שתף קטע נבחר

תורמים חול: מנמל אשדוד לחוף פלמחים

מנסים לכפר על הפגיעה בטבע: 300 אלף קוב חול טבעי יועברו לאזור המים הרדודים בחוף פלמחים, בעלות של כ-12 מיליון שקל

החולות נודדים: חברת נמלי ישראל החלה בהעברת 300 אלף קוב של חול טבעי מעומקי הים באזור נמל אשדוד אל המים הרדודים של חוף פלמחים. מטרת הפרויקט, שעלותו מוערכת בכ-12 מיליון שקל: להרחיב רצועת החוף שניזוקה בגלל מתקני התשתיות של נמל אשדוד.

 

בשנים האחרונות בעיית עצירת נדידת החולות הולכת ומחריפה, ככל שמתרבים מתקני התשתיות לאורך החופים. באופן טבעי, אמורים החולות לנדוד מדרום (אזור סואץ) לצפון הארץ. משנות ה-60 מתמעטים החולות בחופים הצפוניים יותר, מאחר שהם נחסמים על-ידי מתקני התשתיות הרבים, הנמלים, המרינות והבנייה המרובה לאורך החופים.


חוף פלמחים. 300 אלף קוב חול בדרך (צילום: lowshot.com)

 

בעקבות זאת, רצועות החוף הצפוניות לנמל אשדוד, כגון פלמחים, הוצרו באופן משמעותי. הדבר משפיע גם על התקרבות המים אל החוף ומגביר את הסכנה מפני קריסת מצוקים.

 

בשנת 2003 החלה חברת נמלי ישראל בפרויקט הסביבתי להזנת החוף בפלמחים, תחת פיקוחו של המשרד להגנת הסביבה. כשנתיים לאחר מכן, ואחרי שהועברו כ-500 אלף קוב חול, הודיע המשרד להגנת הסביבה על עצירת הפרויקט.

 

לאחרונה הוחלט לחדשו, ובשלב הראשון הוחלט להעביר כמות של 300 אלף קוב על מנת לפצות על הזמן שחלף. כמו כן, חברת נמלי ישראל התחייבה להעביר בכל שנה כמות חול של 180 אלף קוב.  


אוניית מחפר ליד אשדוד. ידידותית לסביבה (צילום: ISTOCKE) 

 

ל-ynet נודע עוד כי בחודשים הקרובים צפוי לצאת לדרך פרויקט דומה בחוף של קריית חיים - במסגרתו יועברו לחוף 50 אלף קוב חול בכל שנה מאזור נמל

חיפה.

 

בחברת נמלי ישראל ציינו כי העברת החול מתבצעת באמצעות אוניית מחפר ידידותית לסביבה. האונייה "מטעינה את עצמה" בחול ים, באזור נמל אשדוד שבו הוא מצטבר ואז מפליגה צפונה ומפזרת אותו בקרבת החוף. "החול נלקח מקרקעית הים ומועבר אל המים הרדודים מול החוף הפגוע. בהמשך, החול הזה גם משפיע על החול שנמצא בחלק היבשתי של החוף", הסבירו בחברה.

 

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל סיפר כי "מאז הקמתה של חברת נמלי ישראל, בוצעו ומתבצעים מיזמים רבים ופעילויות מגוונות, ביניהם הזנת חופים, שנועדו להבטיח כי הקמת התשתיות הלאומיות החיוניות למשק ולסחר הישראלי, תתבצענה תוך שמירה על הסביבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלמחים. רצועת החוף הוצרה
צילום: יובל מן
קריסת מצוק בפלמחים. הפרויקט יעזור?
צילום: קרן אליהו
אוניית מחפר. "מטעינה את עצמה"
צילום: קלאס ון וופרן מחברת אדיר
מומלצים