שתף קטע נבחר

הצנזורה: לא אנחנו סגרנו את הישיבה בכנסת

יו"ר הכנסת התריע בשעות הבוקר בפני ח"כ שאמה, כי בדיון על סמי עופר עלול להיחשף מידע רגיש ומסווג ולכן עליו להיערך לכך שיצטרכו לסגור את הדיון לתקשורת. עם זאת, הכנסת והצנזורה מכחישים כי נציגיהם הם אלו שהורו לסגור את הישיבה

התעלומה סביב הפתק, שהביא להפסקת הישיבה בעניין סמי עופר, בוועדת הכלכלה של הכנסת נמשכת: הישיבה, שהתקיימה בצהריים (יום ג'), הסתיימה במפתיע לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה, קיבל פתק מגורם שעדיין לא ידוע. גם הצנזורה וגם קצין הביטחון של הכנסת מכחישים כי הם נתנו את ההוראה.

 

יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, התריע כבר בשעות הבוקר בפני ח"כ שאמה שבדיון עלול להיחשף מידע רגיש ומסווג, ולכן עליו להיערך לכך שיצטרך לסגור את הדיון לסיקור תקשורתי - אם תהיה סכנה שמידע כזה אכן ייחשף.

 

ח"כ ריבלין עשה זאת, לאחר שקיבל בשעות הבוקר שיחת טלפון מקצין הכנסת, יוסף גריף, שאחראי גם על אבטחת המידע במשכן. גריף התריע בפני היו"ר שיש סכנה לחשיפת מידע כזה ולכן בוועדה נכח גורם מטעם הצנזורה ומטעם אבטחת המידע של הכנסת.

 

על פי לשכתו של ח"כ ריבלין, הפתק ובו הבקשה להפסיק את הדיון לא הגיע מיו"ר הכנסת או מגורם אבטחת המידע של הכנסת. הצנזורית הראשית, אלוף-משנה סימה וואקנין, אמרה ל-ynet: "אנחנו לא מעורבים בנעילת הוועדה. אמנם נציג שלנו ישב בדיון. זה עניין שיגרתי, שקורה בהרבה דיונים".מהצנזורה נמסר עוד: "נציגי הצנזורה מגיעים מעת לעת לישיבות ועדות הכנסת ותדרוכים. נציג הצנזורה, שהיה נוכח בוועדת הכלכלה, לא היה זה שנתן את ההוראה לסגור את הדיון, לא במישרין ולא בעקיפין".

 

לאחר הדיון הסביר ח"כ שאמה, מדוע הפסיק את הישיבה: "אף אחד

 לא יכול לתת הוראה לחבר כנסת בישראל. זו החלטה שלי, שנעשתה בשיקול דעת מלא, על פי מידע שקיבלתי שלא הגיע מגורם פוליטי".

 

לדיון הוזמנו נציגי משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד הביטחון, משרד התמ"ת וגורמים נוספים. זמן קצר לפני הדיון הודיעה נציגת משפחת עופר ליו"ר הוועדה כי היא לא תהיה תשלח נציג בדיון. לאחר הדיון אמר ח"כ שאמה לכתבים: "היתה לי התלבטות אמיתית ביומיים האחרונים, אבל אף אחד לא נתן לי הוראה לסגור את הדיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שאמה והפתק
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. לא אני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים