שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הכנסת: נבטל את המס על תגמולי מילואים

  מהלך החקיקה מגובש לאחר שרשות המסים דחתה בקשה לבטל את המס בשיעור 25%, מבלי שתעשה זאת בחקיקה. נציגת הרשות אמרה כי הדבר לא אפשרי משיקולי תקציב. בנוסף טענה כי מדובר "במס נמוך שהיה גבוה יותר לו חישבו אותו כהכנסה נוספת של אנשי המילואים"

  ועדת הכספים החליטה היום (ג') לפתוח בהליך חקיקה לביטול המס המיוחד בשיעור 25% אותו גובה האוצר מחיילי המילואים על התגמולים שהם מקבלים עבור שירותם. 

   

   

  הוועדה הטילה על הח"כ מירי רגב (ליכוד) ויעקב אדרי (קדימה) לגבש את הצעת החוק הפרטית בעניין זה. הדיון נערך במסגרת "יום המילואים בכנסת" אותו יזמה ואירגנה ח"כ רגב. במהלך היום התקיימו דיונים מקבילים במספר ועדות במטרה לשפר את תנאי השירות של חיילי המילואים ולסייע למשפחותיהם בתקופה שהם משרתים.

   

  על מהלך החקיקה הוחלט לאחר שרשות המסים דחתה את בקשת הוועדה לבטל מרצון את המס המיוחד,  מבלי שתעשה זאת בחקיקה. נציגת הרשות אמרה כי הדבר לא אפשרי משיקולי תקציב. בנוסף טענה כי מדובר "במס נמוך שהיה גבוה יותר לו חישבו אותו כהכנסה נוספת של אנשי המילואים". 

   

  נימוק זה הכעיס את נציגי מטה ארגוני המילואים שנדדו בין הוועדות בבגדי עבודה צה"ליים - חלקם מפקדי חטיבות בגדודים, אלופי ואלופי משנה. הם טענו כי המס לא צודק ולא הוגן כי הוא מוטל בניגוד לרוח החוק בשעה שהם ומשפחותיהם משלמים ביוקר על שירותם השנתי שנמשך לעתים חודשיים ואף יותר.

   

  בדיון שנערך בראשית היום בוועדת הכלכלה הוחלט להמריץ את מינהל מקרקעי ישראל לשפר את תנאי ההנחות הכספיות שהוא מעמיד לרוכשי קרקעות לבנייה. מועצת המנהל מתכננת תנאים חדשים לאחר שהתברר שעד כה ניצלו את ההטבות 241 חיילי מילואים. 

   

  בוועדה העלו אנשי מטה הפעולה גם דרישות אחרות שהיו"ר ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) אמר שהן לא בסמכות הוועדה. בין הדרישות: קביעת מנגנון פיצוי אמיתי לשכירים ועצמאיים המשרתים במילואים; העדפת המשרתים לקבלה לעבודה בשירות המדינה בדומה לקבוצות אחרות באוכלוסייה; מתן עדיפות במכרזים למעסיקים של אנשי מילואים - בעיקר ליזמים באזורי תעשייה.

   

  עוד דרשו הקלות לנשות משרתי המילואים בתקופת שירותם בתוספת ימי חופשה, הפחתת שעות עבודה ופיצוי על הסעות מיוחדות, שכירת שמרטפים וכדומה. אנשי המטה ציינו כי אין היום מעמד חוקי לנשותיהן שהן "מחזיקות את העורף ונושאות באופן שווה במימון נטל המילואים". 

   

  כמו כן, ביקשו אנשי המטה להצמיד את מינימום התמלוגים לשכר הממוצע במשק ולא לשני שלישים מהשכר הבסיסי. 

   

  בהקשר לעניין התמלוגים, קודם לכן נטען בוועדת חוץ וביטחון כי צה"ל לא משלם למילואימניקים את מלוא התחייבויותיו לפי החוק. מטה הפעולה דרש כי צה"ל יחזיר לחיילי המילואים את כל הכספים שלא שילם או קיצץ ב-3 השנים האחרונות לרבות 14 מיליון שקל שנלקחו מתקציב התמלוגים למימון הקמת מועדון. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אימון גדוד מילואים
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים