שתף קטע נבחר

מתנחלים על נאום נתניהו: "לא נחיה בפלסטין"

ביהודה ושומרון שמעו את ראש הממשלה אומר שישראל תיאלץ לוותר על התנחלויות, וזעמו: "אנחנו לא סומכים על נתניהו גם כשהוא אומר שלא יחלק את ירושלים". על האפשרות שיישובים ישראלים יישארו תחת שלטון פלסטיני אמרו: "זו הפקרה חמורה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר והבהיר בנאומו בקונגרס כי ישראל לא תשוב לגבולות 67', אולם טען כי "אנו נידרש לוותר על חלקים מהמולדת היהודית העתיקה ביהודה ושומרון". ביישובים היהודים שמעבר לקו הירוק לא אהבו לשמוע את ההצהרות. האפשרות כי יישובים יהודים יישארו בשטח מדינה פלסטינית עוררה את זעמם. "מדובר בהתאבדות המונית, פשוט ישמידו אותנו", הם טוענים. "דיבור על הפקרה כזאת הוא חמור מאוד".

 

עדכונים שוטפים גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"אם יפנו אותנו בכוח, נתנגד", אומר אלי רוזבנאום, תושב עטרת, "אבל אם יפקירו אותנו לחסדי הפלסטינים - ודאי שנתנגד. אני מניח שתהיה לכך התנגדות רחבה גם בקרב רוב האוכלוסייה היהודית. בדיוק לפני יומיים חזרתי משירות מילואים. צריך לזכור שנשלחנו לכאן על ידי המדינה, זכויותינו וערך חיינו לא פחותים משאר האזרחים".


"חבל שלא דאג לאינטרסים שלנו". נתניהו נואם (צילום: אבי אוחיון לע"מ) 

 

רוזבנאום התאכזב מאוד מנאומו של ראש הממשלה. "כתוב בספר תהילים - אל תבטחו בבני אדם, ואנחנו לא סמכנו על בנימין נתניהו שיביא את הישועה. הנאום שלו היה צפוי ומאוד מאכזב. המסר שלו, שבסופו של דבר מתיר מסירת חבלי ארץ אבות, הוא מסר חמור מאוד בעיננו. אני מקווה שהתוכנית הזו לא תצא אל הפועל".

 

לדבריו, לא יהיה שום מצב בו יסכים לוותר על ביתו. "לא מדובר פה בבית שלי, אם קניתי או לא, אם שילמתי משכנתא או לא. מדובר פה על ארץ ששייכת לדורות שהיו ודורות שיהיו, ואין לאף אחד זכות לוותר עליה", טען.

 

"גם לדברים הנעימים שנתניהו אמר, כמו זה שירושלים לא תחולק, אני לא מאמין", הוסיף רוזנבאום. "הוא אמר הרבה דברים בעבר. אני לא מאמין שהוא באמת מתכוון לא לחלק את ירושלים. חבל שנתניהו לא דיבר באופן תקיף יותר ודאג לאינטרסים של עם ישראל".

 

"לא פשוט לשמוע שמנהיג הליכוד מוכן לוויתורים"

"האפשרות שנישאר תחת שלטון פלסטיני לא ריאלית. זה חסר סיכוי גם אם מדברים על שלום אמיתי", טוענת לימור זרביב, תושבת נווה צוף. לטענתה, לא היו שום הפתעות בנאום ראש הממשלה בקונגרס. "נתניהו אמר את מה שכולם חשבו שיגיד. כל ההתחנפות שלו לאמריקנים הייתה מיותרת בעייני, אבל כנראה שזה חלק מהמשחק. אני לא תמימה, אבל זה לא פשוט לשמוע שמנהיג הליכוד מוכן לוויתורים כואבים, בידיעה ברורה שאנחנו חלק מהמשפט הזה".


צופים בנאום נתניהו בבית משפחת זרביב בנווה צוף (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריה, "מניסיון העבר, מי שמוותרים על שטחים בסופו של דבר זה אנשי ימין. זה לא בא לסבר לאף אחד את האוזן, לא לנו. התקווה שלנו היא שזה פשוט לא יקרה, אפילו שזה נשמע כמו לטמון את הראש בחול. כולנו רוצים שלום, אבל אנחנו לא מאמינים שזה יקרה. אנחנו חושבים שהצד השני פשוט לא ייתן לזה לקרות".

 

ואם זה בכל זאת יקרה? אז מדובר בסיפור אחר. "אם יפנו אותי מהבית בשביל שלום אמיתי, זה יהיה הרבה פחות כואב", היא מודה. "אני לא מדברת על פינוי כמו בעזה - שפינו בשביל שימשיכו לירות, אלא על שלום אמיתי, כזה שיסיים את הסכסוך אחת ולתמיד. אני לא אסכים לכך, אבל אוכל להתמודד עם זה".

  

"נתניהו מתעקש לתמוך במדינה פלסטינית"

ראש מועצה אזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר בעקבות הנאום כי "נתניהו גולש במדרון החלקלק שיצר לעצמו בנאום בר אילן. טקטיקה של משיכת זמן אינה מהווה הצדקה להבטחות של סחר בחבלי מולדת, הבטחות לא הגיוניות וחסרות כיסוי. המחשבה להניף חרב גירוש על למעלה ממאה אלף מתיישבים הזויה ואיננה רלוונטית או מעשית. על ממשלת ישראל לפתוח בתנופת התיישבות מסיבית כדי לסיים את האשלייה המסוכנת של מדינה פלסטינית".

 

יו"ר מועצת ישע, דני דיין, סבור כי התמיכה לה זכה נתניהו בקונגרס התייחסה בעיקר לביטחון ישראל ובזכות היהודים בישראל. "דווקא כשהוא הצהיר על נדיבות גיאוגרפית והפקרת ההנתחלויות, הקונגרס נדם", טען דיין. "אפילו לאמריקנים קשה להבין את התעקשותו לתמוך במדינה פלסטינית. זו העת למנף את האהדה הזו לעמדות לאומיות וציוניות, ולתרגם אותה להחלטה על החלת ריבונות יהודית על כל היישובים הישראלים ביהודה ושומרון".

 

יו"ר ועד מתיישבי בנימין, סא"ל (מיל') איציק שדמי, תקף את נתניהו וטען כי הוא "מוכן לוותר על ארץ אבותינו לטובת אויבנו הערבים, שיקימו בה מדינה ערבית נוספת על זו שכבר יש להם בירדן".

 

"ראש הממשלה מתנדב להכיר במדינה פלסטינית עוד לפני שהפלסטינים התנערו ממדיניות הרצח", טען ח"כ אורי אריאל. "עוד צעד משמעותי של ראש הממשל לתוך לוע הארי הפלסטיני, שמצידו לא התחייב לדבר מלבד השמדתנו".

 

יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצל'ה), אמר כי הוא "מברך על כך שנתניהו אומר באופן גלוי כי מצע הליכוד השתנה". לטענתו, "האיחוד הלאומי היא המפלגה היחידה שנשארה נאמנה למצע ארץ ישראל".

 

"נאום נתניהו מוכיח שנתניהו מוכן להפקיר יהודים לריבונות ערבית", אמר ראש מועצת אפרת, עודד רביב. "תגובת הבוז הערבית צריכה להביא אותו למסקנה, כי רק חיזוק ההתיישבות יביא לביטחון העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רוצים שלום, פשוט לא מאמינים שזה יקרה". לימור זרביב
צילום: גיל יוחנן
"לא סומכים עליו". נתניהו בקונגרס
צילום: רויטרס
מומלצים