שתף קטע נבחר

ארה"ב: גם ברשתות החברתיות תומכים בישראל

מכון מחקר בדק מאות אלפי "פוסטים" של בלוגרים וגולשים אמריקנים בפייסבוק ובטוויטר אחרי נאום אובמה על המזה"ת. על כל אחד שהתבטא נגד ישראל, שלושה הביעו תמיכה בה

אם חשבתם שהאהדה שהפגינו לישראל באי ועידת איפא"ק וחברי הקונגרס האמריקני בשבוע שעבר אינה משקפת את דעת הקהל האמריקנית הרחבה, הנה הפתעה נעימה בשבילכם. ממחקר שערך המכון האמריקני "פיו" בשבוע שלאחר נאום נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על המזרח התיכון, עולה כי רוב מוחץ של הבלוגרים ומשתמשי הרשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק בארה"ב הפגינו עמדות פרו-ישראליות. על כל אמריקני שהתבטא שם בגנות ישראל היו שלושה שהביעו תמיכה בה.

 

המחקר נערך במשך שבעה ימים, בעקבות נאום אבמה על השינויים במזרח התיכון ב-19 במאי. 55 אחוז מהבלוגרים הביעו תמיכה בישראל והתנגדות לחזרתה לגבולות 1967, ו-19 אחוזים הביעו תמיכה בפלסטינים ובכינון מדינה פלסטינית עצמאית. 27 אחוזים הביעו עמדה נייטרלית. בקרב משתמשי הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר עמדה התמיכה בישראל על 60 אחוזים. התמיכה בפלסטינים לפי המחקר היא 20 אחוזים, ו-20 אחוזים מחזיקים בעמדה נייטרלית.


נאום נתניהו בקונגרס. לא רק הצירים חלקו כבוד לישראל (צילום: רויטרס)

 

"פיו" הוא מכון מחקר מעמיק, והוא ביסס את מחקרו על לא פחות מ-48 אלף בלוגים באינטרנט ו-430 אלף הודעות שהועלו לטוויטר ולפייסבוק. חוקרי "פיו" קבעו כי המשתמשים ברשתות החברתיות שתומכים בישראל מתחו ביקורת על כך שאובמה

אינו תומך בה בצורה חזקה מספיק, ולפיכך אינו תומך בערכים האמריקניים. רבים מהם השתמשו בביטויים כמו "אובמה משליך את ישראל מתחת לאוטובוס" וטענו שהוא "דקר את ישראל בגבה".

 

התומכים בעמדה הפלסטינית ביקרו את ישראל על פעולותיה בשטחים ועל היותה כוח כובש הנתמך על ידי ארה"ב. חלק מהכותבים מתחו ביקורת על אובמה, בטענה כי תמיכתו בישראל חזקה מדי וכי הוא אינו תומך בפלסטינים שנלחמים לכאורה בקולוניאליזם. התמיכה בישראל נותרה עקבית לאחר נאומו הראשון של אובמה על המזרח התיכון, ובמשך השבוע שבו נאם אובמה בכינוס השנתי של איפא"ק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה באיפא"ק. השליך את ישראל מתחת לגלגלים?
צילום: AP
מומלצים