שתף קטע נבחר

צ'ילה: תעלומת מותו של הנשיא איינדה תיפתר?

שרידי גופתו של סלבדור איינדה, שמת במהלך ההפיכה הצבאית ב-1973, הועברו למעבדה באוסטריה - שם ייקבעו מיטב המומחים בעולם: התאבדות או רצח. השופט החוקר בפרשה: צבא צ'ילה מתעכב בהעברת ראיות חשובות לצוות המומחים

האם סלבדור איינדה מת או נרצח? התשובה ככל הנראה קרובה מתמיד: גופתו של איינדה הוצאה השבוע מקברה בסנטיאגו והועברה לבדיקות מעבדה באינסברוק, אוסטריה. צוות של 12 חוקרים מהטובים בעולם צפויים לבצע בדיקות בליסטיות שייקבעו האם התאבד איינדה או נרצח במהלך ההפיכה הצבאית בצ'ילה ב-1973.

 

סלבדור איינדה שעמד בראש המפלגה הסוציאליסטית ערך בשנות שלטונו רפורמות נרחבות ונתקל בהתנגדות עזה ובסנקציות מצד ארה"ב. בספטמבר 1973 הוביל הגנרל אוגוסטו פינושה הפיכה צבאית בצ'ילה בתמיכת ה-CIA.

 איינדה מת בנסיבות לא ברורות במהלך המצור שהטילו נאמני פינושה על ארמון הנשיאות. פינושה השליט יד ברזל צ'ילה במשך 17 שנה במהלכן נרצחו כ-3,000 בני אדם. רק כשהודח פינושה ב-1990 זכה איינדה לכבוד אחרון ולהלוויה ממלכתית.

 

השופט החוקר בפרשה, מריו קרוסה, אמר אמש (יום ו') כי בדיקות DNA וצילומי שיניים כבר אישרו ששרידי הגופה שנמצאו בארון היא אכן שרידיו של איינדה. הוא הוסיף כי הגופה נמצאה בשלמותה - דבר שהוא קריטי עבור יכולתם של המומחים להגיע למסקנה חד משמעית. 

 

משפחת איינדה תומכת עד היום בגרסתו של עד הראייה היחיד למוות, הרופא הנשיאותי, שסיפר כי ראה את איינדה יורה בעצמו באמצעות רובה מתחת לסנטרו כיוון שהעדיף שלא להיכנע במהלך ההפצצה על ארמונו. ואולם, ברבות השנים הועלו ספקולציות שונות שאיינדה נרצח.

 

השופט קרוסה מתח ביקורת על צבא צ'ילה ואמר כי הוא מתעכב בהעברת ראיות חשובות לצוות הבדיקה. בין הראיות: קסדתו של איינדה (שייתכן ונפגעה מהירי), הרובה, התרמילים, תמונות שבהן נראית הגופה לפני הנתיחה החפוזה שביצעה החונטה ודו"ח הנתיחה עצמו.

 

"חלק מהראיות מעידות שאיינדה התאבד ואחרות מעידות על רצח. בשלב הזה אינני יכול לקבוע או אפילו להעריך מה אירע. אם יש אנשים שאחראים למותו באיזושהיא צורה, הם יצטרכו לעמוד לדין", אמר קרוסה וציין כי טרם פנה לארה"ב בבקשה שתעביר את הידוע לה בפרשה.

 

זמן קצר לפני מותו ב-2006, לקח פינושה אחריות חלקית למעשי הזוועה שבוצעו בימי שלטונו. יומיים לאחר מכן הודיע שופט חוקר כי הוא מטיל עליו מעצר בית ויאשים אותו באחריות לחטיפה ורצח של שניים משומרי ראשו של איינדה. פינושה מת כאמור זמן קצר לאחר מכן, בטרם הועמד לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השלד נמצא בשלמותו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פינושה. רצח או התאבדות?
צילום: איי פי
מומלצים