואימניקים. אני מאמין שחובתו של כל מוסד אקדמי לעשות ככל שניתן כדי שסטודנט המשרת במילואים יסיים את לימודיו בציונים הגבוהים ביותר. זוהי העתודה האקדמית העיקרית לשמירת ביטחונה של מדינת ישראל".

 

סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, עפרי רביב, אמר כי "לא יעלה על הדעת שסטודנטים שיצאו לשרת את המדינה ולתרום לביטחונה ייפגעו מכך. הסטודנטים יפעלו יחד עם קצין מילואים ראשי כדי שאף זכות של סטודנט לא תיפגע לנוכח העובדה שהוא מקדיש מזמנו או מזמנה לתרום לביטחונה. ראוי שהמוסדות שזכו לציונים נמוכים, המעידים

על טיפול לקוי בסטודנטים התורמים למדינה, יבחנו את עצמם ויאמצו את המלצות התאחדות הסטודנטים וקמל"ר במלואן עד תחילת שנת הלימודים הקרובה".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון, אורי קידר, הוסיף כי "כמשרת מילואים וסטודנט פעיל אין לי אלא להזדהות עם התחושה הקשה של סטודנטים המשרתים במילואים. הם נתקלים בקשיים אקדמיים רבים בשל תרומתם למדינה. הגיע הזמן שיאומצו כללים נוקשים יותר למניעת פגיעה במשרתי המילואים בהיבטי השלמת הוראה, היבטי חומרי הוראה ופערים שנוצרים עקב השירות הממוצע".


פורסם לראשונה 24/05/2011 00:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטכניון. סיבה לגאווה בדירוג המילואימניקים
צילום: לע"מ
אריאל. מקום שני בדירוג המכללות
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים