שתף קטע נבחר

השוטרים בקבר יוסף ירו במזיד אך לא תכננו מראש

הרמטכ"ל קיבל את ממצאי תחקיר האירוע שבו נהרג המתפלל בן יוסף לבנת, ונמנע מלכנותו "פיגוע". לדברי הרמטכ"ל, "הירי בוצע במזיד ומבלי שנשקפה סכנה לשוטרים". הוא קבע כי היה כשל לפני הפיגוע באיתמר, שבו נטבחו בני משפחת פוגל

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קיבל לידיו את ממצאי תחקיר פיקוד מרכז על אירוע הירי שבו נהרג המתפלל בן יוסף לבנת בקבר יוסף באפריל השנה. בעקבות התחקיר, קבע הרמטכ"ל, כי "ירי השוטרים הפלסטינים בוצע ללא הצדקה וכשלא נשקפת כל סכנה לחייהם. התחקיר לא העלה מידע שמצביע על תכנון מראש לפגיעה במתפללים, אך נמצא כי הירי בוצע במזיד ומתוך כוונה לפגוע במתפללים שהגיעו לקבר יוסף".


מכונית המתפללים מנוקבת מכדורים. "ללא הצדקה" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

גנץ נמנע מקביעה כי ירי השוטרים הפלסטינים הוא פיגוע, ובדובר צה"ל הגדירו את התקרית "אירוע הריגה". תחקיר פיקוד מרכז נשען על בדיקה צה"לית וממצאים שריכזו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים שעצרו את ארבעת השוטרים שהיו מעורבים באירוע. בהודעת דובר צה"ל לא נרשמה כל התייחסות לדרישות הצבא למיצוי הדין עם היורים, אולם הובהר כי במערכת הביטחון הגיעו למסקנה כי תמונת המצב הכוללת אינה מצביעה על תכנון מוקדם. רק אם בעתיד יתבררו כי מניעי השוטרים היו אחרים, עשוי סטטוס האירוע להשתנות - אולם גורמים ביטחוניים העריכו היום כי הסיכויים לכך קלושים.

 

בשבוע שעבר העביר משרד הביטחון חוות דעת משפטית למוסד לביטוח לאומי, שבה נקבע כי ניתן להעביר למשפחתו של לבנת פיצויים כנפגע פעולת איבה. בסיכום התחקיר, ציין הרמטכ"ל כי "צה"ל צריך לעשות כל שניתן על מנת למנוע כניסות לא מתואמות לקבר יוסף" וכי "הוא רואה בחומרה כניסה של ישראלים לקבר יוסף ולשטחי A תוך סיכון חיים ממשי".


בית משפחת פוגל. "פיגוע לא אנושי ומתועב" (צילום: עידו ארז)

 

לעומת האירוע בקבר יוסף, התייחס הרמטכ"ל גם לטבח משפחת פוגל באיתמר - אותו הוא הגדיר כפיגוע. הרמטכ"ל כינה את טבח ההורים וילדיהם "לא אנושי ומתועב", וקיבל את ממצאי התחקיר הפיקודי לפיו הערכת המצב הפיקודית זיהתה נכון את האיומים ביחס לתקופה, גם בהיעדר מידע מודיעיני קונקרטי. עם זאת, קבע גנץ כי "תרגום הערכת המצב לסדר פעולות מבצעיות-טקטיות, בדגש על מיצוי כל מרכיבי ההגנה ביישוב, כשל".

 
חרף הכשל שאירע, קבע הרמטכ"ל כי לא יינקטו כל צעדים פיקודיים נגד גורמי צבא שהיו מעורבים בכך, והסתפק בהנחיות כלליות באשר לעתיד. מדובר צה"ל נמסר, כי הרמטכ"ל סיכם שיש לפעול באופן מיידי להטמעת לקחי האירוע ובהם קידום והאצת שיפור מרכיבי הביטחון בישובים במרחב הפיקודי. על אף תוצאות האירוע החמורות,

הביע הרמטכ"ל הערכתו לגורמי הביטחון שפעלו ללכידת המרצחים.

 

הרמטכ"ל אמר את הדברים בסיור בחטיבה המרחבית שומרון, שם שמע סקירות מפי מפקדים בשטח, עמד מקרוב על אתגרי הביטחון המורכבים והמשתנים באזור וקיים הערכת מצב משותפת עם המפקדים.

 

הסיור נערך כחלק מההיערכות לקראת אירועי ספטמבר, והחשש כי הארגונים הפלסטיניים ינצלו זאת כדי לקיים הפגנות אלימות ופרובוקטיביות. הרמטכ"ל הנחה את המפקדים לשמור על כוננות גבוהה ולהיערך להפרות סדר אלימות בגזרה וכן לעלייה אפשרית בכמות הפיגועים נגד מטרות אזרחיות וצבאיות כאחד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן יוסף לבנת. נורה למוות
צילום: באדיבות וועד מתיישבי השומרון
הלוויית בני משפחת פוגל. נרצחו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים