שתף קטע נבחר

נתניהו: יש נטישה של ירושלים, אנו מטפלים בזה

בישיבת הכנסת לרגל יום ירושלים הצביע רה"מ על העזיבה של תושבים רבים את העיר בשל היעדר תעסוקה ותשתיות ראויות: "הדברים האלה משתנים". לדבריו, "איחוד ירושלים הביא להתפתחותה". ריבלין: משחירים פני י-ם כדי להקל על חלוקתה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיבר בצהריים (יום ד') במהלך ישיבה מיוחדת של הכנסת לרגל יום ירושלים, על עזיבתן של קבוצות אוכלוסייה את העיר, ורמז לנטישת הצעירים אותה. הוא שם דגש על העובדה שהם עוזבים את ירושלים "כי אין פה מתקני בידור, אין פה תעסוקה - ובוודאי לא תעסוקה של מחר, כי אין פה תחבורה, כי קשה להנוע בתוך העיר". בישיבה, שהועברה בשידור חי ב-ynet, אמר נתניהו כי הדברים האלה משתנים.
 
"יש כאן פיתוחים מקבילים שיחד מביאים לצבר גדול מאוד של עשייה, והצבר הזה בכוחו לחולל שינוי בירושלים שכולנו, אני מאמין, כולנו היינו רוצים לראות", אמר נתניהו. "אני קודם כל מודיע לכם שאנחנו חידשנו בתנופה את הרכבת לירושלים. אנחנו חותכים בהר והרכבת תגיע מתחת לבנייני האומה, שם היא תפגוש את הרכבת הקלה. אנחנו מתכננים קו נוסף לרכבת הקלה - כלומר תהיה רשת".
 
נתניהו פתח את דבריו בפנייה לחברי הכנסת הצעירים, שנולדו אחרי מלחמת ששת הימים או מעט לפניה. "הייתם ילדים קטנים כשירושלים שוחררה ואוחדה... רבים מכם אינם יכולים לזכור כיצד נראתה ירושלים המחלוקת. הייתה בה מחיצה". נתניהו סיפר על עיר שלא התפתחה, אלא קפאה על שמריה. "הדבר הזה השתנה באבחה ב-1967. מאז מלחמת ששת הימים, כשירושלים אוחדה תחת ריבונות ישראל, ירושלים נושמת, היא פורחת, היא מתפתחת, והיא שוב אחת. האיחוד שלה, החזרת אחדותה, נתן לה באמת את תנופת ההתפתחות", אמר ראש הממשלה.
 
נתניהו דיבר על ישיבת הממשלה שנערכה ביום א' האחרון במגדל דוד בירושלים: "אני חייב להגיד לכם שאחד הדברים המרשימים ביותר שראיתי שם זה התנופה הגדולה, משהו באמת מתרחש בירושלים... אנחנו בונים לא רק בשכונות היהודיות, מגיע להם, אין להם מספיק בתי ספר, אנחנו בונים בתי ספר, כתות לימודים, ואנחנו מאמינים שהשינוי הזה חיוני להבטיח את עתידה של ירושלים".

 

נתניהו הוסיף: "אני חושב שאנחנו צריכים לברך על מה שנעשה היום למען העתיד. הדור שלנו, הדור של הורינו, הביא את ירושלים להיות בירת ישראל במלחמת העצמאות. הדור שלנו שחרר את ירושלים, והיום בונה את ירושלים. הדור הבא בונה אותה הלאה, שנוכל להתגאות בה".
 

ריבלין: משחירים פני ירושלים נועדה להקל על חלוקתה

בפתח הדיון בכנסת נשא דברים יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שקרא לערוך חשבון נפש מקיף לגבי יחס הישראלים לירושלים. "יש מי שחשים כאילו במרוץ אחר הקידמה ואחר העבריות והישראליות המתחדשת, ירושלים גוררת אותם לאחור", אמר ריבלין, "יש כאלו המנסים לצייר את ירושלים כעיר של עבר בלי עתיד; כעיר של מיעוטים, של חרדים וערבים, עיר ללא ישראלים, כביכול".

 

ריבלין אמר כי השחרת פניה של ירושלים והצגתה כלא-רלוונטית נועדו להקל על חלוקתה, אולם "בל נהיה תמימים או מיתממים - לא נפתור את בעיית ירושלים על ידי חלוקתה". יו"ר הכנסת מתח ביקורת על הזנחת מזרח העיר: "הבטחנו ירושלים מאוחדת אבל לא קיימנו", אמר, "בנינו את עיר דוד, הקמנו את מעלה הזיתים, גאלנו את החורבה מחורבנה, אבל מה עשינו למען ראס אל עמוד? מה עשינו למען הילדים המתגוררים במזרחה של ירושלים ואינם מוצאים שום מסגרת חינוכית שתקלוט אותם?".

 

ריבלין אמר כי מחנות הפליטים בתוך ירושלים לא שותפו ברווחה ובצמיחה הכלכלית שהייתה מנת חלקם של חלקים אחרים בעיר. "ירושלים המאוחדת לא תיבנה אם לא נבנה אותה כעיר אחת על כל חלקיה, אם לא נאחד אותה למסגרת אורבנית אחת, אם לא נשקיע במזרחה את המשאבים המושקעים במערבה", אמר.
 

לבני: לא להפוך את ירושלים לסיסמת בחירות

גם יו"ר קדימה, ציפי לבני, נאמה במליאה, ואמרה כי "בעניין של ירושלים אנחנו צריכים להיות כולנו מאוחדים". לדבריה, "אהבת ירושלים אינה עניין דתי דווקא, את התפילה לירושלים נושא כל יהודי בליבו, בין אם כיפה על ראשו ובין אם לא".

 

לבני אמרה כי "ירושלים היא חלק מהעבר, ההווה והעתיד של עם ישראל כולו, לא רק של חלקו, כי אין ואסור לייצר חלוקה או דרגות שונות לאהבת ירושלים, במיוחד בעת שיש מי שמצרף סימני שאלה סביב ירושלים כבירת ישראל, סימני שאלה שגדלים דווקא מול ריבוי ההתייחסות אליה". לבני קראה שלא להפוך את ירושלים לסיסמת בחירות.

 

היא אמרה כי אין די בדיבור על ירושלים של מעלה, ויש לדאוג גם לירושלים של מטה. "ירושלים של היום היא, עדיין, עיר ענייה, ואלה חיים בקבוצות נפרדות בשפתם ובאורח חייהם בעיר כל כך מיוחדת שהייתה יכולה להיות אבן שואבת צעירים לו יכלו למצוא בירושלים דיור, פרנסה, בכל תחום, וחינוך לילדים, וכן, גם תרבות ובילוי שמאפשרים לחיות בה. ואנחנו נתמוך בכל פעולה שתיעשה כדי לקדם את כל אחד מהנושאים האלה למען ירושלים וצעיריה".

 

נתניהו ב"מרכז הרב": לשנה הבאה בי-ם הבנויה יותר

הישיבה נערכת שבוע אחרי נאומו של בנימין נתניהו בפני הקונגרס האמריקני, שבו הצהיר כי ירושלים תישאר בירתה המאוחדת של ישראל לנצח נצחים. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, העדיף בנאומו על הטלטלה במזרח התיכון חמישה ימים לפני כן להצהיר כי יש לדחות את העיסוק בעתידה של ירושלים לשלב מאוחר יחסית במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.
 

אמש נשא נתניהו דברים בעצרת יום ירושלים שנערכת בישיבת "מרכז הרב" בבירה. הוא בירך את האורחים ב"חג שמח", וקרא: "לשנה הבאה בירושלים הבנויה יותר".

 הוא זכה על אמירתו זו למחיאות כפיים סוערות ממאות המשתתפים באירוע.

 

נתניהו אמר בישיבת "מרכז הרב": "אנחנו במאבק גדול, אבל יש לנו גם הישגים כבירים. לפני 44 שנה, מימשו חיילי צה"ל בגופם את חזון הנביאים, והחזירו את עטרתה של ירושלים למקומה הראוי. עברו כמעט 2,000 שנים מאז החורבן - והיום ירושלים היא כלילת יופי. חזרנו לירושלים כבנים וכבונים, והיא נמצאת באחת מתקופות הזוהר שלה... ירושלים מלאה באתרים ארכיאולוגיים שמוכיחים את הקשר שלה לעם היהודי, זו ירושלים שחוברה לה יחדיו - ולא תחולק עוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו נואם בדיון על יום ירושלים בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
יום ירושלים מגיע לכנסת
צילום: AFP
מומלצים