שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם יוגבל התשלום על השימוש בחניונים?

  ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום א' באפשרות להגביל את מחירי החניה בחניונים מסודרים ל-15 שקל לשעה, או 40 שקל ליום חניה שלם. לפני כשנה וחצי התנגדה הממשלה לניסיון להגביל את מחיר החניה בבתי חולים

  האם תסכים הממשלה להגביל את המחירים המופקעים שגובים בעלי חניונים? ביום א' הקרוב (29.5) תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק של חברי הכנסת רוברט אילטוב ודוד רותם, לפיה יוגבלו מחירי החניה בחניונים. על-פי הצעת החוק, המחיר המרבי לשעת חניה לא יעלה על 15 שקל, ומחיר יום חניה יוגבל ל-40 שקל.

   

  "החניה במרכזי ערים היא משאב ציבורי המגיע לתושבי העיר ואורחיה", מסבירים חברי הכנסת אילטוב ורותם. לדבריהם, מאחר שערים רבות סובלות כיום ממצוקת חניה חמורה, התשלום שגובים בעלי חניונים עושק הפועל את הנהגים. "התשלום מרקיע שחקים", מציינים חברי הכנסת, "ויכול להגיע לעשרות רבות ואף מאות שקלים ליום חנייה בודד".


  אילטוב ורותם: "בני ערובה בידי בעלי החניונים" (צילום: אבי מועלם) 

   

  אילטוב ורותם מתארים מצב בו יכולים בעלי החניונים לגבות למעשה כל מחיר שיחפצו. "לא ייתכן שהעיריות מעמידות את תושביהן באין ברירה, ובכך הופכות אותם למעשה ל'בני ערובה' בידי בעלי החניונים. בשל העובדה שלא קיימת תחרות אמיתית, בין אם משום שבמקומות רבים אין אפשרות חניה חלופית - ובין אם משום שבעלי החניונים מתאמים ביניהם מחירים - הדבר יוצר סיטואציה בה האזרח נאלץ להוציא סכומי עתק".

   

  על-פי הצעתם של חברי הכנסת, שר פנים יוסמך לקבוע את הסכומים המרביים שיוכלו אותם בעלי חניונים לגבות. עם זאת, הצעת החוק גם קובעת כי השר - בהסכמת שר התחבורה, ובאישור ועדת הכלכלה - יוכל לקבוע כי הגבלת המחיר לא תחול על חלק מהחניונים או באזורים מסוימים.

   

  ראוי להזכיר כי לפני כשנה וחצי, התנגדה הממשלה להצעת חוק של ח"כ מאיר שטרית, שביקש להגביל את המחיר בחניונים ליד בתי-חולים לסכום מרבי של 10 שקל ליום. ח"כ שטרית, שנימק את הצעתו בפני מליאת הכנסת, אמר כי "זה חוק חברתי ממעלה ראשונה, שאמור להקל דווקא עם האוכלוסיות שאין להם את הכסף לשלם".

   

  את התנגדות הממשלה נימק שר התחבורה, ישראל כץ, שאמר כי הוזלת תעריפי החניה תעודד את השימוש במכוניות פרטיות - וזאת בניגוד למאמצי המדינה לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית. השר כץ גם הסביר כי הוזלת התעריפים "תהיה פגיעה קשה בבעלי החניונים, עד כדי חוסר כדאיות כלכלי להפעיל אותם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ו קוט
  15 שקל לשעה, 40 שקל ליום
  צילום: ג'ו קוט
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים